18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

10 rzeczy, które trzeba wiedzieć o wielickiej kopalni

Redakcja
Grota Piłsudskiego - wykute w soli dzieło górników Fot. Arch.
Grota Piłsudskiego - wykute w soli dzieło górników Fot. Arch.
TAJEMNICE. Podziemia Kopalni Soli w Wieliczce to prawdziwa skarbnica wiedzy. Specjalnie dla naszych Czytelników podajemy w pigułce najważniejsze informacje, dzięki którym poznawanie zabytku będzie jeszcze bardziej fascynujące.

Grota Piłsudskiego - wykute w soli dzieło górników Fot. Arch.

O więcej zawsze można spytać na trasie przewodnika.

Labirynt:

zabytkowe podziemia to imponujący labirynt 2391 komór i 245 km korytarzy wydrążonych na 9 poziomach od głębokości 64 m do 327 m. Udostępniony do zwiedzania rejon to zaledwie 2 procent całej kopalni.

Białe złoto:

w dawnych czasach wielicka sól miała wartość szlachetnego kruszcu. Monarszej szkatule zapewniała aż trzecią część dochodów; dzięki niej wznoszono kamienice i pałace, królewskie rezydencje, opłacano profesorów Akademii Krakowskiej. Z soli wyrastały rodowe fortuny i wielkie nazwiska.

Sól:

w Wieliczce nie wydobywa się już soli kamiennej, nie produkuje też na skalę przemysłową soli warzonej, jakkolwiek co roku wytwarza się ze słonych, kopalnianych wód kilkanaście tysięcy ton warzonki. Wielicka sól warzona jest jedną z najczystszych, dostępnych na europejskim rynku.

Historia:

kopalnia funkcjonuje nieprzerwanie od średniowiecza, co czyni ją jednym z najstarszych przedsiębiorstw w Polsce i Europie. Tysiące lat temu na terenie późniejszej Wieliczki neolityczne kultury warzyły, czyli odparowywały sól z solanek, czerpanych ze źródeł powierzchniowych. Od ponad 30 lat kopalnia figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Turystyka:

jest podziemna Wieliczka przynajmniej od 600 lat sławną w świecie atrakcją turystyczną. Pierwsi zwiedzający przybywali do niej w średniowieczu na zaproszenie królów i książąt. Co roku obecnie trasą turystyczną wędruje milion gości z całego świata. W ciągu ostatnich 65 lat kopalnię zwiedziły 34 mln turystów.

Kaplice:

wyrzeźbione w drewnie, wykute w soli są dziełem górników (artystów samouków). Najpiękniejszą z nich jest solna kaplica św. Kingi, prawdziwy podziemny kościół, którego wspaniały wystrój powstawał przez blisko 100 lat.

Mikroklimat:

kopalniane powietrze, wolne od bakterii, wirusów, zanieczyszczeń przynosi wyraźną ulgę osobom cierpiącym na choroby układu oddechowego, różnego rodzaju alergie. Podziemne sanatorium proponuje kuracjuszom unikatową i skuteczną metodę leczenia - subterraneoterapię.

Wydarzenia:

kopalnia to tętniące życiem podziemne miasto. Wśród soli odbywają się koncerty, bale, wystawy, konferencje, a nawet zawody sportowe - mecze piłki nożnej, bokserskie pojedynki, turnieje tańca towarzyskiego.

Geologia:

wielickie złoże posiada unikatową dwudzielną budowę. Jego górna część to różnej wielkości bryły soli wymieszane z innymi skałami, dolna zaś - pofałdowane solne pokłady. Przyrodniczą osobliwością są Groty Kryształowe. Nigdzie na świecie w złożach mioceńskich nie odkryto podobnych. W grotach utworzono ścisły rezerwat przyrody nieożywionej.

Słone jeziora:

urokliwe i tajemnicze. Niektóre stworzono jeszcze w XIX wieku, by wzbogacić widokowo trasę turystyczną.

(Oprac. PP)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski