Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

125 LAT STUDIÓW ROLNICZYCH W KRAKOWIE

Redakcja
Zdjęcie: Marcin Kopyra
W piątek, 23 października br. w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Rolniczego odbyła się konferencja Jubileuszowa „125 lat studiów rolniczych w Krakowie”.

– Chcemy, aby jak przystało na Kraków, rocznica utworzenia studiów rolniczych, przybrała formę konferencji naukowej – tak zapraszał gości na inauguracji nowego roku akademickiego Uniwersytetu Rolniczego JM Rektor UR profesor Włodzimierz Sady.

Rozpoczynając Konferencję – JM Rektor UJ profesor Wojciech Nowak, nawiązując do określenia „Alma Mater” stwierdził, że jubileusz to bardzo ważna chwila, gdyż nic nie dzieje się samo, ani bez przyczyny. To sposobność do przyjrzenia się jak zrealizowane zostały idee ludzi żyjących przed nami. Przedstawił również historię Studium Rolniczego, stwierdzając, że ta inicjatywa stała się podstawą do rozwoju nauk rolniczych w Polsce. Wystąpienie zakończył przekonaniem, że trwająca obecnie współpraca między UJ a UR będzie przynosiła w przyszłości wspaniałe owoce.

W swoim wystąpieniu JM Rektor UR profesor Włodzimierz Sady odwołując się do wystąpienia Rektora Nowaka podkreślił wielki wkład Uniwersytetu Jagiellońskiego w rozwój polskiej i światowej nauki. Główną osią wystąpienia były wyzwania stojące przed naukami rolniczymi. Zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego dla rosnącej populacji Ziemi oraz minimalizacja zjawiska głodu – to bodaj najważniejsze z wyzwań, przed jakimi stoi nauka.

– Dziękuję społeczności obu uczelni szczególnie mi bliskich za zaproszenie na ten jubileusz – tak rozpoczął wystąpienie Władysław Kosiniak-Kamysz – minister pracy i polityki społecznej. Wskazał on na zmiany, jakie zaszły na polskiej wsi, nie tylko na przestrzeni ostatnich lat, lecz znacznie szerzej, od czasów kołłątajowskich.

Również Wojciech Kozak – wicemarszałek województwa małopolskiego odwołując się do wystąpień rektorów podkreślił znaczącą rolę Małopolski, jako innowacyjnego regionu, słynącego z produktów tradycyjnych oraz pielęgnowania tradycji.

ODSŁONIĘCIE PAMIĄTKOWEJ TABLICY
W ramach Konferencji miało również miejsce odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci Profesora Piotra Józefa Brzezińskiego. Uroczystość odbyła się w Budynku Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa. Profesor Piotr Brzeziński był wybitnym naukowcem w dziedzinie ogrodnictwa i pionierem fitobakteriologii. Jego pasją nie była tylko nauka, lecz także kontakt z praktyką. – Myślę, że nie będzie przesadą określenie go mianem pioniera naukowego ogrodnictwa w Polsce – zaznaczył Rektor Sady. To właśnie Profesor był organizatorem pierwszej na ziemiach polskich Katedry Ogrodnictwa UJ, oraz założycielem i prezesem Towarzystwa Ogrodniczego Krakowskiego. Aktywnie działał w Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Umiejętności. Przez wiele lat był redaktorem naczelnym i jednym z głównych autorów czasopisma „Ogrodnictwo”. W tej uroczystości uczestniczyli także profesor Andrzej Mania – prorektor UJ ds. Dydaktyki, dr inż. Antoni Nykliński – wnuk profesora Brzezińskiego wraz z małżonką, grono dziekańskie UR oraz liczne zebrani studenci. Moment odsłonięcia tablicy widzimy na zdjęciu. Dr inż. Antoni Nykliński w kilku słowach wspomniał postać dziadka oraz wyraził radość, że Uniwersytet Rolniczy pamięta o wybitnych uczonych.

WRĘCZENIE ODZNAKI „ZA WYBITNE ZASŁUGI DLA UCZELNI”
Wyróżnienie to przyznawane jest osobom, które szczególnie przyczyniły się do rozwoju Uniwersytetu Rolniczego. W czasie Konferencji JM Rektor UR profesor Włodzimierz Sady przestawił sylwetki trzech osób uhonorowanych tym wyróżnieniem. Poniżej prezentujemy również fragmenty uzasadnia.
Władysław Kosiniak-Kamysz – za aktywne wspieranie działań podejmowanych przez UR oraz pomoc w negocjacjach na linii ministerstwa – UR,
profesor Rudolf Kropil – JM Rektor Uniwersytetu Technicznego w Zwoleniu – z jego inicjatywy, jako prodziekana Wydziału Leśnego w Zwoleniu, od 2001 r. rozpoczęto wymianę kardy naukowej z UR, szczególnie z Wydziałów: Inżynierii Produkcji i Energetyki oraz Inżynierii Środowiska i Geodezji,
profesor Karol Musioł (Rektor UJ w latach 2005-2012) – był on inicjatorem Festiwalu Nauki w Krakowie, również dzięki jego życzliwości i wsparciu utworzono Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej UJ-UR.

REFERATY NAUKOWE
W części referatowej wygłoszono cztery wystąpienia. Profesor Franciszek Ziejka (Rektor UJ w latach 1999-2005) – obszernie i bardzo ciekawie zaprezentował postać ks. Hugona Kołłataja, wybitnego reformatora państwa polskiego i Akademii Krakowskiej.
Profesor Krzysztof Gorlach przybliżył zebranym historię studiów rolniczych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zwrócił uwagę, że Katedra Weterynarii powstała 1804 r. na Wydziale Lekarskim, i to poniekąd z niej historycznie wyrasta współczesna inicjatywa Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej UJ-UR (UCMW UJ-UR).
Profesor Florian Gambuś – Prorektor UR ds. Organizacji i Rozwoju Uczelni omówił rozwój dzisiejszego Uniwersytetu Rolniczego, sięgając do 1953 r., gdy to z UJ została wyodrębniana Wyższa Szkoła Rolnicza. Kończąc stwierdził, że historia zatoczyła koło, gdyż mimo rozłączenia się obu uczelni, dzięki UCMW UJ-UR, ponownie wspólnie wzbogacamy polską naukę.
Profesor Janusz Żmija (Rektor UR w latach 2005-2012) – skoncentrował się na wpływie studiów rolniczych na rozwój gospodarki żywnościowej. Wspominał, że wyzwaniem jest konieczność zacieśniania związków pomiędzy badaniami prowadzonymi w uczelniach a rozwojem gospodarki żywnościowej i zrównoważonym rozwojem obszarów wiejskich. Ta koegzystencja wynika z zadań, jakie można określić mianem uniwersytetu przedsiębiorczego, czyli trzeciej: po średniowiecznej i humboldtowskiej generacji uczelni akademickiej.
W podsumowaniu Konferencji wskazano, że dalszy rozwój krakowskiego ośrodka akademickiego będzie możliwy, dzięki współpracy uczelni i uczonych. Rywalizację należy zastąpić współpracą w pozyskiwaniu grantów, prowadzeniu badań oraz wspólnym, prowadzeniu badań.
Dużym zainteresowaniem gości cieszyła się wystawa „Dzieje studiów rolniczych w Krakowie", przygotowana przez pracowników Biblioteki Głównej UR.

Jubileusz 125-lecia studiów rolniczych w Krakowie skłonił uczestników do refleksji nad dotychczasowymi osiągnięciami w dziedzinie badań naukowych z zakresu rolnictwa oraz procesem wdrażania tych osiągnięć do gospodarki. Była to także okazja do przeanalizowania rozwoju studiów rolniczych na przestrzeni lat i jego wpływu na obecną gospodarkę żywnościową i rozwój obszarów wiejskich.

Konferencję prowadzili: profesor Janusz Żmija i profesor Andrzej Mania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski