Aktorzy m.in. z Teatru Bagatela będą się szkolić, jak zachować się w przypadku prób mobbingu, dyskryminacji czy nadużyć seksualnych

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Pierwsze szkolenie odbędą się w Teatrze Bagatela i Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Pierwsze szkolenie odbędą się w Teatrze Bagatela i Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie Wojciech Matusik
M.in. pracownicy teatrów i studenci uczelni artystycznych będą się uczyli, jak wyrazić swój sprzeciw wobec prób nadużyć seksualnych, mobbingu i dyskryminacji. Kampania „PRACA OD KULIS" to odpowiedź na liczne skargi artystów wpływające do Inspekcji Pracy na nieodpowiednie zachowanie przełożonych lub współpracowników. Pojawiły się one m.in. po wybuchu afery w Teatrze Bagatela. Były dyrektor teatru Henryk S. jest oskarżony o molestowanie swoich pracownic.

FLESZ - Produkty od Nestlé są niezdrowe?

W piątek 18 czerwca rozpoczęła się w Małopolsce kampania „Praca od kulis - przeciw mobbingowi, dyskryminacji i molestowaniu w polskim teatrze i na uczelniach artystycznych” opracowana przez Państwową Inspekcję Pracy Okręgowy Inspektorat Pracy w Krakowie.

- Pierwsze szkolenie odbywają się 18 czerwca w Teatrze Bagatela i Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Jeszcze w czerwcu specjaliści z inspekcji pracy spotkają się z pracownikami Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz pracownikami Opery Krakowskiej. Pozostałe spotkania organizowane będą w sierpniu, wrześniu i październiku. Szkolenie złożone jest z dwóch części - prawnej i psychologicznej, prowadzona przez specjalistów w zakresie prawa pracy i rzeczników zaufania w wielu instytucjach - mówi Anna Majerek, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Krakowie.

Liczne skargi do Inspekcji Pracy

Inspiracją do powstania projektu były wpływające do Inspekcji Pracy skargi dotyczące mobbingu i dyskryminacji w instytucjach kultury, informacje od aktorów i studentów szkół o metodach pracy naruszających godność osobistą i prawa pracownicze publikowane w mediach, a także dyskusja z tym związana, która od dłuższego czasu toczy się w środowisku artystycznym. W lipcu przed krakowskim sądem ma ruszyć proces przeciwko byłemu dyrektorowi Teatru Bagatela. Według ustaleń prokuratury Henryk Jacek S. miał molestować swoje pracownice.

Kampania ma na celu pokazanie pracodawcom i pracownikom środowisk artystycznych praw i obowiązków wynikających z przepisów prawa w zakresie mobbingu, dyskryminacji i molestowania.

- Pracownicy środowisk twórczych powinni mieć świadomość, że ich pracodawca ma obowiązek zagwarantować wszystkim pracownikom bezpieczne warunki w miejscu pracy. Obowiązek ten nie ogranicza się wyłącznie do ochrony przez zagrożeniami fizycznymi, lecz również przed potencjalnymi negatywnymi zjawiskami psychospołecznymi, jak przewlekły stres, dyskryminacja, mobbing czy molestowanie. Zorganizowane przez OIP w Krakowie szkolenia mają za zadanie uświadomić pracownikom instytucji kultury, że zawsze mają prawo komunikować swój sprzeciw wobec nieodpowiednich zachowań, których doświadczają lub które obserwują w swojej pracy - mówi Anna Majerek.

Uczestnicy będą mogli również wymienić swoimi doświadczeniami z zarządzania zespołem, rozwiązywania sytuacji kryzysowych oraz zyskać praktyczną pomoc i wiedzę w tym zakresie.

Raport Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

Opublikowany w listopadzie 2020 r, raport Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka „Być albo nie być” – pracowniczki i pracownicy polskich instytucji artystycznych wobec zagrożenia mobbingiem, molestowaniem i molestowaniem seksualnym” wyraźnie pokazał, że na przebadanych 124 placówek artystycznych (teatry, opery, zespoły pieśni i tańca, orkiestry oraz filharmonie) w ok. 32 % mogło dojść do naruszeń polegających na mobbingu, molestowaniu lub molestowaniu seksualnym. Niepokój budzi również fakt, że wysoka liczba instytucji artystycznych, nie wprowadziły w swojej działalności żadnych wewnętrznych procedur antymobbingowych bądź antydyskryminacyjnych.

Kampania potrwa od czerwca do końca bieżącego roku. W listopadzie planowana jest w Krakowie konferencja podsumowująca jej pierwszy etap z udziałem przedstawicieli Państwowej Inspekcji Pracy i środowisk artystycznych.

W 2022 r. Inspekcja Pracy ze względu na skalę problemu zamierza podobnymi działaniami objąć instytucje kultury w całej Polsce.

Wideo

Materiał oryginalny: Aktorzy m.in. z Teatru Bagatela będą się szkolić, jak zachować się w przypadku prób mobbingu, dyskryminacji czy nadużyć seksualnych - Gazeta Krakowska

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
sok z dewotki !

W przeciągu kilku lat, ludzie przestaną chodzić do kina, albo do teatru. Nawet młodzież szkolna na to nie pójdzie, ciągana tam pod pozorem lektur (żeby nie musieli czytać), albo zamiast lekcji matematyki, Taka para sztuka i tacy para "aktory", to jakby pójść do ZOO, albo do lasu, gdzie wilkom powyrywano zęby i pazury. Gdziekolwiek zobaczę jakąś żałosną tzw. mitulinkę, to od razu wsteczny. Zawód aktora, to nie jest stanowisko pracy chronionej.

Dodaj ogłoszenie