MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Alarm w Wieliczce i Biskupicach. Skażenie wody bakteriami coli w mieście i dwunastu wioskach. Problem dotyczy ok 40 tys. osób [AKTUALIZACJA]

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Dwa beczkowozy ściągnięte z Krakowa są już w Wieliczce. Dziś będą dostarczać mieszkańcom wodę do godz. 22, a w piątek przez cały dzień (od godz. 8)
Dwa beczkowozy ściągnięte z Krakowa są już w Wieliczce. Dziś będą dostarczać mieszkańcom wodę do godz. 22, a w piątek przez cały dzień (od godz. 8) fot. UMiG Wieliczka
Woda płynąca do mieszkańców prawie całej Wieliczki (bo z wyłączeniem osiedla Krzyszkowice) oraz do okolicznych miejscowości: Czarnochowic, Śledziejowic, Strumian, Zabawy, Sułkowa, Kokotowa (bez Kolonii Kokotowskiej) i Lednicy Górnej z Wodociągu Publicznego Wieliczka, jest niezdatna do spożycia. Wykryto w niej bakterie z grupy coli. Alarm obejmuje obszar zamieszkany przez ponad 40 tys. osób. Podejrzenie skażenia wody pojawiło się także w części gminy Biskupice, korzystającej z wody "z Wieliczki". Zakaz jej spożywania również w tym rejonie sanepid wydał w czwartek tuż przed godz. 19.

Skażenie wody w Wieliczce i okolicach

FLESZ - Jak zapobiec odwodnieniu?

Jak informuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Empidemiologiczna w Wieliczce, wodę można obecnie używać jedynie do celów sanitarnych (spłukiwania wody w toalecie).

„Zakazuje się korzystania z wody pochodzącej z instalacji wodnej Wodociągu Publicznego Wieliczka do spożywania przez ludzi, przygotowywania napojów i potraw, mycia owoców i warzyw, mycia naczyń kuchennych i sztućców” - podaje wielicki sanepid.

Bakterie coli – w ilości 27 jednostek na 100 mililitrów wody – wykryto w próbkach pobranych z wodociągu w dniu 21 lipca. Z informacji wielickiego Wydziału Zarządzania Kryzysowego wynika, że skażona woda płynie z ujęcia w Bieżanowie (ale wodociągiem tylko „dla Wieliczki”).

Na obszarze, gdzie obowiązuje do odwołania zakaz korzystania w wody mieszka ponad 30 tysięcy osób (ok. 18 tys. w Wieliczce i ponad 10 tysięcy w siedmiu sołectwach). Z powodu skażania wody zamknięto w czwartek po południu (do odwołania) także krytą pływalnię w Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym "Solne Miasto".

Woda zdatna do picia będzie dostarczana mieszkańcom m.in. beczkowozami. Jak informuje burmistrz Wieliczki Artur Kozioł, do miasta jadą już z Krakowa dwa wielkie beczkowozy z wodą pitną (na terenie gminy Wieliczka i powiatu wielickiego nie są dostępne takie „cysterny”).

Wieliczka. Gdzie dojadą beczkowozy?

Jeden beczkowóz będzie krążył – od ok. godz. 17 – po mieście, a drugi po sołectwach. Będą informacje przez megafony o trasie ich przejazdu. Beczkowozy będą pilotowane przez Straż Miejską.

23 lipca beczkowozy będą dostarczać wodę pitną do godz. 22, a 24 lipca przez cały dzień (od godz. 8).

Trasa przejazdu beczkowozu po Wieliczce: ul. Kościuszki, os. Przyszłość, os. Kościuszki, ul. Reformacka i os. Zadory, ul. Piłsudskiego, os. W. Pola i ulice przyległe, os. Asnyka, os. Sienkiewicza, os. Śródmieście, os. Lekarka, Kolonia Górnicza, os. Zdrojowe, os. Boża Wola, os. Ogrodowe, os. Bogucice.

Trasa beczkowozu w sołectwach: Kokotów (przy remizie), Śledziejowice (przy szkole), Kokotów (przy wypożyczalni sprzętu budowlanego), Czarnochowice (remiza), Zabawa (koło Herza), Zabawa (sklep Żabka, dotyczy również mieszkańców Strumian), Sułków (przy kościele), Sułków (za mostem), Lednica Górna (sklep Żabcia), Lednica Górna (świetlica).

- Zamówiliśmy już w hurtowniach wodę w butelkach. Będzie ona wydawana od czwartkowego popołudnia w kilku punktach w mieście i gminie. Od piątku mieszkańcy będą mogli pobierać wodę pitną także w trzech punktach uzgodnionych z sanepidem: w szkołach w Sierczy i Węgrzcach Wielkich oraz w SP nr 4 na osiedlu Krzyszkowice w Wieliczce (woda na osiedle Krzyszkowice jest dostarczana z Raby, w tym rejonie miasta nie ma skażenia - red.) – powiedział nam burmistrz Wieliczki.

Woda w butelkach będzie dostępna m.in. w remizach OSP. Do osób chorych, niepełnosprawnych itp. dostarczą ją pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wieliczce.

W dniach 24 – 26 lipca w godzinach 10-12 oraz 18-20 woda butelkowana (opakowania 5-litrowe) będzie wydawana w mieście: przy Wielickiej Mediatece (Plac Skulimowskiego 3) oraz przy Centrum Edukacyjno – Rekreacyjnym Solne Miasto.

W sołectwach punkty, gdzie można będzie otrzymać wodę zostaną ulokowane w remizach OSP: w Czarnochowicach, Sułkowie, Kokotowie i Zabawie, a także w świetlicy w Lednicy Górnej.

Krzysztof Kȕhl, kierujący gminnym Wydziałem Zarządzania Kryzysowego mówi, że ruszyło już chlorowanie i czyszczenie wodociągu. Ustalane będzie także źródło skażenia wody.

- Po wyczyszczeniu wodociągu pobrane zostaną ponownie próbki wody do badań (ma to nastąpić w piątek 24 lipca - red.). Ile może potrwać zakaz spożywania wody? Zakładamy, że będzie on zniesiony w niedzielę, a najdalej w poniedziałek – powiedział nam Krzysztof Kȕhl.

Dodał, że obecność baterii z grupy coli wykryto w jednej próbce wody pobranej z mało użytkowanej części wodociągu na Stacji Uzdatniania Wody w Bieżanowie, więc do unormowania sytuacji wystarczy prawdopodobnie dzisiejsze czyszczenie „sieci”.

Problem w gminie Biskupice. Najpierw apel o ostrożność w korzystaniu z wody. Potem zakaz jej używania

Wodociąg Publiczny Wieliczka zaopatruje także mieszkańców części wiosek w gminie Biskupice: Przebieczan, Bodzanowa, Szczygłowa, Zabłocia (bez przysiółka Kawki) i części Tomaszkowic (lewa strona od siedziby Urzędu Gminy Biskupice w kierunku Przebieczan).

W związku z sytuacją władze gminy zleciły badania próbek wody z "biskupickiej" części wodociągu, powiadomiły sanepid i oczekują teraz na jego decyzję. Gmina prosi też mieszkańców "o zachowanie ostrożności przy korzystaniu z wody i śledzenie komunikatów".

- Spodziewamy się, że także u nas wprowadzony zostanie zakaż wykorzystywania wody do celów spożywczych. Zamówiliśmy już beczkowóz (z Raciechowic). Będzie on stał przy Urzędzie Gminy w Tomaszkowicach w czwartek w godz. 19-21 i przez cały piątek. Kupujemy także wodę butelkowaną, by w razie potrzeby rozdać ją mieszkańcom - powiedziała nam w czwartek po południu wójt Biskupic Renata Gawlik.

W czwartek wieczorem pojawiła się decyzja sanepidu zakazująca korzystania z wody z Wodociągu Publicznego Wieliczka także dla pięciu miejscowości w gminie Biskupice.

Ślub Jacka Kurskiego został uwieczniony w memach.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Drugi ŚLUB kościelny Jacka Kurskiego NOWE MEMY. "I że Cię ni...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski