Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Andrzej Średniawski i wszystkie jego zasługi dla Myślenic. O nich i o nim opowiada wystawa

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Otwarcie wystawy poświęconej Andrzejowi Średniawskiemu na myślenickim rynku
Otwarcie wystawy poświęconej Andrzejowi Średniawskiemu na myślenickim rynku Katarzyna Hołuj
Na rynku w Myślenicach można oglądać wystawę plenerową zatytułowaną „Andrzej Średniawski – patron Myślenic”. Jej celem jest przypomnienie jego sylwetki i zasług, a w szczególności tych dla rozwoju Myślenic. Wystawa to nie wszystko. Jest ona częścią projektu, który obejmuje jeszcze lekcje muzealne, konkurs i wydanie publikacji poświęconej temu pierwszemu wywodzącemu się stąd, z ziemi myślenickiej posłowi i senatorowi.

Andrzej Średniawski urodził się w połowie XIX wieku w biednej, chłopskiej rodzinie z Górnej Wsi pod Myślenicami. Jeszcze za jego życia wieś tę włączono do granic miasta i dziś znana jest jako dzielnica Górne Przedmieście.

Wcześnie osierocony, zmuszony przerwać naukę zdobył zawód szewca. Był też rolnikiem i przyczynił się do tego, że w jego rodzinnej wsi założono kółko rolnicze.
Ambicja i pracowitość, z których był znany ten działacz ruchu ludowego, zaprowadziły go aż do Senatu, w którym zasiadł w latach 1922-27 i 1938-30. Wcześniej był m.in. posłem.

Nigdy przy tym nie zapomniał o swojej lokalnej społeczności i wykorzystywał swoją wiedzę, majątek, wpływy i swoją pozycje społeczną do tego, żeby rozwijać zarówno Górną Wieś jak i same Myślenice – mówił o Średniawskim dr Łukasz Malinowski, dyrektor Muzeum Niepodległości w Myślenicach podczas otwarcia wystawy.

Z inicjatywy Średniawskiego w Myślenicach powstała fabryka kapeluszy i zaczęto regulację brzegów Bysinki. Miasto zawdzięcza mu nie tylko to. Do dziś w Myślenicach, a dokładnie na Górnym Przedmieściu, działa szkoła ponadpodstawowa (kiedyś o profilu rolniczym), pod budowę której przekazał ziemię. Od 1996 roku nosi ona jego imię. Podobnie, jak jedna z ulic w mieście.

Burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka przypomniał też, że Średniawski był też inicjatorem budowy linii kolejowej łączącej Kraków z Myślenicami, a realizację zaawansowanych już planów uniemożliwił wybuch I wojny światowej. Zmarł w 1931 roku, a w pogrzebie razem z tłumem myśleniczan wziął udział jego przyjaciel Wincenty Witos.

Wystawę można oglądać na rynku do 11 lipca. Potem będzie dostępna w murach Muzeum Niepodległości i będzie tam czynna aż do końca września. We wrześniu ma się także ukazać publikacja poświęcona Andrzejowi Średniawskiemu, której autorkami są Elżbieta Górecka i Arleta Garbień.

Projekt „Andrzej Średniawski-patron Myślenic” realizują wspólnie Muzeum Niepodległości w Myślenicach i Lokalna Grupa Działania Ziemi Myślenickiej.

Tylu było  uczestników tegorocznego  odkrywania Urbaniej Góry

Urbania Góra po raz kolejny odkryta przez turystów. Na jej s...

Czy technologie niszczą psychikę dzieci?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski