MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Anonimowi przyjaciele

Redakcja
Szkolenie potrwa trzy miesiące, będą go prowadzić doświadczeni specjaliści z "Arki" w Tarnowie, gdzie telefon zaufania (nr 987) istnieje już dziewięć lat oraz pracownicy katedry psychologii klinicznej i osobowości Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Koordynatorem merytorycznym zajęć jest ks. dr Władysław Szewczyk, twórca i prezes tarnowskiej "Arki", on też wygłosił inauguracyjny wykład. W dalszych planach jest zapoznanie przyszłych dyżurnych z modelem procesu pomocowego w "Arce" i z historią telefonów zaufania w Polsce oraz w innych krajach europejskich, a także analiza problemów, z jakimi zgłaszają się potrzebujący pomocy do telefonów zaufania. Ćwiczenia praktyczne obejmować będą analizę struktury rozmowy, analizę zapotrzebowań dzwoniących, elementy emocjonalnego wsparcia podczas rozmowy telefonicznej itp. Szczegółowo rozważane będą także konkretne problemy, np. ból po stracie, poczucie krzywdy, bezsilności. Podczas ćwiczeń ich uczestnicy będą grać różne role, łącznie z symulowaniem klienta telefonu.

Pomoc przez telefon

 W sierpniu pisaliśmy o planach księdza Bogusława Czecha, dotyczących utworzenia przy kierowanej przez niego poradni specjalistycznej "Arka" telefonu zaufania. Obecnie wszystko wskazuje na to, iż ta pionierska w Bochni inicjatywa zakończy się sukcesem. W sobotę o godz. 15 w siedzibie "Arki" (ul. Bernardyńska 14) rozpoczęło się szkolenie wolontariuszy, którzy chcą anonimowo i dyskretnie pomagać ludziom szukającym wsparcia i porady w trudnych chwilach.
 Na zakończenie wszyscy, którzy dotrwają do tego etapu, wezmą udział w rozmowie kwalifikacyjnej i oddadzą pod ocenę komisji pisemną pracę na zadany temat, dotyczący konkretnego problemu, z jakim może zwrócić się osoba dzwoniąca. O otrzymaniu certyfikatu uprawniającego do dyżurowania przy telefonie zaufania decydować więc będzie pomyślne zakończenie szkolenia teoretycznego i praktycznego, wynik rozmowy kwalifikacyjnej oraz ocena pracy pisemnej.
 Jeżeli wszystko przebiegnie pomyślnie to bocheński telefon zaufania rozpocznie działalność na początku przyszłego roku. Będzie on drugim w strukturze "Arki" po tarnowskim. Ks. Szewczyk zwraca uwagę, iż takie usytuowanie telefonu jest bardzo korzystne dla dzwoniących. Dyżurni nie muszą bowiem ograniczać się tylko do wysłuchania "klienta" i dania mu kilku rad, lecz mogą także zaproponować dzwoniącemu spotkanie bezpośrednie ze specjalistą od danego problemu. W Tarnowie telefon stanowi więc znakomite uzupełnienie "Arki" jako poradni. Korzystają z niego ci, którzy nie mogą, nie chcą lub boją się do niej przyjść. Bywa, że dzwonek rozlega się kilkanaście razy dziennie... Ks. Czech wierzy, iż podobnie będzie w Bochni. Zamierza także skorzystać z doświadczenia tarnowskiego w zakresie godzin działania telefonu zaufania. Czynny jest on tam od poniedziałku do czwartku w godzinach 16 - 20, a w piątki i soboty jako całonocny, od godz. 16 do 6 rano.
 Do pracy w bocheńskim telefonie zaufania zgłosiło się 18 osób, w tym 7 udzielających się już w poradni. Nowi wolontariusze są w różnym wieku i dysponują bardzo zróżnicowanym doświadczeniem życiowym oraz zawodowym. Będą działać anonimowo. Kryterium doboru kandydatów było posiadanie przez nich wiedzy fachowej (np. psychologicznej, pedagogicznej) lub zdolności wysłuchiwania i wczuwania się w problemy innego człowieka.
\ \ \*
 Przypominamy, iż doradcami w bocheńskiej "Arce" są 23 osoby posiadające odpowiednie kompetencje i uznające społeczną naukę Kościoła. Proszący o poradę nie muszą podawać swoich personaliów.
 Nadal najwięcej udzielanych porad dotyczy uzależnień (głównie od alkoholu). Z fachowymi doradcami w tych sprawach spotykać się można w godz. 17 - 19, w II i III czwartek oraz w II i IV piątek miesiąca. Dużo osób zasięga porad prawnych w sprawach przemocy, alimentów, adopcji itp. Prawnik przyjmuje w I i III piątek miesiąca w godz. 18 - 20. Duchowny dyżuruje w IV wtorek miesiąca, w godz. 17 - 19 i pomaga on osobom zagubionym, szczególnie moralnie. Pedagodzy radzą w I i II poniedziałek oraz II wtorek, od godz. 17 do 19, głównie na temat rozwiązywania problemów wychowawczych w rodzinie i szkole. W tych samych godzinach, lecz w IV poniedziałek miesiąca, można skorzystać z wizyty u logopedy. Psycholog, zajmujący się problemami osobistymi i małżeńskimi, przyjmuje od godz. 17 do 19 w I poniedziałek i III wtorek miesiąca. Także od godz. 17 do 19 trwają w I czwartek miesiąca dyżury psychiatry (nerwice i choroby psychiczne), a porad seksuologa, ginekologa lub internisty można wysłuchać o tej samej porze w IV czwartek miesiąca.

 (PK)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski