MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Anwil wznawia produkcję nawozów. Grupa Azoty zapewnia, że realizuje dostawy CO2 i suchego lodu

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Produkcja nawozów w Anwilu zostaje wznowiona
Produkcja nawozów w Anwilu zostaje wznowiona Paweł Dubiel
Po tym, jak Anwil i Grupa Azoty wstrzymały tydzień temu produkcję części nawozów, na rynku zrobiło się nerwowo z powodu obaw o brak produktu ubocznego w postaci CO2. "W trosce o zagwarantowanie bezpieczeństwa żywnościowego kraju oraz ochrony zdrowia Polaków, pomimo trudnych warunków makroekonomicznych, Anwil z Grupy Orlen podjął decyzję o wznowieniu produkcji nawozów azotowych", podaje biuro prasowe Grupy Orlen. Również Grupa Azoty poinformowała, że realizuje dostawy CO2 i suchego lodu do swoich klientów.

Spis treści

W poniedziałek 29 sierpnia przed godziną 10 rano Biuro Prasowe PKN ORLEN poinformowało o wznowieniu przez spółkę Anwil, jednego z kluczowych producentów nawozów w Polsce, produkcji nawozów, a tym samym CO2, tak potrzebnego w produkcji żywności.

Zaledwie tydzień minął od czasu, kiedy najpierw Grupa Azoty, a potem Anwil ogłosili wstrzymanie produkcji nawozów. Od tego czasu minister Kowalczyk nieustannie zapewnia, że obecnie zgromadzone zapasy zabezpieczają potrzeby rolników na jesień. Problem pojawił się jednak po stronie m.in. producentów żywności, którzy stracili źródło niezbędnego im CO2.

Jeszcze w niedzielę Henryk Kowalczyk pisał na Twiiterze: "Razem z Jackiem Sasinem pracujemy nad systemem, który umożliwi wznowienie produkcji nawozów. Projekty przedstawimy na najbliższej Radzie Ministrów. Ich wdrożenie rozwiąże problemy z zaopatrzeniem w dwutlenek węgla, a rolnikom ułatwi zakup nawozów. Apeluje o niesianie paniki!

Anwil będzie produkować nawozy, a tym samym CO2 mimo drogiego gazu

Orlen zaznacza na początku informacji prasowej, że produkcja odbywa się "pomimo trudnych warunków makroekonomicznych". Jednocześnie z produkcją nawozów spółka zapewni również dostarczanie surowego CO2, który po przetworzeniu wykorzystywany jest m.in. w produkcji żywności oraz przemyśle farmaceutycznym.

Trwa głosowanie...

Jak rosnące ceny żywności wpłynęły na Twoje zakupy?

Spółka z siedzibą we Włocławku na bieżąco monitoruje sytuację na rynku i podejmuje działania, które uwzględniają zarówno wyzwania biznesowe, jak i społeczną odpowiedzialność firmy. Obecny stan komentuje Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN:

- Bezprecedensowy wzrost cen gazu uderzył w branżę nawozową nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. ANWIL, jako jedna z nielicznych firm, przez dłuższy czas utrzymywał ciągłość produkcji, aby zapewnić dostępność nawozów na polskim rynku. Jej wstrzymanie wynikało wyłącznie z przesłanek biznesowych, niezależnych od Grupy ORLEN.

Widzimy jednak olbrzymie zapotrzebowanie ze strony branży spożywczej, ale też medycznej, w tym transplantologii na skroplony CO2 oraz suchy lód. Mając na uwadze potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w Polsce, zdecydowaliśmy o uruchomieniu instalacji nawozowych, co umożliwi przywrócenie również dostaw półproduktu wytwarzanego we włocławskim zakładzie produkcyjnym - surowego CO2. Podejmiemy przy tym działania, aby ograniczenia wynikające z wysokich cen gazu miały możliwie minimalny wpływ na Grupę ORLEN – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Dalej firma wyjaśnia, że ANWIL nie jest dystrybutorem CO2, jest to produkt uboczny, który powstaje w trakcie procesu produkcji nawozów azotowych.

Podkreśla, że ze względu na względzie bezpieczeństwo żywnościowe w kraju, spółka podjęła rozmowy z kontrahentem, jedynym odbiorcą tego produktu. Mają zabezpieczyć dostawy surowego CO2 i wykorzystanie go do produkcji i realizacji dostaw dla branż i sektorów kluczowych dla życia publicznego w Polsce, w szczególności mających znaczenie dla życia, zdrowia, bezpieczeństwa publicznego oraz zapewnienia dostępności towarów na rynku.

"Spółka ANWIL umożliwi odbiór surowego CO2 w ciągu najbliższych 48 godzin".

Cena nawozów będzie odzwierciedlała stawki za gaz

Na końcu pojawia się ważna uwaga dla rolników. "Cena nawozów po wznowieniu ich produkcji będzie odzwierciedlała aktualną cenę gazu ziemnego oraz uwarunkowania rynkowe. Jednocześnie ANWIL oczekuje na ustabilizownie się sytuacji na rynku gazu oraz wypracowanie rozwiązań wspierających branżę nawozową".

Grupa Azoty zapewnia, że dostarcza CO2

Pomimo czasowego ograniczenia produkcji w trzech spółkach Grupy Kapitałowej Grupa Azoty S.A., Grupa realizuje dostawy CO2 do swoich dotychczasowych klientów. Ograniczenie produkcji nawozów zostało zaplanowane w sposób zapewniający dostępność newralgicznych produktów, w tym m.in. ciekłego CO2, suchego lodu oraz wody amoniakalnej, niezbędnej do funkcjonowania energetyki zawodowej, czytamy w komunikacie.

Producent wyjaśnia, że oprócz zapasów CO2 w magazynach Grupy Azoty Puławy, Grupy Azoty ZAK i Grupy Azoty S.A., spółki nadal na bieżąco produkują i dostarczają do swoich klientów CO2.

Początkowo po ogłoszeniu ograniczenia produkcji, Grupa Azoty Puławy produkowała CO2 na poziomie 30 proc. dotychczasowych zdolności. Już kilka dni później, od 28 sierpnia produkcja CO2 została zwiększona do 60 proc. zdolności. "Tym samym były i są zapewnione dostawy dla wszystkich dotychczasowych odbiorców – zarówno CO2, jak i suchego lodu".

Podobnie w przypadku Grupy Azoty ZAK, zaś w Grupie Azoty S.A. na ten moment Wytwórnia Gazu Syntezowego pracuje na pełnym obciążeniu.

Grupa Azoty ograniczyła eksport CO2 i suchego lodu, w wyniku czego magazyny Grupy są zapełnione.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Anwil wznawia produkcję nawozów. Grupa Azoty zapewnia, że realizuje dostawy CO2 i suchego lodu - Strefa Agro

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski