Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Apelują do prezydenta Krakowa o odśnieżanie przejść dla pieszych. Problem jest też na przystankach

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Mieszkańcy oczekują, że przejścia dla pieszych i przystanki będą częściej odśnieżane.
Mieszkańcy oczekują, że przejścia dla pieszych i przystanki będą częściej odśnieżane. Anna Kaczmarz
Mieszkańcy Krakowa podpisują się pod internetową petycją do prezydenta Krakowa ws. odśnieżania przejść dla pieszych. Pasażerowie alarmują też, że nie do końca są odśnieżane przystanki tramwajowe oraz autobusowe i na pojazdy nieraz trzeba czekać stojąc w błotnistej mazi.

"Zwracamy się z petycją do Pana Prezydenta Miasta Krakowa, aby podjął działania w celu zapewnienia bezpiecznego poruszania się pieszych po mieście w okresie zimowym. Jako mieszkańcy Krakowa jesteśmy zaniepokojeni stanem wielu przejść dla pieszych w mieście. W okresie zimowym przejścia te są często zasypane śniegiem i lodem, co utrudnia lub uniemożliwia pieszym bezpieczne przejście przez jezdnię" - napisali autorzy internetowej petycji.

W szczególności zwracają w niej uwagę na następujące problemy:

  • wiele przejść dla pieszych jest odśnieżanych nieregularnie lub wcale,
  • w wielu przypadkach odśnieżanie przejść dla pieszych leży w gestii prywatnych właścicieli nieruchomości, którzy nie zawsze wywiązują się z tego obowiązku.

"Sytuacja ta jest szczególnie niebezpieczna dla osób starszych, z niepełnosprawnościami, dzieci oraz osób z dziećmi w wózkach" - przekonują autorzy petycji.

Zwrócili się więc z apelem o podjęcie następujących działań:

  • zapewnienie regularnego i prawidłowego odśnieżania wszystkich przejść dla pieszych, za które odpowiada miasto(w petycji zaznaczono: "jeśli jesteśmy w stanie następnego dnia po dużych opadach mieć czarne jezdnie, to czemu nawet 2-3 dni później miasto nie zadbało o zwykłych pieszych ani tym bardziej o osoby ze specjalnymi potrzebami ruchowymi?"),
  • nakładanie mandatów na prywatnych właścicieli, którzy nie wywiązują się z obowiązku odśnieżania przejść dla pieszych ("właściciele nieruchomości w zeszłym roku otrzymali zwolnienia z opłat za zajęcie pasa drogowego podczas odśnieżania i odladzania dachów. Powinni wywiązywać się sumiennie ze wszystkich obowiązków, które nakłada na nich prawo, zwłaszcza, że odśnieżenie przejścia dla pieszych nie wymaga nadzwyczajnych środków technicznych czy organizacyjnych").

"Uważamy, że powyższe działania są niezbędne, aby zapewnić bezpieczne poruszanie się pieszych po mieście w okresie zimowym" - podsumowują autorzy petycji.

W Krakowie i aglomeracji potrzeba jeszcze wielu inwestycji, które poprawią system transportowy.

Po pierwsze komunikacja! TOP 10 inwestycji transportowych. K...

Odbieramy też skargi i zgłoszenia pasażerów, którzy zwracają uwagę, że przystanki tramwajowe i autobusowe często nie są odśnieżane w całości. Gdy pojawi się więc na nich większa grupa osób, to brakuje miejsca albo trzeba stać w śniegu.

Za co można dostać mandat w zimie?

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Apelują do prezydenta Krakowa o odśnieżanie przejść dla pieszych. Problem jest też na przystankach - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski