Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kraków znów walczy z zimą. Sople, nawisy śnieżne, błoto pośniegowe na chodnikach. Straż miejska odebrała już prawie 900 zgłoszeń

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Sople lodowe, nawisy śnieżne, błoto pośniegowe na chodnikach. Krakowska straż miejska odebrała już blisko 900 zgłoszeń od mieszkańców
Sople lodowe, nawisy śnieżne, błoto pośniegowe na chodnikach. Krakowska straż miejska odebrała już blisko 900 zgłoszeń od mieszkańców Anna Kaczmarz, Małgorzata Mrowiec
Problemem mieszkańców miasta w zimie nie tylko to co pod nogami, ale też co nad głowami. - Nieodśnieżony chodnik to jedno, ale zagrożenie spadającymi soplami lodowymi i odgrodzone chodniki, to drugie - mówi nam Pani Maria, która mieszka w centrum Krakowa. Tylko od 25 listopada br. krakowska straż miejska odebrała już blisko 900 zgłoszeń od mieszkańców. Część spraw skończyła się mandatami, część pouczeniami, a kilkanaście wniosków nawet zostało skierowanych o ukaranie do sądów. Mandaty sięgają nawet 500 zł.

- Mieszkam w Krakowie od kilkudziesięciu lat, mam drugą grupę inwalidzką i duży problem z poruszaniem się. Zimą w Krakowie problemem nie są wyłącznie bardziej lub mniej odśnieżone chodniki! Są ulice, gdzie chodniki w znacznym stopniu odgrodzono taśmami, ponieważ z góry lecą sople i zlodowaciały śnieg. Tu jest największy problem z poruszaniem się. Mieszkam w samym centrum Krakowa, przy ulicy Paulińskiej, gdzie nie da się normalnie przejść chodnikami, ponieważ po jego jednej stronie zalega zwał śniegu, a z drugiej jest teren oznaczony, że nie można się tamtędy poruszać, bo spadają sople. Jak mamy tędy przechodzić? - mówi nam Pani Maria i dodaje, że kolejny problem to niedbale odśnieżone przystanki. O ile wokół wiaty przystankowej da się jeszcze normalnie przejść, to w jego dalszej części już tak kolorowo nie jest.

- Przystanki odśnieżane są tylko na długości wiat. Nieodśnieżone są również przejścia dla pieszych. Przystanki są odśnieżane tylko na małym odcinku, a nie jest brane pod uwagę, że autobus przegubowy jest dłuższy albo że przystanek jest podwójny. Ludzie brodzą w śniegu poza małym odśnieżonym kawałkiem na wysokości wiat przystanku - pisze Czytelniczka.

Blisko 900 zgłoszeń

Od 25 listopada br. dyżurni straży miejskiej przyjęli 890 zgłoszeń od mieszkańców dotyczących zalegającego na chodnikach śniegu i błota pośniegowego, a w ostatnich dniach sopli i nawisów śnieżnych stwarzających bezpośrednie zagrożenie dla przechodniów.

Nałożono 39 mandatów karnych, skierowano 11 wniosków o ukaranie do sądu, pouczono 132 osoby.

- Przypominamy właścicielom i zarządcom nieruchomości o konieczności przestrzegania przepisów wynikających zarówno z Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, jak i uchwały Rady Miasta Krakowa. Za nieodśnieżanie chodników można zostać ukaranym mandatem karnym w wysokości 100 zł, a za nieusunięcie zwisających sopli lodowych i nawisów śniegu nawet 500 zł - wylicza Marek Anioł, rzecznik prasowy Straży Miejskiej Miasta Krakowa.

Właściciele nieruchomości mają wiele obowiązków

Należy pamiętać, że do obowiązków właścicieli nieruchomości w zakresie zimowego utrzymania miasta należy przede wszystkim niezwłoczne uprzątnięcie błota, śniegu, lodu z wydzielonej części drogi publicznej przeznaczonej dla ruchu pieszego – chodnika – położonej bezpośrednio przy granicy nieruchomości z wyjątkiem chodnika, na którym dopuszczony jest płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych. To jednak nie wszystko!

Właściciel nieruchomości musi również niezwłocznie uprzątnąć błoto, śnieg i lód z części nieruchomości udostępnionej do użytku publicznego, a także usunąć z budynków i ich części oraz urządzeń infrastruktury technicznej sople i nawisy śnieżne, które stwarzają zagrożenie dla przechodniów.

Obowiązkiem właściciela nieruchomości jest także pryzmowanie błota, śniegu, lodu na chodniku przy krawędzi jezdni z zachowaniem minimum 1 metra od pnia drzewa, w sposób nieutrudniający ruchu pieszych i pojazdów.

Śpimy krócej i coraz gorzej

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski