MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będzie nowa kładka dla pieszych na zakopiance w Głogoczowie. Budowa wymusza utrudnienia: zwężenia drogi, przeniesienie przystanku

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Na zakopiance w Głogoczowie w gminie Myślenice powstanie kładka dla pieszych
Na zakopiance w Głogoczowie w gminie Myślenice powstanie kładka dla pieszych GDDKiA
Budowa kładki dla pieszych nad zakopianką w Głogoczowie w gminie Myślenice wiąże się z wprowadzeniem zmian w organizacji ruchu. Będą utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji publicznej. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiada zmiany już od czwartku, 18 kwietnia. Zmiany będą obowiązywać od godz. 9 rano w miejscu budowy kładki w okolicach przystanku Głogoczów Podlesie na odcinku 100 metrów drogi krajowej nr 7 w Głogoczowie. W tym miejscu między jezdniami zakopianki zaczną się przygotowania do budowy. Kładka ma być gotowa jeszcze w tym roku.

Budowa kładki nad zakopianką w Głogoczowie to inwestycja, której koszty zaplanowano w wysokości 5,4 mln zł. Jak zapowiadają przedstawiciele inwestora, czyli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad - prace mają zakończyć się jesienią 2024 roku.

Zaczynają się utrudnienia w ruchu

- Zaczynamy przygotowanie terenu w pasie rozdziału między obiema jezdniami DK 7 do budowy w tym miejscu podpory kładki. Rozbierzemy barierki, zaczniemy prace ziemne, przygotujemy fundament przyszłej podpory. Ruch na dwóch pasach w obu kierunkach będzie utrzymany. Na obu jezdniach pasy ruchu zostaną przesunięte nieco w prawo. Pasy ruchu zostaną zwężone do 3 m szerokości. Utrzymane będzie dotychczasowe ograniczenie prędkości w tym miejscu, 50 km na godzinę - zapowiada zmiany Kacper Michna, rzecznik prasowy krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Wskazuje on również, że od czwartku, 18 kwietnia przystanek autobusowy w kierunku Myślenic zostanie przeniesiony o około 40 metrów.

Budowa kładki nad zakopianką

Obecnie w Głogoczowie na zakopiance piesi przechodzą po poziomym przejściu - po "pasach". Rozpoczynana obecnie inwestycja - budowa kładki ma poprawić ich bezpieczeństwo. Nowe przejście nad zakopianką zastąpi „pasy” koło przystanku Głogoczów Podlesie.

- Kładka zostanie zbudowana na trzech podporach – dwie będą po obu stronach zakopianki, a trzecia w środku, między jezdniami. Konstrukcja będzie miała 3,4 m szerokości i 33,5 m długości i będzie biec 6 m nad DK7. Wejście na kładkę będzie dostępne za pomocą schodów i wind - wskazuje rzecznik Kacper Michna.

Badania ruchu pokazują, że odcinkiem zakopianki w Głogoczowie każdego dnia przejeżdża ponad 52 tysiące pojazdów. Od 2017 roku było w tym miejscu pięć wypadków z udziałem pieszych. Nowa kładka zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo pieszych.

Krajówka wzbogacona o bezkolizyjne przejścia

GDDKIA prowadzi obecnie na zakopiance kilka inwestycji dla pieszych. Kładka w Głogoczowie to jedna z nich. W Libertowie, w najbliższych latach powstaną trzy kładki:

  • koło skrzyżowania DK7 z ul. Świetlistą;
  • koło przystanku autobusowego Góra Libertowska;
  • przy skrzyżowaniu z ul. Rumianą i ul. Przylesie.

Te obiekty są częścią przebudowy zakopianki w Libertowie. Inwestycja już się rozpoczęła i będzie realizowana do 2027 roku.
Kolejna kładka powstaje w Mogilanach niespełna 1,5 km na północ od przejścia w Głogoczowie. Budowa tej mogilańskiej kładki także się już rozpoczęła. Natomiast wkrótce zacznie się budowa węzła drogowego w Krzyszkowicach – częścią tej inwestycji jest budowa tunelu pod droga krajową nr 7, który będzie służył również pieszym i pozwoli im na bezpieczne przejście na drugą stronę drogi.

Jeszcze jedna kładka powstaje w Myślenicach, w pobliżu przystanku autobusowego Tarnówka i dawnego Cmentarza Żydowskiego. Jak informuje Kacper Michna - ten obiekt jest budowany w ramach większej inwestycji, jaką jest węzeł Myślenice i ma być zrealizowany do końca 2025 roku.

Przygotowania terenu do budowy obwodnicy Zabierzowa

Trwa budowa obwodnicy Zabierzowa. Tymczasowo zmieniła się or...

Kto i kiedy powoduje wypadki drogowe w Polsce

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski