MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bezpiecznie nad wodą

DD
Fot. theta
Fot. theta
W 2007 roku w Polsce utonęło ponad 600 osób. Spośród tych, u których zbadano stan trzeźwości, trzykrotnie więcej było ofiar po spożyciu alkoholu niż trzeźwych. Aż 107 ofiar utonęło w wodach polskich jezior, 139 w rzekach podczas spływów i wypraw turystycznych, a tylko 13 na strzeżonych plażach nad polskim Bałtykiem. W 2007 roku 149 osób utonęło korzystając z niestrzeżonych lub zabronionych dzikich plaż. Tegoroczne lato przynosi równie dramatyczne liczby. Oto zalecenia i rady, które musimy poznać.

Fot. theta

Spiesz się powoli

Należy pamiętać, że do wody zawsze wchodzimy powoli. Nawet, jeśli wydaje się nam ona ciepła to różnice temperatur między powietrzem a wodą mogą być dużo wyższe niż świadczą o tym pozory. Pamiętaj, że nagłe schłodzenie organizmu może spowodować szok termiczny, na skutek którego mogą pojawić się dolegliwości układu krwionośnego, w tym nawet zawał serca.

Nie jedz i nie pij tuż przed kąpielą

Należy pamiętać, aby jeść w odstępie co najmniej 2 godzin od wcześniej zaplanowanej kąpieli. Pełny żołądek, w trakcie zażywania sportów wodnych grozi skurczami mięśni rąk czy nóg lub zasłabnięciem. Ponadto pod żadnym pozorem nie wolno pić alkoholu lub dużej ilości innych płynów, które, podobnie jak jedzenie, zapełniają nasz żołądek. Sam alkohol, powoduje natomiast spadek odporności na wysiłek oraz utratę ciepła i samokontroli.

Jeśli musisz, to skacz, ale na sprawdzony grunt

Skakanie na główkę w niesprawdzonym wcześniej miejscu grozi trwałym kalectwem, a nawet śmiercią. Staraj się przewidywać konsekwencje takiego skoku i wykonuj go tylko wtedy, jeśli upewnisz się, że dno jest na odpowiedniej głębokości oraz że nie znajdują się na nim żadne niebezpieczne przedmioty.

Kondycja? Nie każdy jest supermanem

Zdarza się, że nasza ocena umiejętności i wydolności organizmu jest nieobiektywna i mocno na wyrost. Gdy zawodzi więc kondycja, a do przepłynięcia jest jeszcze kilkanaście metrów, należy odpocząć układając się na plecach, rozluźniając mięśnie i uspokajając oddech. Zdarza się również, że w skutek nadmiernego wysiłku lub różnicy temperatur wody złapie nas tzw. przykurcz. Możemy sobie z nim poradzić nie wychodząc na brzeg. Należy wtedy, przy zachowaniu szczególnej ostrożności, rozciągnąć dokuczający nam mięsień.

Odpowiedzialność to podstawa

Pamiętaj, że kąpiąc się w miejscach niestrzeżonych przez ratowników, ponosisz ryzyko nieszczęśliwego wypadku. Ponadto obciążasz nim swoich bliskich i przyjaciół. Zawsze sprawdzaj kolor wody oraz miejsce, które wybrałeś na wakacyjną kąpiel. Jeśli woda jest zielona lub brunatna, istnieje prawdopodobieństwo, że znajdują się w niej drobnoustroje, które mogą zaszkodzić twojemu zdrowiu. Wybieraj kąpieliska strzeżone!

Bezpieczny i przezorny

Dzieci do lat 10. - bez względu na to, czy potrafią pływać czy nie - na łodziach, jachtach, kajakach i motorówkach, zawsze muszą mieć na sobie kapoki. Dotyczy to również dorosłych nie umiejących pływać. Specjalne kapoki dla dzieci są wyposażone w odpowiednie poduszki i przypominają jednoczęściowy kostium kąpielowy - z takiego zabezpieczenia dziecko zawsze chętnie skorzysta i na pewno się nie wysunie.

Pierwsza pomoc jest obowiązkiem twoim i każdego użytkownika kąpieliska

Pamiętaj, że obowiązkiem każdego człowieka jest niesienie pomocy tonącemu, reagowanie na każde wołanie o ratunek i wszystkie sygnały świadczące o wzywaniu pomocy. Zapoznaj się z zasadami pierwszej pomocy zanim znajdziesz się nad wodą.

Wyobraźnia czyni cuda!

Na zakończenie najważniejsza rzecz. Pamiętaj, że brak wyobraźni może spowodować nieszczęście. Baw się i korzystaj z uroków lata i wakacji, przewidując ewentualne zagrożenia dla zdrowia i życia. Opowiesz o wrażeniach, jak wrócisz.
Poradnik został opracowany w ramach kampanii prewencyjnej PZU SA "Opowiem jak wrócę".
(DD)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski