MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa „Miejsce na marnowanie marzeń” w Ośrodku Kultury Norwida od 29 czerwca

OPRAC.:
Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
„Miejsce na marnowanie marzeń”
„Miejsce na marnowanie marzeń” Materiały prasowe
Wystawa „Miejsce na marnowanie marzeń” to artystyczna próba zderzenia prac ze zbiorów Ośrodka Kultury Norwida z aktualnymi tendencjami, nierzadko angażującymi krytyczne narzędzia interpretacji. Ekspozycję podzielono na dwie części. Każda z nich jest wynikiem wielotygodniowej kwerendy przeprowadzonej w zbiorach instytucji. Wybrane przez artystów prace kolekcyjne, zostały uzupełnione o ich najnowsze realizacje. Tytuł projektu jest równocześnie tytułem obrazu Walentego Gabrysiaka, znajdującego się w zbiorach.

Szokująca oferta pracy. Warunkiem uczestnictwo w saunie

emisja bez ograniczeń wiekowych

W części ekspozycji przygotowanej przez Jakuba Woynarowskiego, historia Nowej Huty oraz związanych z nią artystów stanie się punktem wyjścia do stworzenia fikcyjnej opowieści o mieście idealnym, ożywianym przez ezoteryczne kulty oraz badania nad transmutacją metali. Kanwę artystycznych poszukiwań stanowi wyimaginowana panorama Nowej Huty z lat 50. XX wieku autorstwa Witolda Chomicza, która – ze względu na nietypowe ujęcie – przypomina samowystarczalną fantastyczną wyspę, bliską utopijnym fantazjom nowożytnych myślicieli.

Idąc tropem nieoczywistych analogii między dawną i nowoczesną kulturą wizualną, Woynarowski podejmie próbę skonstruowania sieci skojarzeń na wzór teorii spiskowych, która pozwoli zestawić ze sobą starożytną mitologię, alchemiczne instrumentarium, sekretne kody, studia z zakresu geometrii, socrealistyczne budownictwo i malarstwo materii. Wybrane przez artystę prace autorstwa m.in. Janiny Kraupe-Świderskiej, Danuty Urbanowicz i Mariana Kruczka, będą prezentowane w zestawieniu z nowymi grafikami i fotomontażami Woynarowskiego, przygotowanymi specjalnie na tę okazję.

Cykl „Lektorka” Agaty Stępień, prezentowany w ramach wystawy „Miejsce na marnowania marzeń”, to prace fotograficzno-kolażowe, które powstały w okresie 2023-2024. W realizacjach artystek związanych z Nową Hutą, Agata Stępień dostrzegła podobną twórczą wrażliwość. Z czasem okazało się, że punkty wspólne kryją się również w ich biografiach. Poprzez teksty w katalogach wystaw, recenzje w prasie, rozmowy z uczestnikami i uczestniczkami wydarzeń kulturalnych, czy zachowane w zbiorach
prace, można zobaczyć, jak aktywna była ich działalność na polu sztuki. „Lektorka” to również lokalna artystka, jedna z wielu kobiet, które nieustannie walczą o przestrzeń do tworzenia.

– Część zbiorów Ośrodka, jest prezentowana w Galerii Huta Sztuki od 2018 roku. Ta przestrzeń ekspozycyjna jest duchowym spadkobiercą Galerii „Rytm”, miejscem, w którym przypomina się przeszłość artystyczną Nowej Huty (m.in. poprzez prezentację dokonań nowohuckiego środowiska artystycznego i prac pochodzących z lat 60. i 70.), nie zapominając jednak o twórcach i twórczyniach współcześnie żyjących (np. wystawa Ewy Brechel). Proponowanym projektem wystawienniczym, chcemy kontynuować tę wytyczoną ścieżkę – mówi Monika Kozioł, kuratorka wystawy i kierowniczka Nowohuckiego Laboratorium Dziedzictwa.

Kolekcja Ośrodka Kultury im. Cypriana Kamila Norwida (dawniej Zakładowego Domu Kultury Huty im. Lenina) liczy obecnie ponad 200 realizacji. Ich historia sięga lat 60. XX w. Duża liczba realizacji trafiła do zbiorów po cyklu wystaw „Plastycy Nowej Huty”, które były organizowane przez Janusza Trzebiatowskiego we wspomnianej Galerii „Rytm”. Odbyły się trzy edycje tego cyklu, w latach 1966, 1969 oraz 1973.

Pozyskiwanie prac łączyło się z planami stworzenia Galerii Współczesnej Plastyki Środowiskowej, która była jednym z elementów misji realizowanej przez Zakładowy Dom Kultury Huty im. Lenina. Składała się na nią m.in. edukacja kulturalna mieszkańców i mieszkanek Nowej Huty, zaprzyjaźnianie ich ze sztuką współczesną, jak również wspieranie środowiska artystycznego, które powstało w tej nowej dzielnicy Krakowa. Samo nowohuckie środowisko nie było jednorodnym tworem, tworzyły go w końcu indywidualne jednostki, nierzadko wybitni twórcy i twórczynie, konsekwentnie kroczący własnymi drogami artystycznymi. Kolekcja Ośrodka Kultury Norwida jest więc odbiciem tych tendencji.

Wernisaż wystawy odbędzie się 28 czerwca 2024 o godzinie 18 w Galerii Huta Sztuki Ośrodka Kultury Norwida (os. Górali 5 w Krakowie). Wystawie będzie towarzyszyła publikacja (w języku polskim i angielskim), która ukaże się w drugiej połowie 2024 roku. Ekspozycję będzie można oglądać do 6 grudnia 2024.

„Miejsce na marnowanie marzeń” jest jednym z elementów obchodów jubileuszu 75- lecia powstania Nowej Huty, przypadającego na 2024 rok. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Patroni medialni wydarzenia: Magazyn Szum, Głos. Tygodnik Nowohucki.

Agata Stępień – artystka interdyscyplinarna, doktora nauk humanistycznych, feministka intersekcjonalna, nauczycielka akademicka. Studiowała na Universidad de Castilla La Mancha, Escola Massana w Barcelonie, Academie des Beaux Arts Bruxelles, Accademia di Belle Arti di Roma, Largo da Academia Nacional de Belas Artes w Lizbonie. Zainteresowania badawcze w sztuce: dialog międzykulturowy na temat tożsamości kobiecej w wymiarze praktyk artystycznych/cielesnych oraz granic terytoriów/traum, przekraczanie intymności w sztuce. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i publicznych, m.in. Muzeum Kobiet w San José, Muzeum Antonio Péreza w Cuenca w Hiszpanii, Muzeum Hiszpańskie San Clemente, Muzeum Krakowa. Strona internetowa: www.stepienartist.com

Jakub Wojnarowski – artysta, kurator, twórca komiksów, esejów wizualnych, filmów oraz instalacji. Autor projektów z pogranicza teorii i praktyki wizualnej, w tym instalacji w Pawilonie Polskim na Biennale Architektury w Wenecji w 2014 r. Mieszka i pracuje w Krakowie. Studiował na Wydziale Grafiki (dyplom w Pracowni Filmu Animowanego prof. Jerzego Kuci, 2007) oraz w Międzywydziałowej Pracowni Intermediów ASP w Krakowie. Laureat nagród w dziedzinie komiksu i projektowania, m.in. Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi (2007), Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Książek i Albumów o Sztuce (2011), laureat Paszportów Polityki (2015).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wystawa „Miejsce na marnowanie marzeń” w Ośrodku Kultury Norwida od 29 czerwca - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski