MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Biblioteka Ptolemeuszy

DMA
Maraton Egipski

Ptolemeusz I Soter uchodzi za założyciela największej biblioteki świata starożytnego. Powstała w Aleksandrii - za radą Demetriusza z Faleronu - w III wieku p.n.e.
Jednak to Ptolemeusz II Filadelfos doprowadził do jej rozkwitu. Na jego rozkaz w całym rejonie Morza Śródziemnego prowadzono poszukiwania cennych ksiąg. Jedne kupowano, inne kopiowano. Podróżni przybywający do Aleksandrii np. musieli na pewien czas pozostawiać w depozycie księgi, by kopiści mogli je w tym czasie przepisać. Czasem do właścicieli szczególnie cennych ksiąg wracały pięknie wykonane kopie.
W ten sposób w Aleksandrii powstały dwie biblioteki: Brucheion (główna biblioteka przy Museionie, dla naukowców) oraz Serapeion (przy świątyni Serapisa, ogólnie dostępna). W tej pierwszej zgromadzono blisko 500 tysięcy zwojów, w drugiej ponad 42 tysiące.
Gdy Juliusz Cezar najechał na Egipt (48/47 p.n.e.), w Brucheionie było około 700 tys. zwojów. Część z nich uległa spopieleniu, gdy biblioteka zajęła się od płonących w porcie egipskich okrętów. W zamian za zniszczone księgi rzymski wódz Antoniusz miał przekazać królowej Kleopatrze 200 tysięcy zwojów z biblioteki w Pergamonie.
Niestety, nie był to kres nieszczęść, które dotknęły aleksandryjską bibliotekę. W 391 r. patriarcha Teofil rozkazał zniszczyć księgozbiór helleński przy okazji zamiany świątyń pogańskich na chrześcijańskie. Serapeion przestał istnieć w 642 r., kiedy to kalif Omar - po zdobyciu Aleksandrii - nakazał Arabom spalić księgi niewiernych.
W 1989 r. władze egipskie rozpisały konkurs na projekt Nowej Biblioteki Aleksandryjskiej. Imponującą budowlę, pięknie położoną nad brzegiem morza, zaczęto wznosić w 1995 r. Miała być równie wspaniała jak jej sławna poprzedniczka.
Udostępniono ją w 2002 r. Dziś jest chlubą miasta, do której przybywają nie tylko naukowcy, ale również tłumy turystów.
(DMA)
Zdjęcia: Marek Długopolski
42 km wśród najpiękniejszych skarbów Egiptu - Doliny Królów, Świątyni Hatszepsut i Ramzesa III oraz grobowca Tutenchamona - liczył tegoroczny Międzynarodowy Maraton Egipski. Odbył się 16 lutego w Luksorze.
- W Luksorze od czasów starożytnych odbywały się różne formy długodystansowych biegów, stąd pomysł zorganizowania maratonu właśnie w tym mieście - stwierdził Ahmed El Khadem, prezes Egipskiego Urzędu ds. Turystyki.
Dodatkową atrakcją były Bieg Luksorski (22 km) oraz Bieg i Marsz Ramzesa (12 km). Rozegrano również wyścigi dla niepełnosprawnych na wózkach, bieg na wrotkach oraz pięciokilometrowy bieg dla dzieci. W maratonie wzięło udział około 1500 biegaczy z 36 krajów świata.
(DMA)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski