MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bielcza. Proszą mieszkańców o użyczenie pamiątek

Małgorzata Więcek-Cebula
W kolekcji mają m.in. XIX-wieczny bagnet, a ponadto sporo dokumentów i fotografii. Zespół Szkół w Bielczy przygotowuje ciekawą wystawę historyczną.

W szkole powstaje ekspozycja, na której znajdą się pamiątki z lat dwóch wojen światowych udostępnione przez mieszkańców Bielczy. Mottem przewodnim wystawy są słowa: „Narody, które tracą pamięć, tracą wolność”.

Renata Woda, dyrektor Zespołu Szkół w Bielczy, ma nadzieję, że uda się pokazać sporo rodzinnych pamiątek.

- Jeżeli Państwo mają w domowych archiwach pamiątki historyczne i zechcą czasowo je udostępnić, to serdecznie zapraszamy do współpracy - apeluje do mieszkańców Bielczy. Do tej pory udało się pozyskać m.in. kartę rozpoznawczą - Kennkarte Juliana Bujaka z 1943r., zdjęcie Juliana Wesołowskiego z okresu I wojny światowej, Arbeitskarte - kartę pracy Floriana Latochy z 1940 r., tymczasowe zaświadczenie tożsamości wydane przez Urząd Gminy w Borzęcinie w 1949 r.

Nie brakuje także znalezionych na terenie Bielczy militariów: bagnetu rosyjskiego wz.1891 do karabinu Mosin-Nagant, bagnetu polskiego do mausera „Perkun”.

Mieszkańcy wypożyczyli szkole także poniemiecką puszkę na maskę przeciwgazową z II wojny oraz pojemnik do szrapnela rosyjskiego.

Ciekawym eksponatem jest pas żołnierski z klamrą zdobioną orłem austriackim z okresu I wojny światowej oraz popiersie Józefa Piłsudskiego. Przekazane do tej pory eksponaty pochodzą ze zbiorów Adama Bujaka, Mariana Kawy, Lidii Latochy, Mikołaja Łąpiesia, Józefa Wojdaka i Krzysztofa Zadróża.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski