MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stabilizacja osuwisk na drogach wojewódzkiej i gminnej pod Krakowem. Przyznano miliony z dotacji rządowych

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Stabilizację osuwiska na drodze wojewódzkiej nr 966 w Zagórzanach w gminie Gdów będzie kosztowała około 10 mln zł, dotacja rządowa wynosi 7,5 mln zł
Stabilizację osuwiska na drodze wojewódzkiej nr 966 w Zagórzanach w gminie Gdów będzie kosztowała około 10 mln zł, dotacja rządowa wynosi 7,5 mln zł Urząd Gminy Gdów
Osuwiska na drodze wojewódzkiej w gminie Gdów oraz na drodze gminnej w Dobczycach będą stabilizowane. Prawie 12,3 mln zł na te zadania zostanie przeznaczone z dotacji rządowej. Stosowne umowy na przekazanie pieniędzy podpisał z samorządowcami wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Prace związane ze stabilizacją osuwisk są bardzo złożone prace. W przypadku drogi wojewódzkiej w Zagórzanach w gminie Gdów trzeba zastosować m.in. ruszt żelbetowy i odwodnienie. Na to zadanie przyznano 7,5 mln zł. Natomiast dla gminy Dobczyce na przeniesienie infrastruktury drogowej i stabilizację dwóch osuwisk przyznano 4,8 mln zł.

- Zadania samorządu województwa małopolskiego oraz gminy Dobczyce znalazły się na liście 14 małopolskich projektów, dla których wnioskowałem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o dofinansowanie. Łącznie Małopolska z tej puli otrzyma prawie 15 mln zł. Te dwa zadania otrzymają największe dofinansowanie – w sumie blisko 12,3 mln zł – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

7,5 mln zł na osuwisko na DW 966

Z dotacji na osuwiska województwo małopolskie otrzymuje najwięcej. Wojewoda Klęczar podpisał trzecią umowę z wicemarszałkiem województwa małopolskiego Łukaszem Smółką w obecności wójta gminy Gdów Zbigniewa Wojasa. Umowę podpisano w terenie, niedaleko osuwiska.

7,5 mln zł z rezerwy celowej budżetu państwa zostanie przeznaczone na stabilizację osuwiska i rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 966 w Zagórzanach w gmina Gdów.

Osuwisko w Zagórzanach uaktywniło się w 2007 r., a od roku 2010 zwiększyło swoją aktywność. Na drodze widać szczeliny i uskoki. Jak wskazują służby wojewódzkie na wschód od obecnego nasypu teren jest nierówny, a drzewa są wygięte, co wskazuje na aktywność procesów grawitacyjnych poniżej obecnie przebiegającej drogi.

Na opracowanie dokumentacji geologiczno-inżynierska, która wykonał samorząd wojewódzkie już w 2019 r. 92 tys. zł z budżetu państwa. W 2022 r. został opracowany projekt budowlany (zaktualizowany w maju 2023 r.), z dotacja ponad 96,4 tys. zł.

Obecnie na wniosek wojewody z Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji – Ministerstwa Finansów przyznano samorządowi województwa małopolskiego dotację 7 488 000 zł na prace stabilizacyjne.

Droga ma być zabezpieczona rusztem żelbetowym opartym na wierconych palach żelbetowych Zaplanowano też odwodnienie w formie drenażu francuskiego oraz rowów otwartych wzdłuż drogi, umocnionych korytkami betonowymi. Częścią inwestycji jest też rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 966 na długości 90 m.

- Wartość inwestycji to blisko 10 mln zł. Bez wsparcia rządowego, ciężko realizować duże inwestycje. Ale na pierwszym miejscu stawiamy bezpieczeństwo mieszkańców, kierowców, którzy podróżują drogą 966 przez gminę Gdów, przez Zagórzany. Ta inwestycja wymaga też dużej determinacji i dużej pracy drogowców i firm budowlanych, bo musi zostać zrealizowana do końca bieżącego roku. Ważne jest to, że jest dofinansowanie i przystępujemy do prac – mówi wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka.

Obecny przy podpisywaniu umowy wójt gminy Gdów Zbigniew Wojas podkreślał, że to osuwisko na drodze wojewódzkiej 966 prowadzącej w kierunku Limanowej i Nowego Sącza jest od wielu lat. Dziękował za dotacje na tę drogę.
Województwo ogłosiło już przetarg na stabilizacje tego osuwiska, prace maja ruszyć latem tego roku.

Stabilizacja dwóch osuwisk w Dobczycach

Wysokie rządowe dofinansowanie trafi też do gminy Dobczyce na stabilizację dwóch osuwisk z odbudową drogi gminnej. Umowę potwierdzającą dofinansowanie wojewoda Klęczar podpisał z burmistrzem Dobczyc Tomaszem Susiem.

Burmistrz po podpisaniu umowy powiedział, że wreszcie po kilkunastu latach goście, turyści, którzy przyjeżdżają do Dobczyc, aby przespacerować się koło zapory i odpocząć – będą mogli dojeżdżać wyremontowaną drogą. Dziękował za pomoc wojewodzie.

- To naprawdę wielka rzecz, którą udało się zrealizować. Jestem wdzięczny, że pojawi się nam szersza oferta także dla mieszkańców, w formie budowy nowej drogi – mówił burmistrz Tomasz Suś.

Osuwiska przy ul. Jałowcowej w Dobczycach uaktywniły się w 2010 r. W 2017 r. na przygotowanie dokumentacji samorząd otrzymał dotację 60 tys. zł. Rok później opracowany został projekt budowlany, na który gmina uzyskała rządowe wsparcie 86,6 tys. zł. Obecnie gmina Dobczyce otrzymała dotację 4 797 482 zł z budżetu państwa z rezerwy na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych.

Prace przy stabilizacji osuwiska mają polegać na rozbudowie drogi gminnej ul. Jałowcowej i budowie ul. Budowlanych. Wzdłuż rozbudowywanej części ul. Jałowcowej powstanie chodnik szeroki na 2 m. Prace obejmują także przebudowę skrzyżowań. Dodatkowo zaplanowano również m.in. przebudowę zjazdów publicznych i indywidualnych, budowę sieci kanalizacji deszczowej czy montaż urządzeń bezpieczeństwa ruchu.

Budowa węzła na zakopiance w Myślenicach wymusza zmiany w organizacji ruchu

Z zakopianki w Myślenicach zniknie sygnalizacja świetlna. Na...

Spędź wakacje z wojskiem

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski