Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biurowiec czy modernistyczny zabytek? Los Cracovii niepewny [WIDEO]

Piotr Drabik
Wizualizacja - materiały Echo Investment
Kontrowersje. Podczas otwartej prezentacji projektu nowej Craco­vii wojewódzki konserwator zabytków musiał tłumaczyć się ze swojej decyzji o wszczęciu postępowania o wpisanie byłego hotelu do rejestru zabytków.

Dokładnie rok temu Echo In­vest­ment, właściciel opuszczonego przed trzema laty hotelu Cracovia, zaprezentował koncepcję stworzenia obok Błoń pasażu handlowego. Wywołało to wielkie oburzenie zarówno wśród miejskich urzędników, jak i mieszkańców Krakowa.

Marek Dunikowski Biuro Architektoniczne DDJM:

Autor: Małgorzata Mrowiec

Teraz inwestor pochwalił się przed szeroką publicznością nowymi planami przebudowy modernistycznego budynku z lat 60. ubiegłego stulecia. Za 120 mln zł planuje zmienić go w przeszklony biurowiec o łącznej powierzchni użytkowej 18 tys. mkw.

Jednak głównym tematem dyskusji o przyszłości hotelu Cracovia, zorganizowanej przez Fundację Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla, było posunięcie wojewódzkiego konserwatora zabytków Jana Janczy­kow­skiego: rozpoczął on procedurę wpisania obiektu do rejestru zabytków.

– Rok temu zwróciłem się do Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie o opinię w sprawie zapewnienia byłemu hotelowi Cracovia silniejszej ochrony konserwatorskiej. Odpowiedź dostałem dopiero w ostatnich tygodniach i na tej podstawie rozpocząłem odpowiednią procedurę – tłumaczył się uczestnikom spotkania konserwator Jan Janczykow­ski. Jednocześnie wyjaśnił, że teraz czeka na sporządzenie ekspertyzy technicznej obiektu, która zdecyduje o tym, czy były hotel Cracovia znajdzie się w rejestrze zabytków.

Marek Dunikowski Biuro Architektoniczne DDJM:

Autor: Małgorzata Mrowiec

Z działaniami wojewódzkiego konserwatora zabytków nie zgodziła się reszta uczestników dyskusji o przyszłości hotelu Cracovia. – Jesteśmy zaskoczeni taką decyzją i będziemy wnioskować o umorzenie postępowania. Od momentu, kiedy nabyliśmy tę nieruchomość, doszliśmy do porozumienia z władzami miasta i to jest teraz dla nas najważniejsze – stwierdził Krzysztof Giemza z Echo Investment.

Swojej opinii w sprawie nowego projektu Cracovii nie może wydać obecnie miejski konserwator zabytków Jerzy Zbie­gień, ponieważ musi czekać na zakończenie postępowania o wpis do rejestru zabytków. – Do elementów wewnątrz obiektu, które podlegałyby ochronie konserwatorskiej, należą mozaiki oraz klatka schodowa przy recepcji głównej. Jednak w przedstawionej koncepcji nie ma satysfakcjonujących zapisów na ten temat – dodał Jerzy Zbiegień.

Wśród publiczności przysłuchującej się dyskusji zdania również były podzielone. – Szkoda, że żaden krakowski obiekt wybudowany w latach 60. nie przetrwał w całości do dzisiejszych czasów. Po prostu nie potrafimy dostrzec uroków tamtej architektury – podkreślił dr Michał Wiśniewski z fundacji Instytut Architektury. Jednocześnie dodał, że na świecie nie brakuje obiektów zbudowanych w tym samym okresie, które znalazły się nawet na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski