Budowa S7 Widoma - Kraków. Prace wokół węzła Grębałów nie zwalniają mimo mrozu. Tak budowa wygląda z lotu ptaka [ZDJĘCIA]

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Prace na budowie węzła Grębałów
Prace na budowie węzła Grębałów Marcin Banasik
Udostępnij:
Trwają prace przy węźle Grębałów, jednym z czterech, które powstaną w ramach inwestycji drogi ekspresowej o długości ok. 18,3 km Kraków - Widoma. Obiekt powstanie na istniejącym już węźle w dzielnicy Wzgórza Krzesławickie. Aktualnie na wykarczowanych terenach pracują koparki i spycharki, tworząc m.in. nasypy, które będą pełniły rolę wjazdów i zjazdów z węzła. Prace są dość trudne ze względu bezpośredniego sąsiedztwa ruchliwej drogi, linii kolejowej i domków jednorodzinnych. Zobaczcie, jak w zimowej aurze wyglądają postępy prac na miejskim odcinku trasy S7.

Północna obwodnica Krakowa. Zdjęcia z budowy węzła Grębałów

Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych prace trwają również na budowie odcinków drogi ekspresowej S52 Północnej Obwodnicy Krakowa. Są to głównie prace mostowe, ale w ograniczonym zakresie robione są także wykopy.

- Zgodnie z umową wykonawca może wstrzymać prace na okres zimowy, czyli od 15 grudnia do 15 marca. Wykonawca S52 Północnej Obwodnicy Krakowa kontynuuje jednak prace w takim zakresie, na jaki pozwalają warunki atmosferyczne - mówi Iwona Mikrut-Purchla, rzecznik małopolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

POK: wykonywane i wykonane prace

W ostatnim czasie, korzystając ze sprzyjającej temperatury, trwało betonowanie różnych elementów obiektów inżynierskich.
Zabetonowano:

  • korpus przyczółku wiaduktu w ciągu S52 nad ul. Parkową i potokiem Bibiczanka w Zielonkach,
  • ławę fundamentową wiaduktu w ciągu ul. Długiej w Zielonkach,
  • pierwszy segment stropu tunelu w Zielonkach (od strony portalu wschodniego),
  • ławę fundamentową podpory wiaduktu nad ul. Jurajską w Krakowie,
  • w zakresie robót drogowych prowadzone są prace przy wykopie, trwa transport kruszywa.

Do tej pory zakończona została wycinka drzew i rozbiórka obiektów kolidujących z drogą ekspresową. Trwa przebudowa sieci: gazowych, wodociągowych, energetycznych i teletechnicznych. Ukończono 90 proc. dróg technologicznych.

500-metrowy tunel

Prawie 500-metrowy tunel w Batowicach ma wykonane ściany szczelinowe oraz płytę stropową. Kontynuowany jest wykop podstropowy. Dotychczas wykopano około 46 000 m sześc. materiału ziemnego, czyli ponad połowę materiału, który należy usunąć. Zakończenie tych robót przewidziane jest na koniec maja 2022 r. Rozpoczęło się już wykonywanie betonów podkładowych pod płytę denną tego tunelu. Na niej zrealizowana zostanie konstrukcja jezdni.

- Powstaje też 650-metrowy tunel w Zielonkach. Wykonywane są ściany szczelinowe i strop. W przeciągu miesiąca, jeżeli tylko nie pogorszy się aura, zostanie nasunięty ostatni element konstrukcji nośnej najdłuższej estakady (ponad 560 m) nad potokiem Sudoł Dominikański i ul. Krakowską. Trwa budowa Obwodu Utrzymania Autostrady.

Podczas prac drogowych z wykopów uzyskano już pół miliona m sześc. materiału ziemnego i ćwierć miliona m sześc. zużyto na nasypy. Obecnie poziom zaawansowania robót wynosi ok. 40 proc.

Kraków. Północna obwodnica zasypana śniegiem. Gotowa... praw...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Dron pasażerski

Wideo

Materiał oryginalny: Budowa S7 Widoma - Kraków. Prace wokół węzła Grębałów nie zwalniają mimo mrozu. Tak budowa wygląda z lotu ptaka [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie