Budżet na przetrwanie

ZS
Udostępnij:
Brzescy radni powiatowi debatowali nad przyjęciem tegorocznego budżetu. Zarówno po stronie przychodów jak i wydatków znalazła się kwota nieznacznie przekraczająca dwadzieścia dwa miliony złotych, z czego zaledwie niecałe siedemset tysięcy złotych, czyli 3 procent całości budżetu, stanowią dochody własne powiatu.

Starostwo brzeskie przeznaczy 196 tysięcy na inwestycje

Głównymi źródłami dochodów są: podatek od osób fizycznych, opłaty komunikacyjne i odsetki z rachunków bankowych. Sto trzydzieści tysięcy starostwo uzyska ze sprzedaży map, danych z ewidencji gruntów, budynków i informacji z zasobów powiatowych. - _Jest to budżet, który pozwoli zaledwie przetrwać do końca roku. Układając plan finansowy powiat miał na względzie wiele ograniczeń, które narzucone zostały odgórnie. Uważam jednak, że jeżeli powiaty mają normalnie funkcjonować, musi się to koniecznie zmienić, i to już w najbliższym czasie - _twierdzi przewodniczący Rady Powiatu Ryszard Ożóg.

Inwestycje

Ogółem na inwestycje starostwo wyda niecałe dwieście tysięcy złotych. Najbardziej spektakularną z nich będzie rozbudowa Liceum Ogólnokształcącego w Czchowie za sto tysięcy. Ponadto, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Złotej dostanie pięćdziesiąt sześć tysięcy na modernizację.

Tylko na wydatki bieżące

Nie może się pochwalić brzeskie starostwo wydatkami na kulturę, bowiem wyniosą one sześćdziesiąt tysięcy. Kwota ta wystarczy zaledwie na współfinansowanie imprez kulturalnych, nagrody i wyróżnienia. Opieka społeczna dostanie blisko milion czterysta tysięcy, które przeznaczy na działalność Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, zwrot kosztów utrzymania dzieci w rodzinach zastępczych, na Dom Pomocy Społecznej prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Służebniczek. Na ochronę zdrowia starostwo wyda siedemset tysięcy - całość na bieżącą działalność Inspekcji Sanitarnej. Prawie półtora miliona sięgnie kwota, jaka przekazana zostanie na transport. Obejmie ona wydatki bieżące i majątkowe Zarządu Dróg Powiatowych, a w szczególności wydatki administracyjne, utrzymanie dróg, promów, mostów i zimowe oczyszczanie dróg powiatowych.
W kilku następnych działach pieniądze nie będą wielkie. Na budownictwo starostwo wyda prawie trzydzieści tysięcy, na leśnictwo - sześćdziesiąt, na gospodarkę mieszkaniową - trzydzieści pięć, na kulturę fizyczną i sport - pięć tysięcy (współfinansowanie imprez, fundowanie nagród i pucharów), na turystykę i wypoczynek - trzy tysięce. Inspekcja Weterynaryjna dostanie sto trzydzieści siedem tysiecy, z czego prawie osiemdziesiąt pochłoną płace.

Oświata i bezpieczeństwo

Na oświatę i wychowanie budżet starostwa przewiduje prawie dziesięć milionów złotych. Przekazane one zostaną trzem liceom ogólnokształcącym - milion trzysta tysięcy (872 uczniów), Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowaczemu w Złotej - sześćset dwadzieścia tysięcy (115 uczniów), dwom internatom - pięćset pięćdziesiąt tysięcy (280 uczniów), czterem zespołom szkół zawodowych - prawie sześć milionów (3562 uczniów) oraz jednej szkole niepublicznej w Czchowie - niecałe dwieście tysięcy. Ponadto, finansowana będzie działalność Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, ZSZ i Liceum Ekonomicznego w Czchowie, ZSZ w Szczurowej oraz Domu Dziecka w Jasieniu Brzeskim.
Na bezpieczeństwo publiczne radni powiatowi przeznaczyli niecałe sześć milionów. Komenda Powiatowa Policji dostanie z tego cztery i pół miliona, resztę - Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej. Komendant straży Bogusław Kogut mówi, że tegoroczny budżet jednostki będzie niższy niż w roku ubiegłym.
- _Pieniędzy wystarczy nam do sierpnia, najdalej września. Nawet jeśli założymy, że wyjazdów do pożarów będzie tylko tyle, co trzy lata temu, miasta nie nawiedzi żadna klęska i nie będziemy odtwarzać stale amortyzującego się drobnego sprzętu, to i tak zabraknie nam sto dwadzieścia tysięcy. Do normalnego zaś funkcjonowania jednostki potrzebujemy co najmniej trzy razy tyle. _Szef policji Andrzej Małek nie podawał konkretnych liczb, stwierdził jednak, że pieniądze, które dostał, wystarczą jednostce tylko na byle jakie przetrwanie do końca roku.

Wydatki na administrację

Plan wydatków wynosi ponad dwa miliony złotych i dotyczny inspektoratu nadzoru budowlanego, urzędników jednostek terenowych policji, komisji poborowych, starostwa powiatowego i rady powiatu. Wynagrodzenia radnych oraz wydatki związane z obsługą rady zaplanowano w wysokości stu osiemdziesięciu tysięcy. Wydatki zaś starostwa to milion dziewięćset tysięcy, które obejmują wynagrodzenia pracowników, utrzymanie stanowisk pracy, utrzymanie budynku, samochodów służbowych i zakupy majątkowe. Już w niedalekiej przyszłości kwota ta zostanie prawdopodobnie zwiększona, ponieważ starosta Grzegorz Wawryka zapowiedział, że jego pracownicy powinni dostać podwyżkę. - Prawdą jest, że aż 60 procent budżetu przeznaczona zostanie na pobory, jednak pracownicy, po to, żeby dobrze wykonywać obowiązki, muszą dostać godziwe wynagrodzenie - poparł to stanowisko przewodniczacy Ożóg. - Ranga urzędu zależy także od poborów - uzupełnił wypowiedzi na ten temat radny Stanisław Pacura.

Pożyczona maszyna do pisania

Radni powiatowi podjęli decyzję o obniżeniu swoich diet, uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczone zostaną na zakup sprzętu komputerowego i biurowego, w który doposażona zostanie siedziba starostwa. - _Pracujemy w kiepskich warunkach, brakuje nam nawet biurek i innego podstawowego sprzętu. O wiele wyższy standard mają biura i gabinety mieszczącego się w tym samym budynku Urzędu Miasta - _mówił starosta Wawryka. Prośbę do radnych o zgodę na obniżenie swoich diet popierał radny Pacura, jednocześnie burmistrz Brzeska. - _Zdarza się, niestety, że pracownicy starostwa przychodzą do nas pożyczać maszynę do pisania. _Ostatecznie radni obniżyli diety o dwadzieścia pięć złotych. W skali roku da to oszczędności sięgające trzystu tysięcy złotych. Pobory obniżyli sobie także, o około 10 procent, dwaj starostowie i skarbnik powiatu. Starosta otrzymywał do tej pory pięć średnich krajowych, zaś jego zastępca cztery. Środki uzyskane z oszczędności przeznaczone zostaną na doposażenie biur starostwa. (ZS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie