MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana organizacji ruchu w gminie Mogilany w okolicy zakopianki. Duże utrudnienia na drogach powiatowych potrwają kilka miesięcy

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Przebudowa dróg powiatowych w Gaju, Lusinie i Libertowie w gminie Mogilany
Przebudowa dróg powiatowych w Gaju, Lusinie i Libertowie w gminie Mogilany ZDPK
Rozbudowa dróg w okolicy zakopianki w gminie Mogilany trwa. Powiat modernizuje dwa trakty, na których chce poprawić standardy, parametry dróg oraz komfort jazdy. Jednak to wiąże się z utrudnieniami. Zmiana organizacji ruchu już została wprowadzona. Dla kierowców, a przede wszystkim mieszkańców Gaja będzie sporo utrudnień. W obrębie budowanego węzła ulica będzie jednokierunkowa, co oznacza, że nie będzie wjazdu z drogi krajowej nr 7, czyli zakopianki.

Jak zapowiada Zarząd Dróg Powiatu Krakowskiego, największe zmiany dotyczą ul. Zadziele w Gaju, gminie Mogilany. ZDPK prowadzi tu inwestycje na dwóch drogach powiatowych nr 2169K oraz 2170K w miejscowościach Gaj, Lusina, Libertów i informuje, że od 8 kwietnia 2024 r. zmieniona została organizacja ruchu.

- Ulica Zadziele w Gaju została drogą jednokierunkowa, co oznacza, że nie ma wjazdu z zakopianki, w obrębie budowanego węzła. Będzie można natomiast wyjechać z ul. Zadziele na drogę krajową nr 7 w kierunku Krakowa. Ruch jednokierunkowy obowiązywać będzie do połowy października 2024 r - informuje Iwona Mikrut, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Powiatu Krakowskiego.

Jak wskazuje rzeczniczka zmiana organizacji ruchu związana jest z wykonaniem kolejnych etapów robót polegających na:

  • budowie kanalizacji deszczowej i kanalizacji sanitarnej,
  • rozbiórce istniejącej nawierzchni,
  • budowie nowej konstrukcji drogi i chodników.

Roboty związane z rozbudową dróg powiatowych w obrębie zakopianki rozpoczęły się w 2023 r. To duży zakres inwestycji realizowanej jest na odcinku 6 km, od budowanego węzła w Gaju, na skrzyżowaniu drogi powiatowej - ul. Zadziele z drogą krajową nr 7 - zakopianką. ta inwestycja kończy na skrzyżowaniu ul. Świetlistej z ul. Jabłoniową w Libertowie.
Jak podaje zarządca drogi w ramach zadania przewidziana jest:

  • przebudowa i rozbudowa jezdni wraz poszerzeniem do szerokości 6 m,
  • sprofilowanie łuków poziomych i pionowych,
  • przebudowa skrzyżowań, zjazdów indywidualnych i publicznych.

- Powstaną przejścia dla pieszych, utwardzone pobocza, elementy uspokojenia ruchu, balustrady, bariery drogowe, oświetlenie uliczne i konstrukcje oporowe. W ramach odwodnienia drogowego przewidziano przebudowę i budowę rowów, kanalizacji deszczowej i przepustów. Aktualnie przebudowa kanalizacji deszczowej wykonana została w 50 proc.. Przebudowano także wszystkie przepusty - wskazuje Iwona Mikrut.

Inwestycji jest realizowana w celu poprawy standardu dwóch dwóch powiatowych w trzech wioskach gminy Mogilany w obrębie zakopianki oraz poprawy ich parametrów technicznych. Dzięki poszerzeniu przekroju jezdni poprawi się komfort jazdy, przejezdność i widoczność także na skrzyżowaniach. Celem jest też budowa chodników, oddzielenie ruchu pieszego i samochodowego, co w istotny sposób wpłynie na poprawę bezpieczeństwa pieszych. Ponadto zapewniona będzie prawidłowa obsługa komunikacji zbiorowej, dzięki wybudowaniu przystanków autobusowych.

Jak wylicza ZDPK koszt zadania wyniesie prawie 44,4 mln zł. Realizacja zadania jest możliwa dzięki temu, że 70 proc. tej kwoty stanowi dotacja z Rządowego Funduszu Polski Ład oraz Programu Inwestycji Strategicznych.

Na dworcu kolejowym w Legnicy zginął mężczyzna naprawiający windę

Śmiertelny wypadek na dworcu w Legnicy. Winda z wielką siłą ...

Kto i kiedy powoduje wypadki drogowe w Polsce

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski