MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cały tydzień z pielgrzymami

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Wieliczka przygotowuje się do ŚDM także artystycznie. Z okazji światowego wydarzenia powstaje Chór Miłosierdzia.
Wieliczka przygotowuje się do ŚDM także artystycznie. Z okazji światowego wydarzenia powstaje Chór Miłosierdzia. fot. agnieszka rogalska
Raport. Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży nabrały przyśpieszenia. W wielickich gminach trwają kontrole związane z planowanym udostępnieniem dla pielgrzymów obiektów użyteczności publicznej. Lokalne władze negocjują warunki, na jakich mogą przyjąć tysiące gości .

Podczas ŚDM w powiecie wielickim ma zamieszkać łącznie ok. 20 tys. pielgrzymów. To wyliczenia dotyczące tylko zarejestrowanych uczestników światowego wydarzenia, których gminy mają przyjąć „z rozdzielnika”. Już dziś można założyć, że rejon wielicki będzie musiał ugościć także co najmniej kilkanaście tysięcy młodych ludzi, którzy przyjadą na ŚDM, jako tzw. uczestnicy niezorganizowani. Jak podzielone zostaną niemałe koszty pobytu w naszym powiecie tak wielu pielgrzymów - ciągle nie wiadomo. Jedyną gminą, która podpisała w tej sprawie umowę jest na dziś Wieliczka.

Wieliczka: 11 500 dodatkowych osób na Dniach Kingi

Tylu pielgrzymów ma przyjąć gmina. Zarezerwowane dla nich obiekty są już po kontroli w zakresie przepisów ochrony przeciwpożarowej. Wielu pielgrzymów znajdzie też miejsce w domach (np. w parafiach Janowice i Gorzków tak wielu mieszkańców wyraziło chęć goszczenia uczestników ŚDM, że szkoły okazały się w tym względzie niepotrzebne). Problem z miejscami u rodzin jest natomiast w samej Wieliczce. Parafia św. Klemensa ciągle poszukuje osób chętnych ugościć uczestników międzynarodowego wydarzenia.

Według założeń uczestnicy ŚDM będą zjeżdżać na spotkanie - i kwatery - od 22 lipca. Wieliczka ma zorganizować w ramach „Dni” także tzw. festiwal młodych. - Zaprosimy pielgrzymów na wypadające właśnie w tym czasie Dni Kingi, a w kolejnych dniach (od 25 lipca - red.) będziemy organizować dla nich wieczorne koncerty i spotkania na Małopolskiej Arenie Lekkoatletycznej - zapowiada Magdalena Golonka z wielickiego magistratu. Dodaje, że atrakcje dla pielgrzymów nie pociągną za sobą dodatkowych kosztów, bo wszystko „zmieści się w budżecie Dni Kingi”.

Wieliczka podpisała umowę z komitetem organizacyjnym ŚDM. - Umowę mamy już od pewnego czasu, mamy inny status niż inne gminy, bo jesteśmy współorganizatorem tego wydarzenia. Gmina pokryje tylko „miękkie” koszty ŚDM, natomiast za wszystko inne zapłaci komitet organizacyjny ŚDM - twierdzi Magdalena Golonka.

Niepołomice: przyjedzie 2000-2500 kobiet z 42 krajów

Po uzgodnieniach z dyrektorami szkół i pierwszej kontroli prowadzonej przez Powiatową Straż Pożarną wiadomo, że gmina Niepołomice może przyjąć w budynkach użyteczności publicznej 1548 pielgrzymów, a dodatkowe 100 osób może nocować w miejskiej harcówce. To za mało, bo podczas ŚDM Niepołomice mają gościć makrogrupę „SKALA”, liczącą 2000-2500 kobiet z 42 krajów.

Niepołomice wciąż czekają na podpisanie umowy związanej z goszczeniem pielgrzymów. - Udostępnimy pielgrzymom obiekty publiczne nieodpłatnie, pokryjemy koszty mediów - o ile w trakcie dalszych negocjacji nie zostanie wprowadzony górny limit wydatków gminy np. na opłaty za wodę. Zapewnimy też odpowiednią ilość worków na śmieci, ale za ich odbiór powinien zapłacić już organizator ŚDM. Tak samo, jak np. za nagłośnienie stadionu Puszczy Niepołomice, który może być miejscem organizacji katechez dla pielgrzymów - wylicza Szymon Urban z niepołomickiego magistratu.

Gmina Niepołomice sąsiaduje z Brzegami, w związku z czym jej mieszkańcy będą podczas ŚDM narażeni na bardzo duże utrudnienia. Dotyczy to także Niepołomickiej Strefy Inwestycyjnej. - Otrzymaliśmy wiele sygnałów, że przedsiębiorcy potrzebują jak najprędzej uzyskać informacje o ewentualnych zamknięciach dróg dojazdowych do swoich firm. Zadeklarowaliśmy gotowość do zorganizowania spotkania przedsiębiorców z NSI z osobami odpowiedzialnymi za przygotowanie projektu organizacji ruchu podczas ŚDM. Takie spotkanie powinno odbyć się w drugiej połowie marca - informuje Szymon Urban.

Podczas „tygodnia z pielgrzymami” będzie mnóstwo roboty, dlatego pracownicy części referatów w niepołomickim urzędzie miasta zostali już poproszeni, by przełożyli swoje plany wakacyjne i byli w pracy podczas ŚDM.

Gdów: na przyjęcie 4000 pielgrzymów nie ma szans

Takie były plany związane z goszczeniem uczestników ŚDM, ale po kontroli przeprowadzonej przez PSP trzeba było wszystko zweryfikować. - Ilość osób, które mogą być zakwaterowane w szkołach i remizach na terenie gminy Gdów zmniejszyła się do 2250 osób. Ponadto o wskazanie planowanych miejsc zakwaterowania i noclegu pielgrzymów w naszej gminie poprosił też Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, więc w budynkach komunalnych będą najprawdopodobniej prowadzone kolejne kontrole - podaje Maciej Gibała z Urzędu Gminy w Gdowie.

Gmina Gdów było pierwszą, która zaprotestowała (we wrześniu 2015 roku) przeciwko planowi obarczania jej niemal wszystkimi kosztami goszczenia u siebie pielgrzymów. Po negocjacjach proporcje zmieniono, ale to nadal tylko propozycja podziału kosztów, ponieważ umowy z komitetem organizacyjnym ŚDM ciągle nie podpisano.

Gdów jest gotów wydać na światowe wydarzenie 200-300 tys. zł. Gospodarze gminy deklarują, że zapłacą: za odpowiednią ilości kontenerów na śmieci i ich obsługę oraz za media, a także za zapewnienie sprzętu nagłośniającego podczas katechez. Natomiast koszty m.in. transportu pielgrzymów i organizacji dla nich zaplecza sanitarnego ma pokryć kuria.

Kłaj: 1500-1600 osób? Tyle nie zmieścimy

Taką liczbę pielgrzymów przypisano wstępnie do gminy Kłaj. - Jednak przyjęcie u nas tak dużej liczby uczestników ŚDM raczej nie będzie możliwe - mówi Małgorzata Balik, koordynatorka przygotowań do ŚDM w gminie Kłaj, gdzie dla pielgrzymów zarezerwowano pięć szkół oraz miejsca u rodzin.

- Nie przewidujemy utrudnień w ruchu podczas ŚDM. Mamy wyznaczone miejsca na parkingi dla autokarów, a odnośnie punktów wydawania żywności ustalono, że będą one ulokowane w miejscach noclegów pielgrzymów - informuje Małgorzata Balik.

Biskupice: deklarowali 800, ale prawdopodobnie będzie więcej

Biskupice zgłosiły chęć przyjęcia 800 pielgrzymów, m.in. do pięciu placówek oświatowych. - Uwzględniając także liczbę uczestników ŚDM rozlokowanych przez komitety parafialne w domach, a więc po ok. 200 osób w parafiach Bodzanów i Biskupice oraz blisko 300 osób w parafii Łazany szacuje się, że na terenie naszej gminy będzie przebywać łącznie prawie 1500 pielgrzymów - wylicza Daniela Orłowska z Urzędu Gminy Biskupice.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski