MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jest szansa na baseny termalne w Krakowie. Rozpoczną się poszukiwania wód geotermalnych w Przylasku Rusieckim

Piotr Tymczak
Odwierty pod kątem znalezienia wód geotermalnych mają być przeprowadzone w Przylasku Rusieckim.
Odwierty pod kątem znalezienia wód geotermalnych mają być przeprowadzone w Przylasku Rusieckim. UMK Kraków
Prawie dwa kilometry głębokości będzie miał odwiert badawczy przy ulicy Tatarakowej w Przylasku Rusieckim, który wykona jednostka Klimat-Energia-Gospodarka Wodna w ramach poszukiwania wód geotermalnych w Krakowie. Zadanie otrzymało dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Miasto Kraków dostarcza ciepło do ponad 65 proc. mieszkańców i wciąż ma apetyt na więcej. Po uzyskaniu ponad 12 mln zł dotacji z NFOŚiGW determinacja do tego, by wykorzystać geotermalne źródła, jest jeszcze większa - podkreślają w krakowskim magistracie

.

Obecnie Gmina Miejska Kraków jest na etapie negocjacji umowy z NFOŚiGW, który będzie finansował zadanie. Kraków zapłaci jedynie podatek VAT od kosztów całego przedsięwzięcia.

Aby sprawdzić, jaki potencjał geotermalny ma ziemia na głębokości 2 km, niezbędne jest wykonanie odwiertu badawczego, co zaplanowano na 2026 rok.

- Jednak już dziś – na podstawie projektów geologicznych opracowanych przez specjalistów – wiemy, że zarówno tempo wiercenia, jak i ilość wydobywanego urobku będzie uzależniona od twardości warstwy geologicznej. Specjalne urządzenia umożliwią szczegółowe i bieżące monitorowanie parametrów wiercenia. Geolodzy przeanalizują pobrane próbki podłoża z poszczególnych warstw. Wszystkie prace będą wykonywane zgodnie z przepisami prawa geologicznego i górniczego, prawa wodnego i innych obowiązujących uregulowań prawnych i formalnych - informują w urzędzie.

Planowana głębokość odwiertu to 1820 m (+/- 10 proc). Specjaliści przewidują, że na tej głębokości woda może mieć nawet 55 st. C w złożu, co oznacza, że na powierzchni ta temperatura będzie niższa, ale nadal będzie się nadawała do wykorzystania np. jako ciepło systemowe do ogrzewania mieszkań.

Prace geologiczne zlokalizowane będą na działce o powierzchni ok. 4,4 ha przy ul. Tatarakowej. To też obszar realizacji projektu „Kraków – Nowa Huta Przyszłości”, a wykorzystanie wód geotermalnych wpisuje się w koncepcję przyśpieszenia rozwoju gospodarczego wschodniej części Krakowa.

W rejonie planowanego otworu geotermalnego zlokalizowane są: Centrum Rekreacji i Wypoczynku „Przylasek Rusiecki” oraz Park Naukowo-Technologiczny „Branice”. Zabezpieczenie ciepła z geotermii na ogrzanie budynków, w skali całego projektu oszacowano na ok. 60 MW.

Planuje się, że Centrum Rekreacji i Wypoczynku oraz elementy planowanego Parku Naukowo-Technologicznego, w tym skansen dziedzictwa kulturalnego Krakowa, mogą być naturalnymi odbiorcami ciepła geotermalnego, a w razie potwierdzenia przewidywanych parametrów hydrochemicznych wód termalnych, mogą być również wykorzystane do celów rekreacyjnych i balneoterapeutycznych.

Restauracje z Polski otrzymały gwiazdki Michelin

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Jest szansa na baseny termalne w Krakowie. Rozpoczną się poszukiwania wód geotermalnych w Przylasku Rusieckim - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski