Ciągłe przerwy dostaw wody w Sułkowie. Mieszkańcy są zbulwersowani

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Woda z kranu jest w Sułkowie towarem deficytowym. Mieszkańcy od lat apelują o poprawę sytuacji
Woda z kranu jest w Sułkowie towarem deficytowym. Mieszkańcy od lat apelują o poprawę sytuacji Antoni Kapała/Polska Press
Społeczność Sułkowa (gmina Wieliczka) zmaga się z problemem od lat. Teraz – w dobie koronawirusa – brak ciągłości dostaw wody stał się już nie tylko bardzo uciążliwy, ale także niebezpieczny dla zdrowia. Przerwy w dostawach wody są w tej miejscowości codziennością, najgorzej jest podczas weekendów oraz gdy przychodzą ciepłe dni. Wieliccy urzędnicy obiecują poprawę sytuacji, jednak nie nastąpi to szybko.

FLESZ - Czy czeka nas największa susza od 100 lat?

Problem dotyczy przede wszystkim tej części wioski, która znajduje się na wzniesieniu. Jak relacjonuje jeden z mieszkańców Sułkowa: przerwy w dostawach wody powodują, że nie można zapewnić podstawowych warunków higieny m.in. wykąpać wieczorem dzieci, bo woda pojawia się dopiero w godzinach późnonocnych. Brakuje wody do codziennego przygotowywania posiłków i do celów sanitarnych.

„W czasie budowy instalacji wodociągowej, co miało miejsce w latach 80-tych ubiegłego wieku, Sułków liczył 180 domów, a obecnie jest ich 900. Od 40 lat nie poczyniono tu żadnych działań w sferze rozbudowy infrastruktury wodociągowej. A czy zbudowana przed laty instalacja może podołać dzisiejszemu, czterokrotnie większemu zapotrzebowania na wodę?” - piszą oburzeni mieszkańcy w e-mailu przesłanym do naszej redakcji.

Mieszkańcy są zbulwersowani nie tylko „skazaniem” ich - w XXI wieku – na życie bez zapewnienia ciągłości dostaw wody, ale i tym, że od niemal dekady nie mogą doprosić się, by gmina poprawiła ich sytuację.

O problemie mieszkańców Sułkowa pisaliśmy w czerwcu 2018 roku. Władze Wieliczki informowały wtedy, że trwają prace projektowe – od 2016 roku – dla budowy tam dodatkowego wodociągu i zbiornika wody. Zapewniano, że nowa infrastruktura zostanie wykonana w latach 2018-2019.

Jednak ta inwestycja do tej pory pozostaje na etapie opracowywania dokumentacji. - Ludzie nie mogą zrozumieć także tego, dlaczego tak bardzo przeciągają się prace projektowe. Chodzi o budowę tylko kawałka wodociągu i zbiornika wody, a dokumentacja dla nich opracowywana jest już piąty rok – powiedział nam sołtys Sułkowa Adam Bochenek.

Bogdan Sowa, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej w Wieliczce mówi, że podczas przygotowania dokumentacji (na zlecenie ZGK wykonują prywatna firma) dla robót w Sułkowie, pojawiały się różnego typu kłopoty m.in. proceduralno-merytoryczne.

- Teraz wszystko jest już na dobrej drodze, by ta inwestycja wreszcie ruszyła. Pozwolenie na budowę – z rygorem natychmiastowej wykonalności, bo sprawa jest pilna - powinno być wydane przez starostwo do końca maja. Niedługo potem planujemy ogłoszenie przetargu. Roboty w Sułkowie rozpoczną się jesienią tego roku - zapewnia Bogdan Sowa.

Jak podaje Bogusława Orzeł z wielickiego ZGK, w Sułkowie powstanie wodociąg o długości 1,070 km, zbiornik wody o pojemności 200 m sześc. i zestaw hydroforowy. Prace budowlane zaplanowano na 14 miesięcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie