Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

C.k. marynarze w Krakowie przypomnieli o dawnych okrętach

Paweł Stachnik
W Krakowie pojawili się żołnierze w austro-węgierskich mundurach
W Krakowie pojawili się żołnierze w austro-węgierskich mundurach Fot. Paweł Stachnik
Kazimierz. Wystrzał z granatnika i wciągnięcie na maszt czerwono-biało-czerwonej bandery zainaugurowały w sobotę w Krakowie obchody setnej rocznicy utworzenia c.k. Flotylli Wiślanej.

Na przycumowanej obok kładki Bernatka barce „Arlina” jak przed stu laty pojawili się żołnierze w austro-węgierskich mundurach, a wśród nich także jeden marynarz. W taki sposób krakowski Tradycyjny Oddział C.K. Regimentu Artylerii Fortecznej zainaugurował obchody stulecia powstania Flotylli Wiślanej i regulacji górnego biegu Wisły. Na początku uroczystości na maszt barki wciągnięta została oficjalnie austro-węgierska czerwono-biało-czerwona bandera, a następnie kanonierzy regimentu oddali głośny strzał z repliki granatnika.

Przybyli goście mogli obejrzeć prezentowaną w pomieszczeniach barki wystawę fotograficzną pokazującą okręty c.k. flotylli, a także Wisłę w pierwszych latach XX w. Na dużych fotogramach uwiecznione zostały m.in. powódź z 1903 r., drewniany most między Krakowem a Podgórzem, wiślany port w zakolu rzeki pod Wawelem, a także jednostki flotylli: „Dunajec”, „Nadwiślanin”, „Wanda”, „Goplana” i „Melsztyn”.

– To tylko część przygotowanej przez nas ekspozycji opowiadającej o flotylli i regulacji Wisły w początkach XX w. Całość wystawy zostanie zaprezentowana w tym roku w Krakowie, Sandomierzu, Puławach i Warszawie – mówił pomysłodawca przedsięwzięcia i szef regimentu Przemysław Jaskółowski.

Wśród przybyłych na otwarcie wystawy gości byli przedstawiciele placówek dyplomatycznych Austrii, Niemiec i Rosji.

Kolejna odsłona projektu „100 lat Flotylli Wiślanej i regulacji górnego biegu Wisły” nastąpi w Krakowie 30 marca. Wystawę zdjęć na barce „Arlina” (zacumowanej przy Bulwarze Kurlandzkim u wylotu ul. Mostowej) oglądać można do 29 marca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski