Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co piąty Polak nie posiada żadnych oszczędności. "Nastroje konsumenckie są złe. I mogą być jeszcze gorsze"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
– Przed nami okres wyczekiwania i dużej niepewności, do którego polscy konsumenci na ten moment przygotowują się bardzo dojrzale – wskazuje ekspert.
– Przed nami okres wyczekiwania i dużej niepewności, do którego polscy konsumenci na ten moment przygotowują się bardzo dojrzale – wskazuje ekspert. Marzena Bugała/Polska Press
Wysoka inflacja nie oszczędza nikogo. 22 proc. Polaków nie ma żadnych oszczędności, a 28,5 proc. nie korzystało nigdy z lokaty ani konta oszczędnościowego. Polacy szykują się na „chude” miesiące, w których kluczowe będzie odpowiedzialne gospodarowanie domowym budżetem. – W perspektywie mamy dalszy wzrost inflacji, która może nie zatrzymać się na 20 procentach oraz widmo zimowego kryzysu energetycznego – komentuje ekspert.

Spis treści

Jak się okazuje, niemal co piąty Polak (22 proc.) nie posiada żadnych oszczędności — wynika najnowszego badania przeprowadzonego na zlecenie bloga ZaradnyFinansowo.pl i serwisu FINATIN.pl. Dane Eurostatu malują również niezbyt pozytywny obraz, plasując nas na szarym końcu z jedną z najniższych stóp oszczędności wśród gospodarstw domowych w krajach Unii Europejskiej.

Gdzie Polacy trzymają oszczędności?

Okazuje się, że Polacy, mimo że coraz bardziej świadomi finansowo, wciąż nie korzystają ze wszystkich narzędzi, które mogłyby im pomóc w oszczędzaniu. Z najnowszego badania wynika, że 28,5 proc. Polaków nigdy nie korzystało z lokaty ani konta oszczędnościowego. Tymczasem takie produkty bankowe są dostępne dla każdego i mogą być bardzo pomocne w budowaniu oszczędności i ochrony przed inflacją. 8 proc. Polaków trzyma oszczędności na nieoprocentowanych kontach bankowych, a 17 proc. w gotówce. Tylko 5 proc. inwestuje oszczędności na giełdzie lub w innej formie.

– Inflacja to proces, w którym ceny rosną, a wartość pieniądza maleje. Aby uchronić się przed utratą pieniędzy, warto zdeponować je na lokacie czy oprocentowanym koncie oszczędnościowym. Nawet jeśli oprocentowanie na takich kontach jest niższe niż stopa inflacji, można choć częściowo ochronić pieniądze przed jej negatywnymi skutkami - mówi Mateusz, autor bloga ZaradnyFinansowo.pl.

Lokata bankowa? Tylko z wysokim oprocentowaniem

Badani zapytani o to, co by skłoniło ich do otwarcia lokaty bankowej w banku innym niż ten, w którym mają konto osobiste i przechowują pieniądze, 65 proc. zadeklarowało, że do przeniesienia pieniędzy na lokatę w innym banku skłoniłoby ich atrakcyjne oprocentowanie środków.

Dodatkowo część z badanych wskazała jako ważne — choć już dużo mniej — czynniki, które mogłyby mieć wpływ na ich decyzję: odpowiedni okres trwania depozytu (35 proc.), możliwość załatwienia formalności przez Internet (31 proc.) i łatwość założenia lokaty (30 proc.), czy też prostota obsługi (27 proc.).

Dla 15 proc. Polaków istotna w tym wypadku byłaby bliskość placówki bankowej, a kolejne 15 proc. stwierdziło, że nic nie byłoby w stanie skłonić ich do powierzenia swoich oszczędności innej instytucji bankowej.

Konsumenci w kiepskich nastrojach

Barometr Nastrojów Konsumenckich GfK, czyli syntetyczny wskaźnik ilustrujący aktualne nastroje Polaków w zakresie postaw konsumenckich wyniósł w październiku br. -20,1 i wzrósł o 0,2 p.p. w stosunku do poprzedniego miesiąca. Choć nad Wisłą wyniki są niskie, uśredniony wskaźnik dla Unii Europejskiej wskazuje na jeszcze niższy poziom -28,9.

– Minimalne odchylenia w relacji miesiąc do miesiąca mieszczą się w granicy błędu statystycznego. Kluczowy i bardziej miarodajny jest uśredniony pomiar z kilku ostatnich miesięcy, który jasno pokazuje, że nastroje konsumenckie są złe. I mogą być jeszcze gorsze – mówi Artur Noga-Bogomilski, Head of Market Intelligence w GfK.

– W perspektywie mamy dalszy wzrost inflacji, która może nie zatrzymać się na 20 procentach oraz widmo zimowego kryzysu energetycznego. Przed nami okres wyczekiwania i dużej niepewności, do którego polscy konsumenci na ten moment przygotowują się bardzo dojrzale – wskazuje i dodaje, że w decyzjach zakupowych "widać rozwój smart shoppingu i jeszcze większą koncentrację na zaciskanie pasa". – Na ten moment u nabywców nie obserwujemy jednak efektu paniki – dodaje.

Polsce grozi recesja?

Narodowy Bank Polski przedstawił projekcję inflacji oraz wzrostu gospodarczego. W 2022 r. inflacja zatrzyma się prawdopodobnie w przedziale 14,4 – 14,5 proc. – To dużo węższy przedział aniżeli przewidywania analityków dokonywane w lipcu (13,2 – 15,4 proc.). W raporcie nie widać też „ulgi inflacyjnej” w 2023 r., chociaż projekcja wzrostu cen przewiduje wyraźny ich skok w pierwszym kwartale przyszłego roku, a następnie łagodny spadek. Cel inflacyjny NBP wyznaczony na poziomie 2,5 proc. z symetrycznym przedziałem odchyleń ±1 pkt proc. możemy osiągnąć, jak pokazują analizy, dopiero w 2025 r. Biorąc pod uwagę jednak wysoką zmienność sytuacji geopolitycznej, ten scenariusz jest równie prawdopodobny, co wypadnięcie orła w rzucie monetą – wskazuje w przesłanym komentarzu Mariusz Zielonka, konfederacja Lewiatan.

– Patrząc na projekcję Produktu Krajowego Brutto, warto zwrócić uwagę na jeden czynnik, który będzie cały czas przemawiał za utrzymaniem niezmiennych stóp procentowych. Bank centralny przewiduje w I kw. 2023 r., że nasz PKB w relacji rocznej spadnie poniżej 0 proc., co oznacza recesję – zauważa ekspert.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co piąty Polak nie posiada żadnych oszczędności. "Nastroje konsumenckie są złe. I mogą być jeszcze gorsze" - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski