Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy hybrydy powodują raka? Onkolodzy wyjaśniają

OPRAC.: PDZ
pixabay
Eksperci z Akademii Czerniaka skomentowali opublikowane 17 stycznia wyniki badań naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego na temat szkodliwości lamp UV używanych podczas manicure. - Na pewno bezpieczniej jest stosować lakiery, które schną naturalnie lub jedynie pod wpływem wiatraczka - ocenia dr hab. Wojciech M. Wysocki, z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Naczyniowej w 5. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką w Krakowie.

- My, onkolodzy, niestrudzenie przypominamy, że skórę należy chronić przed promieniowaniem słonecznym, a także przed sztucznymi źródłami UV (m.in. solaria). Jeśli zaś chodzi o lakier do paznokci, na pewno bezpieczniej jest stosować lakiery, które schną naturalnie lub jedynie pod wpływem wiatraczka - mówi dr hab. med. Wojciech M. Wysocki, prof. KAiAFM z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Naczyniowej w 5. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką w Krakowie, w którym mieści się Centrum Leczenia Nowotworów Skóry i Czerniaka.

Dlatego też zdaniem lekarza osoby, które decydują się na wykorzystywanie promieniowania UV do utwardzania lakieru muszą mieć świadomość zagrożenia onkologicznego, jakie może się z tym wiązać.

Przypomnijmy bowiem, wyniki badań, opublikowanych w połowie stycznia w czasopiśmie akademickim "Nature", wykazały, że promieniowanie ultrafioletowe z lamp służących do manicure może uszkadzać DNA i powodować nieodwracalne mutacje w ludzkich komórkach - a co za tym idzie, wiązać się z wyższym ryzykiem nowotworu. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego i Uniwersytetu w Pittsburghu sprawdzali, w jaki sposób zachowują się komórki pobrane od człowieka oraz myszy przy kontakcie z promieniowaniem z lamp UV. Okazało się, że po 20 minutach wystawienia na kontakt z promieniowaniem od 20 do 30 proc. komórek umierało, a po trzech 20-minutowych sesjach obumarłych było od 65 do 70 proc. z nich. Według naukowców obumieranie komórek można powiązać z wyższą zapadalnością na raka.

- Nie znamy obecnie wielkości tego ryzyka, a liczba badań klinicznych na ten temat jest mała – w metaanalizie z 2022 r. nowotwory złośliwe skóry dłoni wystąpiły u około 3% kobiet stosujących regularnie lakier do paznokci utwardzany z pomocą UV. Jeśli jednak ktoś zdecyduje się na użycie takiej lampy, to niech to będzie sporadyczne zastosowanie połączone z maksymalnym zabezpieczeniem skóry dłoni kremem z filtrem osłabiającym UV. Poza tym trzeba pamiętać, aby regularnie kontrolować skórę dłoni, w tym paznokcie (bez lakieru!) u lekarza specjalisty – uzupełnia ekspert.

Sytuacja pracownika na rynku pracy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Czy hybrydy powodują raka? Onkolodzy wyjaśniają - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski