Czytelnicy pytają o 5G. Czy Bruksela odrzuca rozwój sieci nowej generacji? Czy Szwajcarzy walczą z 5G? Co ma 5G do ... kolczyków i aloesu?

Zbigniew BartuśZaktualizowano 
Debata o 5G odbyła się w siedzibie Dziennika Polskiego w Krakowie. Wojciech Matusik
Sieć łączności nowej generacji - 5G - ma zrewolucjonizować nasze życie. Zorganizowaliśmy na ten temat w redakcji debatę z udziałem m.in. wiceminister cyfryzacji Wandy Buk oraz przedstawicieli krakowian zaniepokojonych niekontrolowanym, ich zdaniem, rozwojem telekomunikacji. Relację opublikowaliśmy przed tygodniem. Dziś odpowiedzi na pytania Czytelników.

Jadwiga Łopata, członek Koalicji Polska Wolna od 5G: Dlaczego nie dopuszczono do wysłuchania publicznego w Sejmie?

Odpowiedź: Podczas posiedzenia Komisji Sejmowej, na której pracowano nad nowelizacją megaustawy, wpłynął wniosek o wysłuchanie publiczne – ale to nie Ministerstwo Cyfryzacji, ani nie rząd decydują o tym, czy zostanie przyjęty. Posłowie rozstrzygnęli o nieprzyjęciu tego wniosku. Projekt megaustawy poddano natomiast szerokim konsultacjom społecznym. Trwały one 30 dni i w ich toku wpłynęło 288 uwag. Tabela uwag wraz z odniesieniem się do nich miała 410 stron.

WSZYSTKO O 5G: relacja z debaty

Mgr inż. Michał Góra, emerytowany inżynier elektronik: Czy przy obecnym rozstawieniu przekaźników telefonii komórkowej poziomy natężenia pola magnetycznego w mieszkaniach są setki a nawet tysiące razy większe niż w 2018 r. ? Czy od stycznia 2019 r. nastąpił dramatyczny przyrost liczby stacji bazowych skutkujący ogromnym wzrostem natężenia PEM w miejscach gęsto zaludnionych? Czy 5G zwiększy poziomy natężeń PEM w mieszkaniach?

Odpowiedź: Pd początku 2019 roku przybyło około 500 stacji bazowych, czyli niewiele ponad 1% względem tego, co było na koniec 2018 roku. Nie jest prawdą, że poziomy natężenia pola są większe. Każdy kolejny standard technologiczny dąży do optymalizacji energetycznej. Zgodnie z dostępną już standaryzacją niektórych urządzeń wykorzystujących 5G, emitowane przez nie pole będzie przynajmniej dwukrotnie niższe niż w przypadku 4G.

Marian Szpak: Czy będą strefy w Polsce, w których osoby z EHS (stwierdzoną nadwrażliwością elektromagnetyczną) będą mogły normalnie, spokojnie żyć?

Odpowiedź: „Nadwrażliwość” dotyczy pola elektromagnetycznego, a to także linie elektroenergetyczne i wszelkie urządzenia elektryczne, np. lodówki, telewizory, lampy z żarówkami. Wyznaczanie miejsc oznaczałoby de facto tworzenie średniowiecznych osad.

Prof. zw. dr hab. inż. Leszek Woźniak: Bruksela jako miasto nie przyjmuje 5G ze względu na różnego typu zagrożenia zdrowotne. To dlaczego polscy urzędnicy podjęli decyzję odwrotną?

Odpowiedź: Nie jest prawdą, że „Bruksela nie przyjmuje 5G”. Dyskusja w Brukseli dotyczyła zmiany limitów z istniejących 6 V/m na 14.5 V/m. Było w tej sprawie wstępne porozumienie między rządem a operatorami. Poprzedni parlament nie przyjął tej zmiany bez szczególnego uzasadnienia. Jest nowy i wkrótce rząd będzie ponownie mierzył się z tą zmianą.

Czytelniczka (nazwisko do wiadomości redakcji): Parlament Szwajcarii odrzucił wniosek o podwyższenie dopuszczalnego limitu promieniowania potrzebnego do wdrożenia 5G, kierując się między innymi obawami o zdrowie obywateli. Światowa Organizacja Zdrowia - Międzynarodowa Agencja badań nad Rakiem w 2011r zaklasyfikowała fale radiowe emitowane przez stacje bazowe telekomunikacji komórkowej jako możliwy czynnik rakotwórczy.

Odpowiedzi: W Szwajcarii uruchomiono komercyjną sieć 5G w kwietniu tego roku w 54 miastach, do końca roku ma być dostępna praktycznie w całym kraju. Nie jest więc do tego wymagana zmiana limitów PEM. Należy pamiętać, że w Szwajcarii jest całkowicie inna metodyka pomiarów PEM niż w Polsce. Tam wynik jest uśredniany – a u nas chwilowy dla maksymalnej mocy pracy instalacji. Faktycznie, WHO zaklasyfikowała PEM do grupy 2B takich czynników. Kategoria 2B obowiązuje wtedy, gdy mamy ograniczone dowody na ludziach i mniej niż wystarczające dowody na zwierzętach. Oprócz PEM znajdują się w niej także: niklowane kolczyki, talk dla dzieci i aloes. ą

Zofia Filipiak, Prezes STOPZET:

  • Od kiedy testuje się w Polsce sieć 5G i czy tylko 5G a nie już 6, 7 10 G?
  • W jaki sposób w ramach sieci 5G będą pobierane dane biometryczne i jakiego typu będą to dane? (chodzi m.in. o zdalny monitoring parametrów życiowych organizmu)
  • Czy technologia 5G jest nam potrzebna?

Odpowiedzi:

  • Technologia 5G, czyli standard IMT-2020, jest w Polsce testowany od 2017 roku, kiedy jako pierwszy zaczął je realizować państwowy Exatel. Nie ma zestandaryzowanych kolejnych wersji, na 6G przyjdzie nam poczekać około 7-8 lat (jak to było pomiędzy poprzednimi wersjami).
  • Sieć 5G nie pobiera sama z siebie żadnych danych. Ona zapewnia dostęp do Internetu. Równie dobrze można by zapytać „w jaki sposób sieci 4G pobierają dane biometryczne". Albo sieci WiFi. To wszystko zależy od tego, jakie urządzenia będzie miał klient, na co pozwoli tym urządzeniom, a to czy te dane będą transmitowane sieciami LTE, 5G czy WiFi, to już zależy od klienta.
  • Tak. Dziś o potencjale gospodarczym kraju decyduje dostęp do najnowszych technologii, w tym technologii szybkiego przesyłu danych. Kiedyś były to drogi, elektryczność czy kolej. Ponadto, sieci mobilne w kształcie, w którym dziś funkcjonują staja się niewydolne. Ilośc przesyłanych danych rośnie w takim tempie, że konieczne jest wdrożenie kolejnego standardu, których charakteryzuje się nie tylko większą prędkością przesyłu, ale przede wszystkim, olbrzymią pojemnością. Bez wdrożenia standardu 5G obecne sieci ulegną „zapchaniu” już w ciągu najbliższych 2-3 lat.

Mateusz Zając:
Dopuszczalne poziomy PEM określane metodą „termiczną”, co przyjęto jako obowiązującą normę, należy zmienić jako wysoce szkodliwe, gdyż fakty świadczące o związku przyczynowo-skutkowym chorób (w tym nowotworowych) i zgonów w obszarach występowania stacji bazowych zweryfikowały tę metodę jako niewłaściwą i wymagającą natychmiastowej zmiany. Czy taka teza jest prawdziwa i ma pokrycie w wiarygodnych badaniach naukowych?

Odpowiedź:
Obecnie nie są znane wiarygodne badania naukowe, które potwierdzałyby tezę o związku przyczynowo - skutkowym występowania większej liczby zachorowań na jakiekolwiek choroby i większej liczby zgonów w pobliżu stacji bazowych sieci komórkowych. Należy nadmienić, że najsilniejszym źródłem pola elektromagnetycznego (PEM) dla człowieka jest jego osobisty terminal komórkowy. Ostatnio coraz częściej ukazują się publikacje naukowe o korzystnym wpływie PEM z radiowego zakresu częstotliwości na funkcjonowanie organizmów żywych i efektach terapeutycznych w przypadku niektórych schorzeń.

Aleksandra Poczęsna:
Czy jest możliwość użycia systemu 5G jako broni energii skierowanej bądź mikrofalowej przy zwiększonej gęstości mocy ? W Polsce jest grupa osób, które twierdzą że jest na nich testowana tzw. energia skierowania i mikrofalowa. Co Ministerstwo zrobiło, żeby zweryfikować te informacje? Jakie badania zaproponowano tej grupie osób? Czy technologia 5G zwiększy możliwości szpiegowania/inwigilowania ludzi i jeśli tak, to w jakim zakresie?

Odpowiedzi:

Sieć 5G to kolejny standard technologiczny sieci telekomunikacyjnej, a nie broń. Jeśli ma Pani jakiekolwiek podejrzenia na temat takich testów, należy to niezwłocznie zgłosić organom ścigania, które dysponują odpowiednimi środkami do weryfikacji prawdziwości tych twierdzeń. Sieć 5G dostarcza tylko internet, potencjalnie śledzić mogą urządzenia, które kupuje klient, lub aplikacje, które sam instaluje na swoim telefonie.

Monika Markiewicz:

Czy przy każdym nadajniku 5G będzie montowany licznik zużycia energii elektrycznej? Kto będzie pokrywał koszty zużycia energii elektrycznej przez nadajniki 5G?

Odpowiedź: Przy każdym nadajniku, nieważne w jakiej technologii, jest licznik prądu. Za zużycie 2G, 3G, 4G, 5G i wszystkich przyszłych technologii płaci operator komórkowy, który jest właścicielem stacji.

Czytaj także

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 7

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Wszystko zostało w prostych słowach wyjaśnione. Jak zwykle dużo o zamieszania o nic tak naprawdę.

j
jarq

Niby w każdym kraju jest głośna krytyka, mimo tego prace nad budową sieci trwają praktycznie wszędzie, a w niektórych krajach sieć jest już dostępna. Ja mam nadzieję że u nas również 5G powstanie bez żadnych przeszkód.

B
Basia

To chyba faktycznie nie ma się czego specjalnie obawiać.

p
prawy do lewego
2019-08-08T15:02:12 02:00, lewy:

Wszyscy korzystają z sieci mobilnej i nie wyobrażam sobie że to się zmieni, a kwestie zdrowia powinniśmy zostawić specjalistom, bo podczas gdy ludzie zaczynają się tym zajmować to wychodzą fake newsy i wprowadzają zamieszanie. Skoro sieć jest dopuszczona do wdrożenia to znaczy że nie ma zagrożenia.

Bardzo ogólnikowe stwierdzenie. ''Wszyscy korzystają z sieci mobilnej i nie wyobrażam sobie że to się zmieni'' - pragnę zwrócić uwagę, że bez mobilnego internetu da się żyć i nikt z tego tytułu nie umarł jeszcze, co więcej tak żyliśmy w poprzedniej dekadzie i serio nikt nie oczekiwał, że internet nam będzie towarzyszył zawsze i wszędzie, to był zatem celowy zabieg po to aby nas odciągnąć od realnego życia i relacji na rzecz jedynie świata online, a potem narzekamy, że na nic nie ma czasu i nie czujemy prywatności oraz czujemy taką niechęć rozleniwienie - to efekt smartfonów i wszechobecności wi-fi - po prostu kusi nas aby ciągle zerkać w tą cholerną komórkę jakby nie było świata poza nią. Mało tego czasy zrobiły się puste, powierzchowne i mocno zakłamane, ludzie nadto idealizują rzeczywistość, żyją ułudą, nierealnymi marzeniami, a potem przychodzi zmierzyć się z rzeczywistością i są frustracje. "a kwestie zdrowia powinniśmy zostawić specjalistom, bo podczas gdy ludzie zaczynają się tym zajmować to wychodzą fake newsy i wprowadzają zamieszanie" - No jasne a nie lepiej pójść na całość olać ludzki czas, zdrowie oraz prywatność byle barbarzyński postęp gnał do przodu, a nas manipulowano, że wciąż się niby zmieniamy i oczekujemy innowacji? Ładna mi rzeczywistość. "Skoro sieć jest dopuszczona do wdrożenia to znaczy że nie ma zagrożenia" - Jeszcze nie do końca wiadomo co z tym wdrożeniem oraz, które dokładnie miasto miałoby mieć pierwsze tą sieć. Zagrożenie jest, tylko ignoranci oraz lobbyści marketingowi, inwestorzy i biznesmeni twierdzą usilnie, że zagrożenia nie ma, bo są ślepi i głusi na jakiekolwiek argumenty, byle była kasa, inwestycje i to wszystko, bo tak są pazerni i chytrzy, że i g*wno by spod siebie zjedli. Ponadto w wielu krajach rozważa się inwestycje tą sieć 5g ale w bardzo wąskim i okrojonym zakresie - mianowicie superszybki internet tak, ale tylko w domach i miejscach pracy, komputerach kablowo/światłowodowo. Idiotami skończonymi są ludzie, którzy chcą sadzić maszty, nadajniki, przekaźniki, mikro i piko komórki na dachach domów, bloków oraz na latarniach ulicznych usilnie wmawiając opinii publicznej, że to nie będzie mieć wpływu na zdrowie, tak jak nie będzie mieć wpływu 100 krotne podwyższenie częstotliwości PEM. Nawet jeśli bezpośrednio nie dotknęłoby to nas( w co trochę wątpię, prędzej czy później dolegliwości pojawiłyby się), to młodzi ludzie, młodzież oraz szczególnie płody kobiet w ciąży - to są te grupy, które jeśli będą 24h na dobę pieszczone tak mocno zintensyfikowanym polem elektromagnetycznym to zostaną zdziesiątkowani w ciągu kilku lat, mogą być w młodym wieku wrakami. Nie wolno nam przeprowadzać eksperymentu na tak masową skalę. W Brukseli padło wprost stwierdzenie, że obywatele nie będą królikami doświadczalnymi. Izrael i Szwajcaria ponoć realizują sieć 5g ale w bardzo wąskim i okrojonym zakresie. A więc Polsce i mniej ogarniętym krajom wmówi się, że będą potęgą gospodarczą, jak nasadzą nadajników i przekaźników wszelkiej maści - no śmiech na sali, w bajki też wierzymy? Jesteśmy tylko rynkiem zbytu dla zagranicznych inwestorów. Nie wspomnę już o tym, że technologia 5g to koncept Izraela, a podobno Chipy do nowych urządzeń elektronicznych we współpracy z Intelem ma opracowywać bagatela Facebook!. W internecie rzeczy chodzi m.in oto, żeby zdzierać z ludzi dane, bo tak sobie chce wścibski i pazerny marketing, wy zwykli szarszy ludzie zrzeknijcie się w imię postępu swojej prywatności, czasu oraz zdrowia oraz pozwólcie się dalej ogłupiać, rozleniwiać, uzależniać, byście byli zakładnikami cyfrowego komunizmu.

l
lewy

Wszyscy korzystają z sieci mobilnej i nie wyobrażam sobie że to się zmieni, a kwestie zdrowia powinniśmy zostawić specjalistom, bo podczas gdy ludzie zaczynają się tym zajmować to wychodzą fake newsy i wprowadzają zamieszanie. Skoro sieć jest dopuszczona do wdrożenia to znaczy że nie ma zagrożenia.

t
tyle w temacie

No i dobrze, że obecna sieć mobilna zapcha się, skończy się internet mobilny i internet będzie tylko tam, gdzie potrzeba na przewodach/światłowodach w domach i miejscach pracy. A do łask wrócą zwyczajne, nudne, nieściągające uwagi komórki do kontaktu krótka rozmowa/sms-y. Jak to dawniej zresztą bywało. Skończy się era smartfonów, wi-fi i social mediów - pustoty, życia na pokaz, sztuczności, powierzchowności, świat realny z powrotem da solidny odpór światowi cyfrowemu i może ludzie nauczą się, że Facebook czy Instagram to nie album ze zdjęciami. Kto chce proszę bardzo można kupić sobie aparaty cyfrowe, robić zdjęcia/nagrywać filmiki a potem wywoływać te materiały i umieszczać w papierowych albumach zdjęcia by mieć pamiątkę dla siebie rodziny czy bliskich przyjaciół a filmy można zgrać na CD. Jedyna szansa by wszystko powróciło do normy, nie można tego spartolić. Więc nic nikomu się nie stanie jak internetu nie będzie wzdłuż i wszerz dostępnego, może się wreszcie co poniektórym w głowach rozjaśni i zobaczy jak piękne jest życie bez smartfonów, wi-fi i social mediów, jakie naturalne, nie powierzchowne i zakłamane. Internet nie zając nie ucieknie - poczeka na nas w domach. Naprawdę dosyć już tego cyfrowo-telekomunikacyjno-technologicznego zboczenia i fetyszyzacji, tych porąbanych modeli biznesowych opartych o zdzieranie z nas danych i nic poza tym.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3