Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Doniesienia medialne ws. ks. Dariusza Rasia i jego rezygnacji z funkcji proboszcza Bazyliki Mariackiej. Co na to Archidiecezja Krakowska?

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Andrzej Banas
- Kuria nie odnosi się do tej sprawy - informuje nas ks. Łukasz Michalczewski, rzecznik prasowy Archidiecezji Krakowskiej, gdy pytamy go o list abp. Marka Jędraszewskiego do ks. infułata Dariusza Rasia. W czwartek 7 grudnia, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski w mediach społecznościowych opublikował list metropolity krakowskiego do proboszcza Bazyliki Mariackiej, w którym wzywa go "po ojcowsku" do rezygnacji. Jak donosi "Fakt" uchybienia są poważne - chodzi m.in. o nierzetelne prowadzenie dokumentacji, czy przyjmowanie darowizn bez zgody kurii.

Kuria nie odnosi się do tej sprawy. My nigdy nie komentujemy personalnych spraw diecezji i teraz też tej konkretnej sprawy nie będziemy komentować - słyszymy od ks. Łukasza Michalczewskiego, rzecznika prasowego Archidiecezji Krakowskiej

Po Archidiecezji Krakowskiej krąży pismo (7 stron), które abp Marek Jędraszewski wysłał do ks. Dariusza Rasia, byłego sekretarza kard. Stanisława Dziwisza, wzywając go "po ojcowsku" do złożenia rezygnacji, bo inaczej i tak zostanie odwołany, co będzie miało wpływ na dalsze jego losy. Propozycja nie do odrzucenia - napisał w czwartek, 7 grudnia, na platformie X (dawniej Twitter) ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Opublikowane przez niego pismo, podpisane przez abp Marka Jędraszewskiego skierowane jest do przewielebnego ks. prałata Dariusza Rasia. "Od kilku lat mam sposobność przypatrywania się życiu i działalności parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Krakowie. Utwierdzony jestem dzięki temu w przekonaniu o pochodzącej od Bożego nadania wielkiej misji duszpasterskiej i eklezjalnej Parafii Mariackiej, na której wagę składa się zarówno wielowiekowa tradycja, znaczenie świątyni parafialnej, ofiarna posługa duszpasterska pokoleń kapłanów, jak i znaczne patrymonium materialne powierzone z zaufaniem Kościołowi przez naszych poprzedników w wierze".

W końcowym fragmencie pisma jest mowa o odwołaniu ks. Dariusza Rasia: "Po konsultacji z członkami Zespołu Proboszczów Konsulatorów Archidiecezji Krakowskiej, wzywam Księdza po ojcowsku do złożenia rezygnacji z urzędu proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Krakowie. Pisemną odpowiedź zawierającą decyzję w tej sprawie polecam przekazać na mój adres w ciągu piętnastu dni od chwili otrzymania powyższego pisma. Pragnę również dodać, że złożona rezygnacja zostanie potraktowana jako wzięcie słusznej odpowiedzialności za popełnione uchybienia i jako taka będzie mogła być podstawą powierzenia w przyszłości innych urzędów kościelnych".

Udało nam się skontaktować z ks. inf. Dariuszem Rasiem, który poinformował nas, że nie będzie komentował tej sprawy.

"Wszystkie te nieprawidłowości czynią proboszcza nieużytecznym"

Tymczasem jak podaje "FAKT", wszystkie nieprawidłowości miała wykazać trwająca od 2022 r. "wizytacja majątkowa parafii".

"W związku z nią abp Jędraszewski zarzucił ks. Rasiowi m.in. nierzetelne prowadzenie dokumentacji, pozyskanie dotacji na renowację bez wcześniejszej zgody przełożonego, przyjmowanie darowizn bez zgody kurii, kupno samochodu za cenę trzykrotnie niższą od rynkowej, a nawet "ustawienie" konkursu na organistę" - informuje dziennik

Ponadto zdaniem medium,

"oprócz zarzutów o "brak dbałości i czuwania nad majątkiem kościelnym" pojawiły się także te o "braku prawości moralnej". Jak wypunktował abp. Jędraszewski, ks. Raś niewłaściwie się prezentuje, a wszystkie te nieprawidłowości "czynią proboszcza nieużytecznym" - podaje FAKT.

Śpimy krócej i coraz gorzej

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski