Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dostali poza konkursem

SYP
OLKUSZ. Oddział PTTK w Olkuszu dostał 4 tys. zł z budżetu powiatu na organizację XXV Rajdu Szlakami Walk Oddziału "Hardego". Po raz pierwszy starostwo skorzystało z wprowadzonej od tego roku możliwości wsparcia organizacji pozarządowej poza konkursem.

Olkuski PTTK dzięki dotacjom organizuje wiele ciekawych imprez. Fot. Jacek Sypień

Dotąd samorządy, które chciały wspierać działalność stowarzyszeń musiały przekazywać dotacje jedynie w formie otwartych konkursów ofert. W starostwie taki konkurs rozstrzygnięto w marcu i rozdzielono wtedy 32 tys. zł pomiędzy kilkanaście stowarzyszeń. Po 16 tys. zł przeznaczono na kulturę, sztukę i ochronę dóbr dziedzictwa narodowego oraz na pomoc społeczną. Ale od tego roku gminy i powiaty mają możliwość wydzielenia w budżecie puli na dotacje przyznawane już po rozstrzygnięciu konkursów. Zgodnie z przepisami, takie pozakonkursowe dotacje, nie mogą być wyższe, niż 10 tys. zł i przyznaje się je na wniosek organizacji pozarządowej. Pula, jaką samorząd powinien zarezerwować na takie dotacje nie może przekroczyć 20 proc. łącznych środków zaplanowanych na pomoc dla stowarzyszeń.

Wniosek olkuskiego PTTK, jest przykładem, jak można zrobić ciekawą imprezę, mając pomysł, a nie posiadając własnych pieniędzy. Organizacja wrześniowego rajdu ma kosztować PTTK przeszło 21 tys. zł. Ale z tej puli 4 tys. zł pokryje dotacja starostwa, po 5 tys. zł dotacje olkuskiego urzędu miasta i Zarządu Głównego PTKK, a 2 tys. zł dotacja urzędu marszałkowskiego. Takie tzw. zakładki finansowe są dopuszczalne pod warunkiem, że stowarzyszenie nie sfinansuje z różnych dotacji tych samych wydatków.

Gminy powiatu olkuskiego różnie podchodzą do dotowania organizacji pozarządowych. Najwięcej, bo 92 tys. zł, zaplanowały w tym roku na dotacje dla stowarzyszeń władze Olkusza. Jest to więcej o 21 tys. zł od ubiegłorocznej puli środków na dotacje. Dotacje rozdzielane są w ramach ośmiu konkursów. Najwięcej, bo 30 tys. zł zaplanowano na przedsięwzięcia kulturalne.

Na utrzymanie i popularyzację muzeów jest 10 tys. zł, na współpracę zagraniczną 8 tys. zł, a na wydawnictwa w serii "Biblioteka Olkuska" (10 tys. zł), na upowszechnianie turystyki (15 tys. zł), przedsięwzięcia kulturalne dla niepełnosprawnych (10 tys. zł), promocję honorowego krwiodawstwa (3 tys. zł), organizacja szkoleń dla rodziców (6 tys. zł.).

Poza tymi konkursami, władze Olkusza oraz innych gmin ogłaszają także konkursy na wspieranie działań społecznych, np. prowadzenie świetlic, czy wspieranie sportu. W ramach rozstrzygniętego niedawno konkursu władze Olkusza rozdzieliły dla sportowców prawie 600 tys. zł. Największą dotację wynoszącą 130 tys. zł otrzymało Stowarzyszenie Piłki Ręcznej Olkusz, 120 tys. zł LKS "Spójnia" Osiek - Zimnodół - Zawada, a 108 tys. zł piłkarze z Integracyjnego Klubu Sportowego Olkusz.

Pozostałe gminy powiatu przeznaczają mniejsze środki na konkursy dla stowarzyszeń. Część gmin nie organizuje konkursów, w których wspiera działania kulturalne. Ogłaszane są jedynie konkursy na wsparcie sportu i pomocy społecznej.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski