Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drożej, ale ekologicznie

Redakcja
Jest już wiadomo, iż zakład będzie zaspokajał potrzeby wszystkich gmin powiatu chrzanowskiego. Świadczą o tym podpisane listy intencyjne z Alwernią i Babicami. Od 1996 roku chęć uczestnictwa deklaruje również Jaworzno.

W powiecie chrzanowskim

 W przyszłym roku planowane jest rozpoczęcie największego wspólnego przedsięwzięcia gmin powiatu chrzanowskiego, czyli budowy Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Chrzanowie. Inwestycja realizowana będzie przez jego właścicieli: Związek Międzygminny Chrzanowa, Trzebini i Libiąża "Gospodarka Komunalna" oraz francuską firmę CGEA Onex, posiadającą większościowy pakiet akcji ZGOK. Koszt przedsięwzięcia wyniesie około 50 mln zł.
 - Aby przedsięwzięcie było opłacalne, musi ono zaspokajać potrzeby minimum 200 tys. osób. Jeśli Jaworzno by się wycofało, mamy jeszcze szanse na porozumienie z Krzeszowicami. Niewykluczone jednak, że z zakładu będą korzystały oba te miasta - wyjaśnia Maciej Orski ze Związku Międzygminnego "Gospodarka Komunalna".
 Mieszkańcy najbardziej obawiają się ceny wywozu śmieci po zlikwidowaniu dotychczasowych wysypisk. Libiąż wywozi odpady do Jaworzna. Tamtejsze składowisko nie spełnia jednak norm i musi zostać zamknięte przed 2005 r. Przepełnione jest również wysypisko w Trzebini, a Chrzanów zajął się już rekultywacją własnego. Inicjatorzy przedsięwzięcia wyjaśniają, iż przyszła cena wywozu śmieci musi zapewnić zwrot kosztów inwestycji oraz jej przyszłą rekultywację po 30 latach eksploatacji zakładu.
 - Cena ta z pewnością będzie wyższa w stosunku do dotychczasowej, kiedy śmieci były wywożone na zwykłe wysypiska, ale jednocześnie konkurencyjna wobec zakładów o podobnym standardzie. Aby jednak jak najmniej obciążać mieszkańców, staramy się pozyskiwać na tę inwestycję bezzwrotne pożyczki, zwłaszcza ze specjalnych funduszy - wyjaśnia Maciej Orski. - Nasze przedsięwzięcie podczas warsztatów organizowanych przez Powiatowy Zespół Przystosowania Zawodowego zostało uznane przez liderów regionu za najważniejsze w powiecie chrzanowskim i z tego tytułu otrzymamy od Amerykanów 25 tys. dolarów. Są również szanse na dofinansowanie z ISPA, gdyż budowę ZGOK wyróżniono jako jeden z 37 projektów (na 400 złożonych podań). Jeśli nie uda się zdobyć pieniędzy tą drogą, to będziemy walczyć o dotację z Wojewódzkiego albo Narodowego__Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
 Zgodnie z projektem, który powstał 4 lata temu, inwestycja będzie się składać z dwóch elementów: budowy składowiska oraz zakładu sortowania i kompostowania bioodpadów. Składowisko będzie spełniało wszelkie normy ochrony środowiska. Przed skażeniem wód chronić będą specjalne warstwy izolacyjne oraz drenaż. Powstawaniu przykrego zapachu zapobiegać będzie system likwidacji biogazu odpowiedzialnego za fermentację. Duże jego ilości będą przetwarzane na prąd za pomocą turbiny gazowej, mniejsze - spalane. ZGOK w sposób pośredni i bezpośredni będzie chronił gleby przez zatruciem, poprzez istniejący system zabezpieczający nowego zakładu oraz obowiązek likwidacji wysypisk, które nie spełniają takich norm.
 - Najpierw jednak powstanie składowisko, które będzie sukcesywnie rozbudowywane przy jednocześnie prowadzonej budowie sortowni i kompostowni. Zakład będzie się opierał o selektywną zbiórkę śmieci przez mieszkańców. Specjalna akcja edukacyjna z tym związana rozpocznie się od września we wszystkich szkołach podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Chcemy nauczyć mieszkańców, w jak sposób segregować śmieci i jakie ma to znaczenie dla środowiska - dodał Maciej Orski.

(EM)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski