Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwa dni z literaturą i jej twórcami, czyli pierwszy Festiwal Książki w Miechowie

OPRAC.:
Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Wideo
od 16 lat
Targi książki, spotkania z uznanymi autorami i osobami, które dopiero aspirują do takiej roli, warsztaty i konkursy literackie. To wszystko złożyło się na pierwszą edycję Festiwalu Książki w Miechowie zorganizowanego przez lokalną Fundację „Stawiamy na rozwój”.

- Bardzo zależy nam na promowaniu Miechowa i jego mieszkańców. Bo choć to małe miasteczko to - naszym zdaniem - posiada duży potencjał, który do tej pory nie został jeszcze w pełni odkryty i wykorzystany - mówi prezes fundacji Ewa Majewska-Dudek.

Aby zachęcić młodych ludzi do rozwijania swoich talentów, podczas festiwalu powstał blok tematyczny, gdzie mogli opowiadać o swoich sukcesach związanych z dziennikarstwem. Były konkursy literackie w szkołach podstawowych i średnich, a prace uczniów zostały ocenione i omówione przez doświadczonych pisarzy, którzy przybyli na Festiwal Książki. Można też było stanąć w literackie szranki, pisząc opowiadanie i umieszczając we współczesności Macieja Miechowitę lub przeprowadzić wywiad ze swoim ulubionym powieściowym bohaterem.

Intencją organizatorów było również zwrócenie uwagi i zaakcentowanie takich tematów jak: tolerancja i akceptacja innych osób. Pojawiły się więc panele dotyczące tych zagadnień, m. in. warsztaty dla dzieci: "Inny, nie znaczy gorszy". Nie zabrakło filozoficzno-edukacyjno-rozrywkowych zajęć dla dzieci prowadzonych pod hasłem "Dociekania filozoficzne dla dzieci", czy "Kto to puka? Sztuka!". Izabela Agaczewska (Agnieszka Imiołek) i Viola Piróg autorki książek dla najmłodszych starały się przybliżyć temat empatii i pracy dzieci z niepełnosprawnościami oraz oswajania innych z tym trudnym zadaniem.

- Dla poszukujących praktycznych rozwiązań trudnych spraw wychowawczych przewidziane zostały warsztaty dla rodziców przygotowane w nurcie pozytywnej dyscypliny. Chcieliśmy także porozmawiać o promowaniu czytelnictwa, dlatego zaprosiliśmy gości z całego kraju, aby wymienić się naszymi wspólnymi doświadczeniami - dodaje Ewa Majewska-Dudek.

W festiwal zostali zaangażowani miechowscy artyści: Krystyna Olchawa, Paweł Olchawa, Marekm Hołda, aktor Krzysztof Górecki czytał „Dzienniki” Stefana Żechowskiego oraz fragmenty książki Olgierda Dziechciarza. Końcowym akordem części artystycznej były wystawa fotograficzna i spotkanie z reporterem Patrykiem Bułhakiem.

W czasie Festiwalu Książki swoją twórczość zaprezentowali miechowscy seniorzy. Podczas panelu dyskusyjnego prowadzonego przez Ewę Majewską-Dudek Krystyna Ćwiklińska, Bogda Piekara oraz Maria Skowron udowadniały, że... pisać każdy może niezależnie od okoliczności i wieku. A potem wraz z Krystyną Gamrat oraz Julianem Jasińskim recytowały swoje utwory.

W sobotę prelekcję wygłosił ks. Michał Cichoń, autor pionierskiego przekładu "Kroniki Polaków" Macieja Miechowity. Można było poznać kulisy powstania bijących rekordy popularności książek Joanny Kuciel-Frydryszak "Chłopki. Opowieść o naszych babkach” oraz "Służące do wszystkiego".

Mariusz Szczygieł, dziennikarz i reportażysta ze swadą i humorem wprowadził nas w klimat nie tylko czeskiej Pragi, ale i otaczającej rzeczywistości. Ewelina Karpińska-Morek odkryła losy polskich dzieci, które podczas II wojny światowej były poddawane przymusowej germanizacji, dreszczyku emocji dostarczył zaś Przemysław Żarski, autor fascynujących powieści kryminalnych. A wszystkim tym, którzy wątpią w siłę marzeń, niezapomnianej i jednoznacznej odpowiedzi o sile przezwyciężania wszelkich trudności, udzieliła Nathalie K. Flower (Natalia Kwiatkowska), miechowska autorka powieści dla kobiet.

W organizację Festiwalu Ksiązki włączyły Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, Biblioteka i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Gołcza, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie - filia w Miechowie, Miejska Biblioteka w Słomnikach oraz Muzeum Ziemi Miechowskiej.

W trakcie trwania festiwalu można było zakupić nie tylko książki oraz pamiątkowe gadżety, ale również wyroby rękodzieła osób, które miały tu możliwość zaprezentowania swojej twórczości. Dodatkowo można było wymienić się książkami lub zakupić używane książki za symboliczną kwotę.

Zadanie mogło być zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego, oraz gmin Miechów, Gołcza i Słaboszów.

Młodzież uzależniona od smartfona - szokujący raport! o nastolatkach

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski