Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwie połówki

Od wczoraj miała być zamknięta jedna nitka ulicy Wielickiej, od ulicy Wlotowej do Jakubowskiego, ale we wtorek ruch odbywał się tam jednak prawie normalnie, gdyż jezdnia była tylko nieco zwężona. - Remont nie został odwołany, a jedynie zamknięcie przesunięte o jeden dzień i nowa organizacja ruchu obowiązywać będzie od dziś - wyjaśniał nam Andrzej Zaborski, wicedyrektor Zarządu Dróg i Transportu.

Z jednodniowym poślizgiem dziś rusza przebudowa ulicy Wielickiej; z kolei od jutra zamknięta będzie część ul. Bora-Komorowskiego

W poniedziałek tylko zwężono jezdnię południową o jeden pas ruchu i robotnicy mieli rozpocząć rozbieranie krawężników. Jednodniowe przesunięcie głównych robót wynikało z tego, że wczoraj trwały jeszcze prace przy budowie tymczasowych peronów dla autobusów komunikacji.
Jeśli nic już nie pokrzyżuje planów jezdnia południowa, czyli prowadząca ruch w kierunku Wieliczki, już od dziś będzie zablokowana - na odcinku od ul. Jakubowskiego do ul. Wlotowej, przy czym przejezdne będzie skrzyżowanie z ul. Teligi i Kostaneckiego (w stronę Tesco i szpitala). Na drugiej nitce prowadzony będzie ruch dwukierunkowy - dwa pasy w kierunku Wieliczki i jeden w stronę centrum Krakowa. Nie ma lewoskrętów, czyli jadący od Wieliczki nie będą mogli przy skrzyżowaniu z ul. Teligi skręcić w stronę szpitala lub centrum handlowego (zalecany objazd - ul. Mała Góra, Ćwiklińskiej, Teligi i następnie na wprost, przez skrzyżowanie z ul. Wielicką); nie będzie ponadto lewoskrętu w ul. Wlotową. Został też zamknięty wjazd i wyjazd z ul. Facimiech do ul. Wielickiej. Nie ma zalecanych objazdów z powodu zamknięcia części ulicy Wielickiej, ale niektórzy z pewnością skorzystają z przejazdu ul. Mała Góra i Bieżanowską.
Założenie jest takie, by ulica była przejezdna na 1 listopada. Jeśli z uwagi na to, że jest mało czasu albo z powodu złej pogody nie udałoby się do końca października zrobić wszystkiego, ulica i tak zostanie otwarta, a np. warstwa ścieralna asfaltu ułożona zostałaby po 1 listopada. Według umowy - zakończenie prac ma nastąpić do 15 listopada.

Ministerialna dotacja

Jak się dowiedzieliśmy -**od**czwartku czekają kierowców kolejne utrudnienia, po**przeciwnej stronie miasta, gdyż ruszyć ma wtedy przebudowa fragmentu ulicy Bora-Komorowskiego.**
Zarząd Dróg i Transportu dostał z Ministerstwa Transportu specjalną dotację, około 6,3 mln zł, na przebudowę drogi krajowej - ciągu ul. Opolskiej, Lublański i Bora-Komorowskiego.
Już rok temu planowano przebudowę ulicy Bora-Komorowskiego. Kilkanaście milionów złotych miał kosztować remont mocno wyżłobionej (głębokie koleiny) jezdni, a prace miały objąć nawierzchnię od budowanej estakady nad rondem Polsadu do skrzyżowania ul. Bora-Komorowskiego ze Stella-Sawickiego i Wiślicką - w sumie około 2 kilometry. Przewidywano wzmocnienie nawierzchni, by mogła wytrzymać przejazd ciężkich pojazdów; wymianę krawężników itp. Ostatecznie nie udało się jednak pozyskać wystarczających środków na tę modernizację. Przetargiem zainteresowało się dwóch wykonawców - jeden był skłonny wyremontować mocno już zniszczoną nawierzchnię za ponad 20 milionów złotych - drugi chciał za to samo o niespełna 500 tysięcy więcej. W obu przypadkach kwoty okazały się zbyt duże, gdyż ówczesny Krakowski Zarząd Dróg miał na koncie na ten cel 12 milionów. Ponieważ nie było już możliwości znalezienia kolejnych milionów - przetarg unieważniono. Skoro jednak - jak stwierdzono -remont był konieczny, m.in. ze względów bezpieczeństwa, gdyż nawierzchnia ulicy jest bardzo pofałdowana - od razu zdecydowano się na przeprowadzenie tzw. negocjacji bez ogłoszenia. Tym razem firmy składały oferty nie na całość prac, ale podawały "cenę jednostkową jednego metra bieżącego jednego pasa drogi o szerokości 3,5 metra"; cenę metra bieżącego krawężników (obejmowało to także m.in. studzienki) oraz cenę dokumentacji. Z tych wynegocjowanych kwot wyszło, że gminnych pieniędzy wystarczyło (prace zostały zlecone do "wysokości posiadanych środków")na wyremontowanie jednego odcinka ul. Bora-Komorowskiego - od ronda Polsadu do wylotu ul. Dobrego Pasterza (1100 m), a w przypadku drugiej nitki - o około 350 metrów dalej.
Teraz więc zaplanowano za ministerialną dotację przebudowanie obu nitek - prawie do końca, czyli aż po skrzyżowanie z ul. Wiślicką i Stella-Sawickiego. To jest w sumie (biorąc pod uwagę obie nitki oddzielnie) około 1200 metrów. Na razie prace obejmą jezdnię południową, czyli tę, która jeździ się w stronę Nowej Huty. - _Druga jezdnia stanie się w związku z tym dwukierunkowa, przy czym dwa pasy będą w stronę skrzyżowania z ul. Stella-Sawickiego, a jeden w przeciwnym - _mówi Iwona Król, wicedyrektor Zarządu Dróg i Transportu. Według planów jezdnia ma być gotowa do 30 października. Co do przebudowy jezdni północnej - na razie nie ma jeszcze ustaleń.
Wprawdzie przejazd, z utrudnieniami, zostanie utrzymany, ale można też będzie korzystać z objazdu - w obie strony - ul. Okulickiego, Wiślicką, Jancarza, Bohomolca, Dobrego Pasterza, przez rondo Barei.
Przebudowa będzie się kończyła około 100 metrów przed skrzyżowaniem z ul. Wiślicką i Stella-Sawickiego. Plany przewidują bowiem w przyszłości przebudowę tego skrzyżowania; tamtędy ma prowadzić m.in. linia tramwajowa i będzie budowany tunel - dla lewoskrętu z ul. Stella-Sawickiego (w kierunku ronda Polsadu). Zakłada się też budowę estakady nad ul. Bora-Komorowskiego, którą z ul. Dobrego Pasterza samochody zjeżdżałyby na ul. Bora-Komorowskiego - w stronę Nowej Huty. (J.ŚW)

Przeniesione przystanki

Autobusy linii 103, 104, 144, 163, 173, 502, 603 i T4 będą kursować bez zmiany trasy - stosując się do zmienionej organizacji ruchu. Zmieni się natomiast trasa linii T5 - od skrzyżowania z ul. Wlotową autobusy tej linii będą wjeżdżać na północną jezdnię ulicy Wielickiej i pojadą nią aż do skrzyżowania z ul. Kostaneckiego i Teligi; wjazd do Tesco będzie od ul. Kostaneckiego (tak jak linie T3 i T4).
W związku z przeniesieniem ruchu pojazdów na ul. Wielickiej, wprowadzono zmiany w funkcjonowaniu przystanków autobusowych: przystanek "Wlotowa" dla linii 104, 144, 163, 173 i 603 w kierunku przystanku "Prokocim szpital" został przeniesiony przed skrzyżowanie ul. Wielickiej i Wlotowej i będzie na tymczasowym peronie. Przystanek "Wlotowa" dla linii 103 i T5, w kierunku przystanku "Prokocim szpital", został przeniesiony z ul. Wielickiej na Wlotową i jest przy chodniku. Przystanek "Prokocim szpital" dla 103, 104, 144 i 502 w kierunku Wieliczki, Rżąki i ul. Kostaneckiego przeniesiono na pas rozdzielający obie jezdnie w ul. Wielickiej, przed skrętem w lewo w ul. Teligi (lub w prawo w ul. Kostaneckiego) - na tymczasowy peron. Z kolei przystanek "Prokocim szpital" dla linii 163, 173 i 603, w kierunku Bieżanowa Nowego, pozostaje bez zmian, czyli na ul. Teligi, po skręcie w lewo z ul. Wielickiej w ul. Teligi. Także przystanki "Prokocim szpital" (w kierunku centrum Krakowa - dla linii 103, 104, 144, 163, 173, 502 i 603, w kierunku Łagiewnik dla 133), "Prokocim" (dla 603) oraz "Wlotowa" (w stronę centrum - dla 103, 104, 144, 163, 173, 603, T4 i T5) pozostają bez zmian, w swoich stałych lokalizacjach.
(jś)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski