Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziekie krokusy

Grzegorz Tabasz
Najpiękniejsze i najbardziej dzikie krokusy można spotkać w Tatrach. Mniej okazałe tu i ówdzie na beskidzkich i gorczańskich halach. Te pierwsze zwane są szafranami spiskimi.

Te drugie krokusami wiosennymi. Nazewnictwo bywa przedmiotem fachowej dyskusji, lecz dla turysty liczą się wrażenia estetyczne. Teraz rodowód krokusowych polan. Dopóty człowiek nie zaczął wycinać górskich lasów, dopóty fioletowe kwiaty żyły na wolnych od drzew wysokogórskich halach. Dopiero poręby zamienione w łąki i hale pozwoliły zaistnieć krokusom w niżej położonych dolinach.

Potem przyszły owce, które zatrzymały powrót lasu. Krokusy to roślinne twardziele. Bez szwanku wytrzymają nagłe powroty zimy. Jeśli pszczoły nie dopiszą z powodu chłodnej wiosny, brak nasion zrekompensują potomnymi cebulkami. Będzie ciasno, ale i na to jest sposób. Dzięki kurczliwym korzeniom młode roślinki mogą osuwać się od siebie w tempie jednego centymetra na rok.

Mało? W dziesięć lat dziesięć centymetrów. Pomnóżcie to przez tysiące roślin… i szafranowy dywan w Dolinie Kościeliskiej gotowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski