Energia zamiast skansenu: Zespół Słowianki świętuje 60. urodziny!

Aleksandra Suława
Aleksandra Suława
Ponad 3 tys. występów, 115 zagraniczny tournée i 60 lat tradycji – Słowianki świętują jubileusz.

WIDEO: Krótki wywiad

Historię Słowianek można opowiedzieć jak wyżej: w liczbach. Można też powyliczać nagrody, zdobyte przez zespół m.in. na festiwalach w Dijon, Efezie i Marburgu. A można po prostu powiedzieć, że zainicjowana przez slawistę, Zdzisława Wagnera formuła, łącząca młodzieńczą energię z tradycyjnym śpiewem i tańcem, sprawdza się do dziś.

Tańce i jeansy

Do Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego „Słowianki” przychodzi się po to, by odkrywać folklor, ucząc się tańców i śpiewu. To oficjalna motywacja. Jednak wielu studentów, zwłaszcza w PRL, zapisywało się do zespołu również po to, by sprawdzić, jak wygląda świat za żelazną kurtyną. - Pomarańcze, płyty, książki, jeansy, kosmetyki – Marta Wolff - Zdzienicka, obecna dyrektor Słowianek wylicza „pamiątki”, które członkowie zespołu przywozili z zagranicznych występów. - Bywali i tacy, którzy po tym jak zobaczyli Zachód, do ojczyzny postanawiali w ogóle nie wracać.

Ci którzy wracali, nierzadko przywozili ze sobą nagrody. - Do legendy przeszedł występ we Francji, podczas którego zgasło światło. Mimo ciemności, zespół śpiewał i tańczył dalej i to z taką energią, że wytańczył główną nagrodę – mówi Wolff - Zdzienicka. Niektórzy z tournée przywozili nie tylko medale, ale i miłość: w Słowiankach poznało się ponad 60 przyszłych małżeństw.

Mimo, że dziś ani zagraniczny wyjazd, ani kupno jeansów, nie jest atrakcją, chętnych do tańczenia w Słowiankach wciąż nie brakuje. W tej chwili do zespołu należy 99 osób. Wiele z nich to studenci którzy po przyjeździe do Krakowa chcą kontynuować naukę tańca i śpiewu ludowego, rozpoczętą w rodzinnych miejscowościach, choć są i tacy, którzy dopiero w zespole zaczynają swoją przygodę z tradycją. - Chętni muszą wziąć udział w odbywających się raz do roku przesłuchaniach. Potem czekają ich lekcje i treningi: dwa razy w tygodniu grupa baletowa, nauka kroków, w przypadku chóru również śpiew. A na końcu, to co najprzyjemniejsze: występ przed publicznością, która nierzadko na nasz widok ma łzy w oczach – mówi Wolff - Zdzienicka.

Folklor to nie skansen

60 urodziny przypadają na czas, kiedy folklor znowu jest modny. Gooral, Tulia, Zakopower to tylko kilka zespołów, które uwiodły tysiące fanów ludową stylistyką. Słowianki łączyć popu z tradycją, nie planują, choć nie chcą również zamykać się w skansenie. - Trzeba czuwać, by repertuar nie stał się skostniałą formą, wprowadzać zmiany, odpowiadać na oczekiwania publiczności. Muszą to jednak być decyzje mądre, takie które z szacunkiem traktują tradycję - mówi Wolff-Zdzienicka.

Swój jubileusz Zespół świętuje oczywiście tańcząc i śpiewając. 18 października zobaczymy Słowianki w Nowohuckim Centrum Kultury, 7 listopada w Audytorium Maximum, podczas Forum Seniora, a 23 listopada w tej samej sali odbędzie się urodzinowy koncert galowy. Szczegóły na stronie: slowianki.uj.edu.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie