MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Folk Festiwal w Racławicach. Panie dopisały, ale gdzie te chłopy?

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Na scenie gospodynie z Gór Miechowskich
Na scenie gospodynie z Gór Miechowskich Aleksander Gąciarz, Krzysztof Capiga
Skromną obsadę miała tegoroczna, 27. edycja turnieju o tytuł Chłopa Roku, który tradycyjnie został zorganizowany w Janowiczkach, na polach racławickiej bitwy. O palmę pierwszeństwa walczyło zaledwie trzech kandydatów, spośród których najlepszy okazał się reprezentant gospodarzy, trzydziestoletni Adrian Bernacki z Kościejowa. O wiele lepszą frekwencję miał sobotni turniej kół gospodyń wiejskich, do którego zgłosiło się osiem grup z Małopolski i jedna ze Świętokrzyskiego.

Szczególnie aktywne okazały się panie, reprezentujące gminę Racławice. Na miejscu rywalizacji zjawiły się w sobotę Góralki z Gór Miechowskich oraz KGW Górki Kościejowskiej i Dziemięrzyc. Z terenu powiatu miechowskiego dotarły poza tym drużyny z Rzemiędzic i Nieszkowa (gmina Słaboszów) oraz Dłubnianki z Wysocic (gm. Gołcza). Na liście uczestników znalazły się też KGW z Boronic (powiat kazimierski), Stowarzyszenie Aktywna Wieś w Goszczy i Sadowiu oraz Karniowianki z Karniowa (powiat krakowski).

Panie rywalizowały w czterech konkurencjach. W części kulinarnej należało zaprezentować domowy chleb oraz deser owocowy. Tu najlepsze okazały się panie z Goszczy i Sadowia. Następne zadanie polegało na wykonaniu przyśpiewki o swojej miejscowości i tu najbardziej muzykalne okazały się panie z Nieszkowa. Konkurencja rękodzielnicza, w której należało wykonać torbę z dostarczonych materiałów, padła łupem Górki Kościejowskiej. Wreszcie najlepszą sprawnością fizyczną wykazały się Karnowianki.

Za każdą konkurencję trzyosobowe jury w składzie strażak Paweł Kwinta, sołtys Damian Domagała i rolnik Kacper Musiał przyznawało punkty. Po ich zsumowaniu okazało się, że najlepszą drużyną są Góralki z Gór Miechowskich, które wyprzedziły KGW z Dziemięrzyc. Na trzecim stopniu podium znalazło się KGW z Wysocic. Wyróżnienia przypadły kołom z Boronic i Rzemiędzic.

W roli gospodarza wydarzenia po raz pierwszy wystąpił nowy wójt Racławic Janusz Kozioł.

- Cieszymy się bardzo, że tyle kół gospodyń zgodziło się wziąć udział w naszym konkursie. Mamy też wielu gości. Jesteśmy dzisiaj w miejscu szczególnym, gdzie Tadeusz Kościuszko stoczył zwycięską bitwę z wojskami rosyjskimi. Dzisiaj możemy w pokoju świętować, ale niestety lata mijają, a zagrożenie zza wschodniej granicy wciąż istnieje – mówił, obserwując zmagania gospodyń.

W niedzielnej rywalizacji mężczyzn o tytuł Chłopa Roku tak silnej konkurencji nie było. Rywalami reprezentanta gospodarzy, Adriana Bernackiego, byli dwaj weterani racławickiego konkursu, czyli Stanisław Budzeń z Łódzkiego i ubiegłoroczny zwycięzca zawodów Szymon Płusa ze Świętokrzyskiego. Pretendenci do tytułu musieli wykazać się w sześciu konkurencjach. Prezentowali swoje regiony i ich stroje, wykonywali regionalne tańce i przyśpiewki. Musieli się popisać siłą (przeciąganie liny, przetaczanie opony), sprawnością i wiedzą na temat zasad bezpiecznej pracy w rolnictwie. Oceniało ich jury w składzie Monika Konewecka-Kozera z UG w Racławicach, Marta Gajos i Anna Pietras. Wygrała młodość, bo tytuł Chłopa Roku trafił do Adriana Bernackiego, drugi był Szymon Płusa, trzeci Stanisław Budzeń.

Zapytany przez nas o to, czy w kolejnych latach wybory Chłopa Roku zmienią swoją formułę wójt Janusz Kozioł odpowiedział:

- Jeszcze za wcześnie, aby o tym rozmawiać, jestem wójtem dopiero od dwóch tygodni. Na pewne będziemy chcieli do tego podejść ze świeżym, nowym spojrzeniem, ale to dopiero za rok.

W czasie dwudniowego Folk Festiwalu w Racławicach można było skorzystać ze stoisk gastronomicznych, wesołego miasteczka, obejrzeć wystawy sprzętu rolniczego, wziąć udział w loterii dla miechowskiego Hospicjum itd. Organizatorami i sponsorami wyborów Chłopa Roku 2024 były Województwo Małopolskie, Stowarzyszenie na Rzecz Dialogu, Współpracy i Rozwoju Racławice, gmina Racławice, fundatorzy nagród.

Szef MON: Bezpieczeństwo jest najważniejszym zadaniem rządu

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski