Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Gierek" w kinach już 21 stycznia. Długo oczekiwany film ma pokazać I sekretarza KC PZPR od innej strony

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Michał Koterski i Małgorzata Kożuchowska jako Edward i Stanisława Gierkowie w filmie "Gierek" Michała Węgrzyna - w kinach już od 21 stycznia 2022 roku
Michał Koterski i Małgorzata Kożuchowska jako Edward i Stanisława Gierkowie w filmie "Gierek" Michała Węgrzyna - w kinach już od 21 stycznia 2022 roku Karolina Grabowska
21 stycznia 2022 roku w kinach w całej Polsce będzie miał premierę długo oczekiwany film „Gierek”. Przedstawia on dwunastoletni okres z biografii I sekretarza KC PZPR – od 1970 do 1982 roku. W roli głównej zobaczymy Michała Koterskiego. W roli Stanisławy Gierek – Małgorzata Kożuchowska. Do internetu trafił właśnie zwiastun produkcji.

FLESZ - Jak nie przytyć w święta? Sprawdź porady dietetyczki

Gierek. Nazwisko, o którym słyszał w Polsce każdy, ale nikt nie zna jego prawdziwej historii. Kim był naprawdę? O czym marzył? Z kim się przyjaźnił? Komu ufał? Kogo kochał? Kto go zdradził? Historia człowieka, który dziś wciąż budzi skrajne opinie, porusza dogłębnie. Polityka bywa brudna, ale gdy dotyka ona całej rodziny, cena okazuje się zbyt duża do zapłacenia. Tajemnice wspólnego życia, widzianego oczami żony i matki Edwarda Gierka po raz pierwszy trafią na duży ekran.

Edward Gierek to w zbiorowej pamięci Polaków jedna z najważniejszych postaci XX wieku. Przy pisaniu scenariusza twórcy filmu inspirację czerpali z wyjątkowych źródeł: relacji bankiera pożyczającego pieniądze krajom bloku wschodniego, opowieści sekretarza, który obserwował czasy gierkowskie ze środka aparatu władzy oraz ze wspomnień doradcy, który pomagał Gierkowi zmieniać i modernizować polską gospodarkę.

Producent filmu Heatcliff Janusz Iwanowski prawie 30 lat gromadził informacje, które pomogły scenarzystom nadać ostateczny kształt filmowej historii. Sekretarza Gierka znał osobiście, to z nim podczas spotkań od lat porządkował wiedzę, zwłaszcza dotyczącą życia prywatnego partyjnego przywódcy. Akcja filmu toczy się w latach 1970–1982, od momentu, kiedy Gierek zostaje I sekretarzem KC PZPR, do końca jego internowania.

- To przede wszystkim film o człowieku. Oczywiście jest i polityka, bo trudno wyciąć jego postać z wydarzeń, w których brał udział. Ale film opowiada historię jego życia pomiędzy 1970, a 1982 rokiem. Będą też retrospekcje w stosunku do jego dzieciństwa, do jego relacji z matką – bo był wychowywany razem z bratem przez matkę. Pokażemy od podszewki ten mit zadłużenia, jak od powstał: ile tak naprawdę wynosił, a także ile na koniec dekady Gierka wynosił wobec tego, jak dziś państwa są zadłużone. Widz będzie miał okazję wyrobić sobie opinię na ten temat – mówi Heatcliff Janusz Iwanowski.

Zagranie głównej roli producenci powierzyli Michałowi Koterskiemu. To było odważne posunięcie, ponieważ aktor kojarzy się nam raczej jako internetowy celebryta i nie ma w swym dorobku jakichś wybitnych dokonań. Koterski podszedł jednak do swego zadania bardzo sumiennie i przytył aż 17 kilo, żeby upodobnić się do Edwarda Gierka. Twórcy filmu podkreślają, że syn cenionego reżysera – Marka Koterskiego – był jedynym aktorem w Polsce, który potrafił się w pełni wcielić w byłego I sekretarza PZPR.

- Potrafi odtworzyć tę rolę tak realnie, że jesteśmy w stanie uwierzyć temu człowiekowi, pójść za nim, by dowiedzieć się, co się działo tak naprawdę w jego życiu, jak trudne decyzje musiał podejmować – podkreśla reżyser, Michał Węgrzyn.

Ważną postacią w filmie będzie żona przywódcy – Stanisława Gierek. W latach 70. po Polsce krążyły legendy o jej umiłowaniu do przepychu i samolotowych podróżach do Paryża po zakupy i do fryzjera. Tymczasem twórcy „Gierka” chcą pokazać tę postać w pozytywnym świetle: rozwiać nieprawdziwe mity i zaprezentować jak próbowała dzielnie u boku męża pełnić rolę „pierwszej damy”, nie rezygnując z funkcji strażniczki domowego ogniska.

- Wybór zarówno Miśka Koterskiego na Edwarda Gierka, jak i mnie na Stanisławę Gierek, był rzeczywiście daleki od stereotypu. Cieszę się jednak, że zaufałam intuicji producenta oraz reżysera, którzy przygotowywali ten projekt już dwa lata - i zaryzykowałam, bo okazało się, że to była wspaniała przygoda. Oczywiście nie wiem, jaki będzie końcowy efekt, bo tego nigdy się nie wie podczas realizacji filmu, ale pracowało się nam wspaniale – mówi nam Małgorzata Kożuchowska.

W pozostałych rolach na ekranie pojawią się: Jan Frycz (prymas Stefan Wyszyński), Cezary Żak (Leonid Breżniew), Rafał Zawierucha, Sebastian Stankiewicz, Antoni Pawlicki, Agnieszka Więdłocha, Ewa Ziętek, Philippe Tlokinski, Krzysztof Tyniec, Dominika Gwit i Mikołaj Roznerski.

Zdjęcia do filmu powstawały przede wszystkim na Śląsku – w Dąbrowie Górniczej, Zawierciu i Katowicach, ale też w Warszawie, w Gdańsku i Ustroniu.

„Gierek” trafi do kin w całej Polsce 21 stycznia 2022 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: "Gierek" w kinach już 21 stycznia. Długo oczekiwany film ma pokazać I sekretarza KC PZPR od innej strony - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski