Głogoczów. Strażacy z wdzięcznością zapraszają mieszkańców...

Głogoczów. Strażacy z wdzięcznością zapraszają mieszkańców na festyn. Do wygrania... baranek

Zdjęcie autora materiału

Katarzyna Hołuj

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Głogoczów. Strażacy z wdzięcznością zapraszają mieszkańców na festyn. Do wygrania... baranek
1/13
przejdź do galerii

©Fot. OSP Głogoczów

Druhowie marzą o porządnych garażach, do których, aby wjechać, nie trzeba będzie składać lusterek. Zaczęli już budowę nowej, własnej remizy, w czym pomaga im finansowo gmina oraz sami mieszkańcy wsi.
Zobacz galerię
Jednostka jest jedną z tych, która wyjeżdża do akcji najczęściej. Duża część tych wyjazdów to wypadki i kolizje na zakopiance. Średnio w roku mają ok. 130 wyjazdów, a w ubiegłym było ich nawet 200, na co wpływ miał m.in. fakt, że w okolicy stwierdzono ogniska ptasiej grypy. Zadaniem strażaków było rozkładanie i nasączanie środkiem dezynfekującym specjalnych mat.

Mają około czterdziestu czynnych druhów, oprócz tego orkiestrę dętą i młodzieżowe drużyny pożarnicze (dziewczęcą i chłopięcą), które regularnie zasilają szeregi jednostki nowymi druhami lub druhnami. Nie narzekają też na brak samochodów, wręcz przeciwnie. Na stanie mają dwa, w tym jeden nowy, zakupiony w ubiegłym roku.

- Doskwiera nam tylko brak remizy - mówi Jan Kantor, prezes jednostki. A właściwie brak takiej na miarę XXI wieku, bo w gminnym budynku w centrum wsi mają do dyspozycji małą świetlicę i garaże. Te jednak, choć były rozbudowywane, są ciasne tak, że aby do nich wjechać trzeba złożyć lusterka.

Dwa lata temu zaczęli budowę. Dziś powoli zbliża się ona do stanu surowego zamkniętego, trwają przygotowania do zwieńczenia budynku dachem. Kiedy zaczynali, gmina zapewniła dla nich pomoc w wysokości 370 tys. zł rozłożoną na trzy raty: 200 tys. zł 2016, 100 tys. w 2018 i 70 tys. zł w 2019. Ale wartość kosztorysowa całej inwestycji to 1,3 mln zł.

Pozostałą część muszą sfinansować sami, dlatego co kwartał organizują zbiorki wśród mieszkańców. - Odzew jest niesamowity - mówi prezes jednostki a jej sekretarz dodaje, że właśnie na tych zbiórkach miał okazję poznać mieszkańców, bo przeprowadził się tu stosunkowo niedawno. I wyrobił sobie o nich jak najlepszą opinię. - Hojność i życzliwość ludzi jest niespotykana. Czasem ktoś zażartuje, że za często chodzimy, ale zaraz sięga po portfel, żeby wspomóc budowę.

Wiadomo, gmina nam pomogła i mogliśmy zacząć, ale bez pomocy mieszkańców nic więcej byśmy nie zrobili, dlatego organizujemy festyn, żeby im podziękować - mówi Dariusz Tylek, sekretarz OSP Głogoczów. Dodaje też, że wsparcie okazują sponsorzy zapewniający nagrody w konkursach.

Komu poszczęści się wyjątkowo będzie mógł wygrać w konkursach np. telewizor, piłkę z autografem Jerzego Dudka, zapas ekogroszku, kociołek na grilla a nawet… barana. Najprawdziwszego, żywego, dla którego strażacy właśnie szukają imienia (na fanpejdżu OSP Głogoczów ogłosili konkurs). Zwierzę jest jeszcze młode i przez miesiąc musi pozostać przy matce, ale jego nowy właściciel już w sobotę będzie mógł sobie zrobić z nim zdjęcie, a za miesiąc zabrać je do siebie.Zabawa rozpocznie się w sobotę o godz. 15.

- W 2020 roku będziemy świętować 130-lecie jednostki. Marzy nam się, aby połączyć jubileusz z oddaniem do użytku części bojowej, czyli garaży. Pozostałą część, jak będą pieniądze, dokończymy później - mówi prezes.

ZOBACZ KONIECZNIE:FLESZ: startuje Tour de Pologne 2018

Źródło: vivi24

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?