MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Gdów. Marcowy odbiór odpadów wielkogabarytowych według nowych zasad

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Z posesji mieszkańców nie będą odbierane już stare pralki, lodówki, zmywarki, komputery, telewizory i inne zużyte elektrosprzęty. Nowe reguły wejdą w życie od 16 marca br., kiedy rozpocznie się – zgodnie z harmonogramem dla poszczególnych miejscowości - wiosenna zbiórka odpadów wielkogabarytowych.

WIDEO: Trzy Szybkie

Pracownicy Referatu Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Gminy w Gdowie tłumaczą, że nowe reguły wprowadzono z kilku powodów.

- Mieszkańcy zwykle wystawiają elektrosprzęty już wieczorem, w dzień poprzedzający zaplanowaną akcję. Zdarzało się, że w nocy urządzenia były rozmontowywane lub kradzione. Złodzieje demontowali z nich elementy, które później odsprzedawali, a niepotrzebne części wyrzucali tworząc dzikie wysypiska śmieci. Z kolei pozostawione przed posesjami niekompletne elektrosprzęty tracą swoją wartość, a koszty ich utylizacji są dla gminy horrendalnie wysokie. Te koszty są pokrywane z opłat ponoszonych przez wszystkich mieszkańców, tak samo jak likwidacja dzikich wysypisk w lasach czy nad rzekami – wyliczają urzędnicy.

Zgodnie ze zmienionym „Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Gdów” zużyte elektrosprzęty (muszą być one kompletne) właściciele nieruchomości powinni dostarczyć własnym transportem do Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Znajduje się on na placu przy Spółdzielni Kółek Rolniczych w Gdowie (wjazd od ul. Staszica). W dni powszednie (prócz środy) jest czynny w godz. 7-15, a w soboty w godz. 10-16.

W ramach wiosennej zbiórki odpadów wielkogabarytowych w gminie Gdów sprzed posesji odbierane będą:

* odpady wielkogabarytowe (bez elektrosprzętu, do wielkogabarytów nie należą także wszelkie części samochodowe oraz odpady poremontowe)

* zużyte opony (maksymalnie cztery sztuki na każdą złożoną deklarację z wyłączeniem opon z ciągników i maszyn rolniczych oraz pojazdów i maszyn pochodzących z działalności gospodarczej; opony nie są odbierane od letników)

* armatura kuchenna i łazienkowa oraz okna, drzwi i meble (wszystkie pozbawione szyb)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski