MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Myślenice. Burmistrz zapowiada udostępnienie rejestru wyborców Poczcie Polskiej

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Fot. Katarzyna Hołuj
Samorządy właśnie otrzymały od Poczty Polskiej wnioski o przekazanie jej spisu wyborców. Samorządy w całej Polsce są podzielone w opiniach co do tego jak postąpić. Część odmawia udostępnienia danych. Tymczasem burmistrz Myślenic wydał oświadczenie, że zlecił urzędnikom przygotowanie rejestru wyborców, który zamierza niezwłocznie udostępnić wnioskodawcy.

FLESZ - Czy czeka nas największa susza od 100 lat?

Pełne oświadczenie burmistrza Jarosława Szlachetki brzmi: „Po wpłynięciu do Urzędu Miasta i Gminy Myślenice wniosku o przekazanie danych ze spisu wyborców opatrzonego bezpiecznym podpisem kwalifikowanym wraz z dołączoną kopią rozstrzygnięcia organu administracji rządowej o nałożeniu na operatora wyznaczonego obowiązku, z którym wiąże się konieczność pozyskania danych ze spisu wyborców zleciłem przygotowanie przez urzędników rejestru wyborców i niezwłocznie udostępnię go Poczcie Polskiej.

Dane te są niezbędne do realizacji zadań związanych z organizacją wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej zarządzonych na 10 maja 2020 roku. Niema problemów aby taki rejestr przygotować, a co ważniejsze nie widzę podstaw prawnych do tego aby tak jak inni samorządowcy utrudniać przygotowanie i przeprowadzenie wyborów prezydenckich. Nie będę przykładać się do dezintegracji i osłabienia Polski.

Na podstawie art. 99 ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-Co-V-2 oraz decyzją Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 kwietnia 2020 r. dotyczącą podjęcia przez Pocztę Polską czynności niezbędnych do przygotowania przeprowadzenia wyborów a także ustawy „Prawo pocztowe” które wskazuje Pocztę Polską jako „Operatora wyznaczonego” nie widzę podstaw aby kwestionować legalność takich działań.

Jasne stanowisko w tej sprawie zajęła także Państwowa Komisja Wyborcza, która stwierdza, że należy udostępnić spisy wyborców Poczcie Polskiej. Pragnę także dodać, że gmina Myślenice na potrzeby przeprowadzenia wyborów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej udostępni zarówno lokale wyborcze jak i urny Poczcie Polskiej a także udzieli wszelkiej pomocy w przeprowadzeniu wyborów”.

Jarosław Szlachetka jest burmistrzem Myślenic od 2018 roku. Został wybrany na niego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Pytany przez nas wcześniej o organizację wyborów korespondencyjnych, odpowiedział, że to najbezpieczniejsze rozwiązanie na ten czas trwania epidemii i gmina jest w stanie sprostać ich organizacji. „Nowe sytuacje stwarzają na początku pewne wyzwania ale jestem pewien że damy radę” - mówił.

Koronawirus: aktualizowany raport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski