MKTG SR - pasek na kartach artykułów

OBJAWY koronawirusa u dzieci i dorosłych. Jakie są pierwsze objawy koronawirusa?

Marlena Hebda
Marlena Hebda
Koronawirus - objawy. Kiedy powinniśmy zadzwonić na infolinię z podejrzeniem koronawirusa?
Koronawirus - objawy. Kiedy powinniśmy zadzwonić na infolinię z podejrzeniem koronawirusa? Sebastian Wolosz/Polska Press
Koronawirus - objawy. Kaszel, katar, gorączka - to podstawowe objawy zarażenia koronawirusem. Łatwo można je pomylić ze zwykłym przeziębieniem, stąd też pewna trudność z jego zidentyfikowaniem przez potencjalnych pacjentów. Przeczytaj więcej o objawach zarażenia wirusem i dowiedz się, jak je rozpoznać.

Koronawirus - czym jest? Dlaczego koronawirus jest groźny?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Jak często występują objawy?

Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20 proc. osób. Do zgonów dochodzi u 2-3 proc. osób chorych. Prawdopodobnie dane te są zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Koronawirus, który został wykryty w Wuhan otrzymał nazwę SARS-CoV-2. Natomiast choroba, którą wywołuje, została nazwana COVID-19. To właśnie ona mrozi krew w żyłach wszystkim ludziom na świecie.

Koronawirus - objawy u dzieci i dorosłych. Jakie są pierwsze objawy koronawirusa?

WHO wskazuje, że najczęstszymi objawami COVID-19 są: gorączka, zmęczenie, trudności z oddychaniem oraz suchy kaszel.

Zaleca się, aby, już w przypadku wystąpienia tych podstawowych objawów, zgłosić się do lekarza. U niektórych pacjentów można zaobserwować także bóle mięśni, przekrwienie błony śluzowej nosa, katar, ból gardła lub biegunkę. Większość z tych objawów ma łagodny przebieg i mogą pojawiać się stopniowo.

Nietrudno zauważyć, że objawy zarażenia koronawirusem nie są zbyt specyficzne i łatwo pomylić je z innymi, mniej narażonymi na powikłania infekcjami. Stąd też, z biegiem prowadzonych badań, wyszczególniane są kolejne symptomy, dzięki którym można rozpoznać chorobę koronawirusową. Pojawiają się one jednak później lub gdy koronawirus na dobre zagości w organizmie zarażonego. W poważniejszych przypadkach infekcja może powodować także zapalenie płuc, ciężki ostry zespół oddechowy i niewydolność nerek.

Koronawirus - objawy. Koronawirus a wpływ na organizm

Mimo że koronawirus głównie powoduje schorzenia układu oddechowego, okazuje się, że ma on wpływ nie tylko na tę część ludzkiego organizmu. Jest to na tyle silny wirus, że może także wpływać na układ pokarmowy, nerwowy, sercowo-naczyniowy i wzrokowy. Mogą pojawić się przypadki, w których pacjent nie będzie wykazywał objawów związanych z układem oddechowym, takich jak kaszel czy duszności, ale może zauważyć u siebie zmęczenie, brak apetytu, nudności, biegunka czy wymioty. Do listy tej dochodzą także objawy neurologiczne - ból głowy, kołatanie serca, ucisk w klatce piersiowej. Może się także pojawić zapalenie spojówek, ból kończyn lub ból mięśni dolnej części pleców, utrata węchu i smaku.

Koronawirus a grypa. Jak odróżnić koronawirusa od grypy i przeziębienia?

Ze względu na podobieństwo objawów, zarażenie koronawirusem może być przez potencjalnych pacjentów mylone z grypą lub przeziębieniem. Jednakże jest kilka niuansów, dzięki którym możliwe jest odróżnienie od siebie tych trzech infekcji.
Najłatwiej jest odróżnić koronawirusa od alergii, która kojarzy się raczej z nieżytem nosa. Wtedy u alergika pojawiają się takie objawy jak kichanie, katar, ból głowy oraz swędzenie i pieczenie oczu. Inaczej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o grypę. Zarówno COVID-19, jak i grypa są wywoływane przez drobnoustroje.

Jakie jest prawdopodobieństwo, że dany objaw jest oznaką zarażenia koronawirusem, a nie grypą?

  • Gorączka - jest charakterystyczna dla obu chorób
  • Ból głowy - częściej pojawia się w przypadku grypy niż COVID-19
  • Suchy kaszel - charakterystyczny dla obu chorób
  • Bóle mięśni - częściej pojawia się w przypadku grypy niż COVID-19
  • Katar i zatkany nos - rzadziej pojawia się w przypadku koronawirusa, czasami w przypadku grypy
  • Kichanie - rzadko w obu przypadkach
  • Biegunka - rzadko w obu przypadkach
  • Ból gardła - podobny stopień prawdopodobieństwa w przypadku obu chorób
  • Zmęczenie - częściej pojawia się w przypadku grypy niż COVID-19

Zasadniczą różnicą między koronawirusem a grypą jest czas pojawiania się objawów - w przypadku grypy są to 2-4 dni, natomiast COVID-19 - 14 dni. Ponadto grypa pojawia się głównie u dzieci i młodzieży, które są narażone na przebywanie w dużych skupiskach osób. Natomiast koronawirusem w większości zarażają się osoby dorosłe po 50 r.ż.

Jak zidentyfikować koronawirusa?

W przypadku, gdy zauważamy któryś z symptomów, warto na początek zadać sobie pytanie, czy mieliśmy szansę się zarazić koronawirusem -czy wróciliśmy w ciągu ostatnich miesięcy zza granicy? Czy mieliśmy kontakt z kimś, kto podróżował? Czy przebywaliśmy w obszarze, gdzie zidentyfikowano obecność wirusa? Personel medyczny szczególną uwagę zwraca na osoby, które mają duszący kaszel i gorączkę. To pierwsze znaki, które mogą nakierować lekarzy na odpowiednią diagnozę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: OBJAWY koronawirusa u dzieci i dorosłych. Jakie są pierwsze objawy koronawirusa? - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski