Gmina Myślenice. Od rozbiórki starej szkoły w Krzyszkowicach mija 5 lat. Jest akt oskarżenia

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Tak, po 5 latach od rozbiórki, wygląda "stara szkoła" w Krzyszkowicach. Brakuje wschodniej części, którą zdążono rozebrać zanim prace wstrzymano Fot. Katarzyna Hołuj
Jak informowaliśmy w piątek (16 kwietnia), do Sądu Rejonowego w Myślenicach trafił akt oskarżenia przeciwko byłemu burmistrzowi Myślenic w sprawie częściowej rozbiórki „starej szkoły” w Krzyszkowicach. Śledczy zarzucają Maciejowi O. nieumyślne niedopełnienie obowiązków i nieumyślne doprowadzenie do uszkodzenia zabytku. Oskarżony wydał oświadczenie, w którym pisze, że działał zgodnie z prawem, a sprawa trafia na wokandę dzięki staraniom swojego następcy w fotelu burmistrza Myślenic.

FLESZ - 4 mln dawek szczepionki Pfizera wkrótce trafi do Polski

Akt oskarżenia dotarł do Sądy Rejonowego w Myślenicach 1 kwietnia br. Na razie nie wyznaczono terminu rozprawy.

Przypomnijmy, że do rozbiórki „starej szkoły” z 1884 roku gmina przystąpiła dokładnie 5 lat temu, wiosną 2016 roku. Po interwencji Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków prace zostały wstrzymane. Zanim to jednak się stało część wschodnia została rozebrana. Prowadzone śledztwo nadzorowała Prokuratora Rejonowa w Oświęcimiu. Byłemu burmistrzowi przedstawiono zarzut nieumyślnego niedopełnienia obowiązków. Ponadto zarzuca się mu, że przez to, że zlecił rozbiórkę (i później jej nie wstrzymał) „działał na szkodę interesu publicznego - gminy Myślenice, doprowadzając tym nieumyślnie do uszkodzenia zabytku”.

Gminę i WUOZ od początku różnił pogląd na to, czy stara szkoła znajduje się pod ochroną konserwatorską czy nie, a zatem, czy gmina mogła bez uzgadniania z konserwatorem przystąpić do jej rozbiórki. Gmina twierdziła, że mogła, bowiem stara szkoła nie figuruje w gminnej ewidencji.

Błąd popełniono na etapie sporządzania gminnej ewidencji zabytków - mówiła nam w kwietniu 2016 roku Dorota Wojciaczyk-Bawoł z WUOZ dodając, że przepisy każą sprawdzać dane zawarte w karcie (m.in. numery działek i fotografie) ze stanem faktycznym. Natomiast w gminnej ewidencji jako działkę pod szkołą, wpisano numer działki, na której stoi plebania z zabudowaniami.

Maciejowi O. zarzuca się, że pomimo powzięcia od WUOZ informacji o zabytkowym charakterze „starej szkoły ” w Krzyszkowicach, nie zweryfikował w sposób należyty tego faktu sprawdzając obie ewidencje: gminną i wojewódzką.

Były burmistrz w oświadczeniu, które zamieścił w mediach społecznościowych, pisze:

Oświadczam, że rozbiórka Starej Szkoły była zgodna z obowiązującym prawem. Za tym była również cała Rada Miejska. Obiekt ten NIE BYŁ ZABYTKIEM i nie mógł nim być. Stał się nim po 18 miesiącach(!) od wstrzymania rozbiórki dzięki staraniom ówczesnego posła J. Szlachetki. Postępowanie ws. Starej Szkoły zostało umorzone w roku 2020. Jednak dzięki staraniom obecnie pełniącego funkcję Burmistrza Myślenic staje dziś na wokandzie. Po raz kolejny przyjdzie mi przed Sądem udowodnić swoją niewinność.

W WUOZ słyszmy, że przepisy karne zwarte w ustawie o ochronie zabytków nie rozgraniczają niszczenia zabytków na wpisane do rejestru czy też ujęte w ewidencji.

Niszczenie zabytków podlega karze  bez względu na formę  ochrony jaką dany obiekt jest objęty - mówi Dorota Wojciaczyk Bawoł i dodaje, że stara szkoła już w chwili przystąpienia przez gminę do rozbiórki była zabytkiem. Co więcej już w chwili przystąpienia do robót burmistrz miał możliwość chociażby ich wstrzymania do czasu wyjaśnienia sprawy, tego jednak nie zrobił konsekwentnie dążąc do rozbiórki. 

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie