Gmina Raciechowice. Członkinie prezydium rady rezygnują z funkcji

Katarzyna HołujZaktualizowano 
Po odejściu z klubu PiS radnej Stanisławy Łaszczyk klub ten stracił większość,bo z ośmiorga członków zostało mu siedmioro. Teraz zaś z funkcji przewodniczącej rezygnuje Danuta Grzesik, a z funkcji wiceprzewodniczącej Jolanta Łaciak. Obie z klubu PiS.

Rezygnacje oraz wybór nowego składu prezydium rady znalazły się w porządku środowej nadzwyczajnej sesji Rady Gminy.

Rozdźwięk między klubem radych PiS a wybranym z list PiS wójtem Wacławem Żarskim dało się zauważyć już w czerwcu, podczas sesji. Poróżnił ich pogląd na to, czy należy skorzystać z przyznanych gminie na remonty dróg promes i zabezpieczyć wkład własny. Wójt uważał, że szkoda rezygnować z dofinansowania, przewodnicząca rady argumentowała, że trzeba zacisnąć pasa.

Druga sprawą, było głosowanie nad wotum zaufania dla wójta. Danuta Grzesik przed głosowaniem mówiła do radnych: „Dla jasności: udzielamy absolutorium organowi, a nie panu wójtowi. My, pana wójta będziemy oceniać w przyszłym roku i udzielać jemu absolutorium”. Wstrzymanie się od głosu radnych z klubu PiS spowodowało, że wójtowi nie udzielono wotum zaufania.

- To byłoby nielogiczne, gdybyśmy zagłosowali wtedy „za” po przedstawieniu przez wójta raportu o stanie gminy za 2018 rok, który przecież ocenialiśmy w kampanii krytycznie. To nie nasza wina, że ustawodawca nie przewidział jakiejś karencji dla nowych, takich jak nasz wójt, włodarzy - mówi nam po prawie dwóch miesiącach od tamtej sesji Danuta Grzesik.

Jak dodaje, za jej decyzją o rezygnacji stoi jednak głównie to, że ona i klub, który reprezentuje, a po drugiej stronie wójt, mają odmienny pogląd na politykę finansową gminy. - Sytuacja jest trudna i ścieramy się. Do tej pory było tak, że kiedy przychodziły promesy, gmina stała na stanowisku: „bierzemy, bo dają”, choćby to miało oznaczać zadłużenie się. Moim zdaniem, trzeba na jakiś czas zapomnieć o inwestycjach, żeby zapanować nad budżetem, zwłaszcza że w dalszym ciągu brakuje w nim środków na bieżące funkcjonowanie gminy.

Podobnie swoją decyzję tłumaczy Jolanta Łaciak.

Wójt Wacław Żarski nie chciał się wypowiadać w tej sprawie.

WIDEO: Krótki wywiad

Czytaj także

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 55

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-08-14T08:57:43 02:00, Gość:

Zarzuty o braku kompetencji, ciekawe. To jakie to kompetencje reprezentują odpowiedzialni za przetargi, że aż 3 trzeba było odwołać w ciągu jednego dnia?😂😂😂

2019-08-14T09:00:50 02:00, Gość:

Pisiory kazały pozwalniac najbardziej kompetentnych pracowników wójtowi to teraz mogą ogłosić swój sukces brawo dla Was - nie wnosicie nic konstruktywnego potraficie tylko rzucać kłody pod nogi !!!!

2019-08-14T09:09:25 02:00, Gość:

No akurat przetargi obstawia stara kadra😬

2019-08-14T09:15:26 02:00, Gość:

Nie widzę w niej Pana Staszka Spytka a on za to odpowiadał

Przecież sam złożył wymówienie.

G
Gość
2019-08-14T09:20:03 02:00, to się nie odpatrzy:

Panie Radne wstały, dowiedziały się o dyskusji i piszą. A poziom tych wpisów jest tak samo niski jak poziom ich pracy w Radzie Gminy. Mam dość wielkiej polityki uprawianej na ciele naszej małej gminy. Pytam, gdzie podział się cel, z którym na sztandarach szłyście do wyborów: dobro naszej gminy? Dlaczego polityczna kariera ważniejsza jest od Raciechowic? Pani Przewodnicząca rezygnuje, bo w moim przekonaniu nie dojrzała do roli. Nie chcę patrzeć na sesje jak na ring, oczekuję rzetelnego przygotowania do obrad, a nie recytowania przygotowanych wcześniej kwestii, naburmuszonych minek. Porwałyście ludzi w kampanii, dlaczego nie umiecie ich teraz zmobilizować? Do jakiej bramki gracie? Ludzie tu piszą, że poziom obrad wzrósł - może i tak, ale wciąż jest niski. Gdzie klasa, styl, merytoryka? Uprawianie LOKALNEJ polityki na zasadzie "Wina Tuska, Gabzdyla, Żarskiego, wszystkich i wszystkiego" jest do niczego. Nie sprawdza się. Jest mi przykro, że ludzie czekają na transmisję sesji, bo dostarcza im rozrywki, że polityczne przepychanki bardziej ich interesują niż meritum sprawy. Coraz mniej konkretów, Panie Radne, a coraz więcej grania na siebie i swoje kariery. Wstyd.

Opozycja cała szczęśliwa! Wójt razem z Nimi! Radny z Czasławia sprytnie stosuje socjotechnikę powtarzania po Przewodniczacej, tego co przed chwilą powiedziała. Wzbudza tym ogromny szcunek swojej ekipy. A o byłej przeodniczącej to nawet szkoda wspominać. Trudno tu mówić o jakimkolwiek poziomie.

G
Gość
2019-08-14T08:57:43 02:00, Gość:

Zarzuty o braku kompetencji, ciekawe. To jakie to kompetencje reprezentują odpowiedzialni za przetargi, że aż 3 trzeba było odwołać w ciągu jednego dnia?😂😂😂

2019-08-14T09:04:04 02:00, Gość:

Szkoda ze przetargami nie zajęła się kompetentna pani mat z sekretariatu 😂😂😂

No wiadomo, jak wieść gminna niesie, że Pani z dziennika podawczego jest najbardziej kompetentna razem z mamusią. Miała stworzone stanowisko dla promocji gminy, a tu taki klops. Gmina zadłużona na 40 baniek. I co się stało z promocją???

K
KL
2019-08-14T09:20:03 02:00, to się nie odpatrzy:

Panie Radne wstały, dowiedziały się o dyskusji i piszą. A poziom tych wpisów jest tak samo niski jak poziom ich pracy w Radzie Gminy. Mam dość wielkiej polityki uprawianej na ciele naszej małej gminy. Pytam, gdzie podział się cel, z którym na sztandarach szłyście do wyborów: dobro naszej gminy? Dlaczego polityczna kariera ważniejsza jest od Raciechowic? Pani Przewodnicząca rezygnuje, bo w moim przekonaniu nie dojrzała do roli. Nie chcę patrzeć na sesje jak na ring, oczekuję rzetelnego przygotowania do obrad, a nie recytowania przygotowanych wcześniej kwestii, naburmuszonych minek. Porwałyście ludzi w kampanii, dlaczego nie umiecie ich teraz zmobilizować? Do jakiej bramki gracie? Ludzie tu piszą, że poziom obrad wzrósł - może i tak, ale wciąż jest niski. Gdzie klasa, styl, merytoryka? Uprawianie LOKALNEJ polityki na zasadzie "Wina Tuska, Gabzdyla, Żarskiego, wszystkich i wszystkiego" jest do niczego. Nie sprawdza się. Jest mi przykro, że ludzie czekają na transmisję sesji, bo dostarcza im rozrywki, że polityczne przepychanki bardziej ich interesują niż meritum sprawy. Coraz mniej konkretów, Panie Radne, a coraz więcej grania na siebie i swoje kariery. Wstyd.

Co za hipokryzja, ile jadu, a żadnych konkretów! Pani Danusiu jest Pani najlepszą przewodniczącą jaką mieliśmy do tej pory.

G
Gość
2019-08-15T09:58:31 02:00, zdziwiony:

Opozycja przeciw rezygnacji Przewodniczącej!!! Nie no HIT!!! Co to za gra ??? Grzesik Przewodniczącą a Żurek Wiceprzewodniczącym, co to koalicja ???? Opozycja Paranienormalnych a niektórzy pisali że niby opozycja chciała ją odwołać hahaha - nie ma się co dziwić że ją chcecie ją zostawić jako Przewodnicząca bo Waszym poziomem nie dorastacie tej Pani do pięt....

Tak, i vice - przewodniczącej też 😂😂😂

z
zdziwiony

Opozycja przeciw rezygnacji Przewodniczącej!!! Nie no HIT!!! Co to za gra ??? Grzesik Przewodniczącą a Żurek Wiceprzewodniczącym, co to koalicja ???? Opozycja Paranienormalnych a niektórzy pisali że niby opozycja chciała ją odwołać hahaha - nie ma się co dziwić że ją chcecie ją zostawić jako Przewodnicząca bo Waszym poziomem nie dorastacie tej Pani do pięt....

W
Wyborca
2019-08-14T09:12:13 02:00, Nn:

Szkoda, że wójt nie wytrzymał presji, bardzo szkoda.

2019-08-14T09:18:16 02:00, Otis:

Szkoda, że PIS tak "wyciulał" swojego wójta

2019-08-14T09:29:34 02:00, Gość:

O i nawet inwektywy, rewelacja

Szkoda że Wójt tak oszukał PIS. Wdał się w te same układy co poprzednik. WSTYD. Przez to ma za sobą starych Radnych, którzy swoimi wcześniejszymi decyzjami doprowadzili gminę do dna. Gratulacje Panie Wójcie i POwodzenia z doświadczonymi Radnymi

G
Gość
2019-08-14T09:12:13 02:00, Nn:

Szkoda, że wójt nie wytrzymał presji, bardzo szkoda.

2019-08-14T09:18:16 02:00, Otis:

Szkoda, że PIS tak "wyciulał" swojego wójta

O i nawet inwektywy, rewelacja

G
Gość
2019-08-14T09:20:03 02:00, to się nie odpatrzy:

Panie Radne wstały, dowiedziały się o dyskusji i piszą. A poziom tych wpisów jest tak samo niski jak poziom ich pracy w Radzie Gminy. Mam dość wielkiej polityki uprawianej na ciele naszej małej gminy. Pytam, gdzie podział się cel, z którym na sztandarach szłyście do wyborów: dobro naszej gminy? Dlaczego polityczna kariera ważniejsza jest od Raciechowic? Pani Przewodnicząca rezygnuje, bo w moim przekonaniu nie dojrzała do roli. Nie chcę patrzeć na sesje jak na ring, oczekuję rzetelnego przygotowania do obrad, a nie recytowania przygotowanych wcześniej kwestii, naburmuszonych minek. Porwałyście ludzi w kampanii, dlaczego nie umiecie ich teraz zmobilizować? Do jakiej bramki gracie? Ludzie tu piszą, że poziom obrad wzrósł - może i tak, ale wciąż jest niski. Gdzie klasa, styl, merytoryka? Uprawianie LOKALNEJ polityki na zasadzie "Wina Tuska, Gabzdyla, Żarskiego, wszystkich i wszystkiego" jest do niczego. Nie sprawdza się. Jest mi przykro, że ludzie czekają na transmisję sesji, bo dostarcza im rozrywki, że polityczne przepychanki bardziej ich interesują niż meritum sprawy. Coraz mniej konkretów, Panie Radne, a coraz więcej grania na siebie i swoje kariery. Wstyd.

Ciekawe, jakie kariery?

G
Gość
2019-08-14T08:57:43 02:00, Gość:

Zarzuty o braku kompetencji, ciekawe. To jakie to kompetencje reprezentują odpowiedzialni za przetargi, że aż 3 trzeba było odwołać w ciągu jednego dnia?😂😂😂

2019-08-14T09:00:50 02:00, Gość:

Pisiory kazały pozwalniac najbardziej kompetentnych pracowników wójtowi to teraz mogą ogłosić swój sukces brawo dla Was - nie wnosicie nic konstruktywnego potraficie tylko rzucać kłody pod nogi !!!!

2019-08-14T09:09:25 02:00, Gość:

No akurat przetargi obstawia stara kadra😬

2019-08-14T09:15:26 02:00, Gość:

Nie widzę w niej Pana Staszka Spytka a on za to odpowiadał

To może proszę podać z imienia i nazwiska przygotowujących😉

G
Gość
2019-08-14T09:12:13 02:00, Nn:

Szkoda, że wójt nie wytrzymał presji, bardzo szkoda.

2019-08-14T09:18:16 02:00, Otis:

Szkoda, że PIS tak "wyciulał" swojego wójta

Wójtowi odpowiada jak w jego towarzystwie obraża i atakuje się kobiety. Bo wtedy On ma święty spokuj. Taki z Niego Szerf!!!

t
to się nie odpatrzy

Panie Radne wstały, dowiedziały się o dyskusji i piszą. A poziom tych wpisów jest tak samo niski jak poziom ich pracy w Radzie Gminy. Mam dość wielkiej polityki uprawianej na ciele naszej małej gminy. Pytam, gdzie podział się cel, z którym na sztandarach szłyście do wyborów: dobro naszej gminy? Dlaczego polityczna kariera ważniejsza jest od Raciechowic? Pani Przewodnicząca rezygnuje, bo w moim przekonaniu nie dojrzała do roli. Nie chcę patrzeć na sesje jak na ring, oczekuję rzetelnego przygotowania do obrad, a nie recytowania przygotowanych wcześniej kwestii, naburmuszonych minek. Porwałyście ludzi w kampanii, dlaczego nie umiecie ich teraz zmobilizować? Do jakiej bramki gracie? Ludzie tu piszą, że poziom obrad wzrósł - może i tak, ale wciąż jest niski. Gdzie klasa, styl, merytoryka? Uprawianie LOKALNEJ polityki na zasadzie "Wina Tuska, Gabzdyla, Żarskiego, wszystkich i wszystkiego" jest do niczego. Nie sprawdza się. Jest mi przykro, że ludzie czekają na transmisję sesji, bo dostarcza im rozrywki, że polityczne przepychanki bardziej ich interesują niż meritum sprawy. Coraz mniej konkretów, Panie Radne, a coraz więcej grania na siebie i swoje kariery. Wstyd.

O
Otis
2019-08-14T09:12:13 02:00, Nn:

Szkoda, że wójt nie wytrzymał presji, bardzo szkoda.

Szkoda, że PIS tak "wyciulał" swojego wójta

G
Gość
2019-08-14T08:57:43 02:00, Gość:

Zarzuty o braku kompetencji, ciekawe. To jakie to kompetencje reprezentują odpowiedzialni za przetargi, że aż 3 trzeba było odwołać w ciągu jednego dnia?😂😂😂

2019-08-14T09:00:50 02:00, Gość:

Pisiory kazały pozwalniac najbardziej kompetentnych pracowników wójtowi to teraz mogą ogłosić swój sukces brawo dla Was - nie wnosicie nic konstruktywnego potraficie tylko rzucać kłody pod nogi !!!!

2019-08-14T09:09:25 02:00, Gość:

No akurat przetargi obstawia stara kadra😬

Nie widzę w niej Pana Staszka Spytka a on za to odpowiadał

N
Nn

Szkoda, że wójt nie wytrzymał presji, bardzo szkoda.

Dodaj ogłoszenie