Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Góra śmieci z rozbiórki altanek ogródkowych wciąż zalega przy ul. Petofiego. Sprawa usunięcia odpadów utknęła w... trybach administracyjnych

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Wideo
od 12 lat
U podnóża skarpy przy ul. Petofiego, na której były położone ogródki działkowe powstała duża hałda śmieci. To pozostałości po rozebranych domkach, altanach i garażach. Po interwencji krakowskich urzędników właściciel terenu spółka Zesłąwice zapewniała, że odpady zostaną usunięte. W związku z tym wszczęto postępowanie administracyjne w sprawie wydania nakazu usunięcia odpadów składowanych. Spółka ma czas do 15 kwietnia na odniesienie się do decyzji urzędu.

Odpady zalegają na północ od ulicy Petofiego

8 listopada 2023 r. pracownicy Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa, potwierdzili zgłoszenie dotyczące składowania znacznej ilości odpadów. Ustalono, że odpady te zalegają na północ od ulicy Petofiego, na terenie zielonym, niezabudowanym, w centralnej części obszaru należącego do Zesławice Spółki z o.o. W tym dniu potwierdzono prowadzenie prac związanych z likwidacją ogródków działkowych, zlokalizowanych na terenach należących do ww. Spółki, przemieszczaniem powstałych z rozbiórki odpadów, wymieszanych z ziemią i gromadzeniem ich w pryzmach. Nie stwierdzono śladów spalania odpadów i ich zakopywania.

Firma zewnętrzna miała spakować i usunąć odpady

Wezwana do złożenia wyjaśnień Zesławice spółka z o.o. zapewniła, że na teren rekultywowanego obszaru dawnej kopalni nie są przyjmowane odpady. Wyjaśniła ponadto, że prace w zakresie rozbiórki altanek działkowych podejmuje celem uniknięcia sytuacji, w których dochodziłoby do nieuprawnionego użytkowania altanek, znajdujących się w większości w złym stanie technicznym. Prace te wykonuje firma zewnętrzna, której zlecono ponadto segregację odpadów z rozbiórki, w tym odpadów bytowych, poprzez umieszczenie w torbach big-bag i stopniowe przekazywanym uprawnionym podmiotom.

- Informacja o segregacji odpadów i stopniowym ich wywożeniu nie została potwierdzona 8.11.2023r., wobec tego zostały podjęte działania mające na celu doprowadzenie do usunięcia nagromadzonych tam odpadów, w oparciu o przepisy ustawy o odpadach - mówi Emilia Król, z biura prasowego krakowskiego magistratu.

W ramach tych działań 14.11.2023 r. zostało wszczęte z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie wydania nakazu usunięcia odpadów składowanych w rejonie działki nr 226 obr. 3 jedn. ewid. Nowa Huta, położonej w Krakowie w pobliżu ul. Sandora Petofiego.

W toku tego postępowania 16.01.2024 r. przeprowadzono rozprawę administracyjną, w ramach której dokonano oględzin działek, ustalając również rodzaje składowanych tam odpadów.

- W związku z koniecznością dopełnienia przepisu art. 10 ustawy, który mówi iż: organy administracji publicznej obowiązane są zapewnić stronom czynny udział w każdym stadium postępowania, a przed wydaniem decyzji umożliwić im wypowiedzenie się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań, postępowanie to nie zostało jeszcze zakończone. Przewidywany termin jego zakończenia to 15.04.2024 r. - dodaje Emilia Król.

Ranking cen mieszkań krakowskich dzielnic. Zobacz na kolejnych slajdach >>>

Kraków. Najdroższe i najtańsze mieszkania. Ranking dzielnic ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski