Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Góralskie kolędowanie i życzenia prosto z Trzebuni. Za nami już piąty koncert noworoczny

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Koncert w Trzebuni przygotowany przez tamtejszy Związek  Podhalan Oddział Górali Kliszczackich oraz Zespół Regionalny Trzebunianie
Koncert w Trzebuni przygotowany przez tamtejszy Związek Podhalan Oddział Górali Kliszczackich oraz Zespół Regionalny Trzebunianie Mariusz Węgrzyn
Już po raz piąty w kościele pw. świętej Marii Magdaleny w Trzebuni wybrzmiały najpiękniejsze kolędy i pastorałki w wykonaniu Związku Podhalan – Oddziału Górali Kliszczackich w Trzebuni, Zespołu Regionalnego Trzebunianie oraz zaproszonych przez nich przyjaciół. Nie mogło też zabraknąć życzeń noworocznych, które złożył wszystkim członek związku Grzegorz Ostafin, rzecz jasna góralską gwarą, której jest wielkim orędownikiem. Tradycja organizowania tych koncertów jest tak samo długa jak historia samego oddziału, który został założony w Trzebuni w 2019 roku.

Jak zauważył obecny na koncercie wójt gminy Pcimiu Piotr Hajduk, tradycja ta przyjęła się już tak, że jest to wydarzenie, na które się czeka cały rok. W tym roku kościół, jak co roku zresztą, był pełen ludzi, którzy przyszli usłyszeć śpiewu górali i tych dorosłych i tych najmłodszych. Ci zaś zaśpiewali i zagrali te mniej i te bardzo znane kolędy i pastorałki (m.in. „Uciekali, uciekali”, „Mario, czy ty wiesz”, „Śpij Dziecino”).

Koncert to niejedyny owoc działalności Związku Podhalan w Trzebuni, a jedynie jeden z wielu.

Tylko w tym roku górale z Trzebuni nagrali pięcioodcinkowy film „Kliszczacki Żywot”, który można oglądać w sieci.

Poza tym „Trzebunianie” reprezentowali w tym roku Związek i Trzebunię na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem na Dniu Górali Polskich oraz na 50 Karnawale Góralskim w Bukownie Tatrzańskiej.
Byli też na „Bitwie regionów” w Myślenicach, święcie Kliszczaka i na Dożynkach. Uświetnili też swoim występem wernisaż wystawy fotografii" Bo góry są w Nas", który odbył się w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu.

Wraz grupą młodzieży ze Słowacji wzięli udział w warsztatach z rękodzieła ludowego, w ramach projektu "Ocalić od zapomnienia- kultura regionów pogranicza”.

Były też sukcesy i nagrody. Na 39. Konkursie Muzyków, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych „Druzbacka” w Podegrodziu Mikołaj Oskwarek zajął trzecie miejsce w kategorii instrumentalistów, natomiast Aleksandra Tekieli zdobyła wyróżnienie w kategorii śpiew solowy.

Koncert kolęd "Pokój nieśmy ludziom wszem..."

Kolędowanie myśleniczan z gwiazdami. Wystąpili m.in. Jacek W...

Polska pierwsza w rankingu CNN

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski