Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gotowi na wielką wodę [ZDJĘCIA]

Piotr Drabik
Jedna z bram przeciwpowodziowych pojawiła się przy ul. Flisackiej
Jedna z bram przeciwpowodziowych pojawiła się przy ul. Flisackiej Fot. Anna Kaczmarz
Bezpieczeństwo. Barierki aluminiowe wzdłuż bulwarów wiślanych zaniepokoiły wielu spacerujących krakowian. Na szczęście to tylko ćwiczenia systemu przeciwpowodziowego.

Wczoraj zakończyły się dwudniowe testy zabezpieczeń wzdłuż brzegów Wisły, które mają obronić Stare Miasto przed zalaniem podczas powodzi.

- W pierwszym dniu naszych ćwiczeń zainstalowaliśmy,a następnie rozmontowaliśmy cztery bramy na lewym brzegu Wisły - wyjaśnia nam Łukasz Sierociński z Małopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Krakowie. W przypadku zagrożenia powodzią firma zewnętrzna wybrana w przetargu ma osiem godzin na zainstalowanie mobilnych bram, na odcinku między mostem Dębnickim a Salwatorem.

W przypadku większych fal powodziowych, Stare Miasto ma chronić system przenośnych zapór DPS 2000. Obejmuje on barierki aluminiowe o łącznej długości 855 metrów na obu brzegach Wisły. Miały już swoje zastosowanie podczas powodzi w 2010 roku.

Organizatorzy ćwiczeń uspokajają, że termin ich przeprowadzenia nie oznacza, że w najbliższych tygodniach grozi nam powtórka z wielkiej wody. - Od ostatniej wysokiej fali powodziowej na Wiśle minęło ponad 5 lat, a naszym obowiązkiem w przypadku zagrożenia jest zapewnienie sprawnego zamontowania zarówno bram, jak i systemu DPS 2000 - uspokaja Łukasz Sierociński.

Jednocześnie pojawił się drugi powód przeprowadzenia ćwiczeń przeciwpowodziowych. - Chcieliśmy sprawdzić, jak szybko przebiegnie akcja montażu bram przeciwpowodziowych z naszego nowego magazynu w wynajmowanych pomieszczeniach w Szpitalu im. Babińskiego - dodał Łukasz Sierociński. Przez ostatnie lata elementy systemu przeciwpowodziowego trzymano w magazynie przy ul. Na Zakolu Wisły.

W zatrzymaniu wielkiej wody mają również pomóc poszerzone wały przeciwpowodziowe. Z końcem września zakończyło się poszerzenie lewego wału od Dąbia do mostu Wandy. Inwestycja o wartości ponad 11 mln zł pozwoliła na podniesienie wału o pół metra wzdłuż Wisły na odcinku 5,5 km.

Tymczasem osiedla na południu Krakowa chronić ma otwarty w zeszłym tygodniu zbiornik wodny na Serafie w Bieżanowie. Jest on pierwszym z pięciu planowanych suchych zbiorników retencyjnych w tej części miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski