Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Grupa Azoty poprawia swoje wyniki w trzecim kwartale

OPRAC.:
Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
Grupa Azoty / materiały prasowe
Choć drugi kwartał tego roku nie był łatwy, to w trzecim Grupa Azoty notuje już wyraźny wzrost popytu w swoim największym segmencie – Agro. W sierpniu jej spółki wyprodukowały 251 tys. ton nawozów azotowych. Dla porównania: w maju było to 140 tys. ton.

Grupa Azoty przedstawiła swoje wyniki finansowe za II kwartał 2023 r. Są one zgodne z szacunkami. W tym okresie przedsiębiorstwo uzyskało skonsolidowane przychody ze sprzedaży w wysokości 3 491 mln zł, wynik EBITDA na poziomie minus 608 mln zł i marżę EBITDA na poziomie minus 17,4%.

Te wyniki były spowodowane kumulacją niekorzystnych czynników rynkowych dla wszystkich producentów europejskiej branży nawozowo-chemicznej. Było to konsekwencją skutków agresji Rosji na Ukrainę oraz zawieszenia ceł przez Unię Europejską na import mocznika i amoniaku spoza UE.

Jak podaje Marek Wadowski, wiceprezes Grupy Azoty SA, na jej wyniki w drugim kwartale br. istotny wpływ miał ograniczony popyt w najważniejszych dla Grupy Kapitałowej obszarach. W dużej mierze było to skutkiem napływu na europejski rynek produktów ze wschodu i kierunków azjatyckich, wytwarzanych w oparciu o tańsze surowce i bez konieczności ponoszenia kosztów europejskiej polityki klimatycznej.

Silna presja cenowa, zawirowania na rynku surowców

Ograniczony popyt na produkty Grupy Azoty to niejedyny czynnik, który miał wpływ na jej wyniki w II kwartale br. Przedsiębiorstwo odnotowało też silną presję na dalsze obniżane cen produktów (w kontrze do inflacji). Spadek sprzedaży w połączeniu z niskim popytem wymuszał konieczność elastycznego dostosowywania produkcji do potrzeb rynku w kluczowych segmentach biznesowych.

W drugim kwartale tego roku dużo też było zawirowań na rynku surowców i utrzymujących się ich wysokich cen w Europie, co istotnie wpływało na erozję marż. Negatywny wpływ na wyniki Grupy miała także pogarszająca się sytuacja gospodarcza w Europie, a zwłaszcza na istotnym dla przedsiębiorstwa rynku niemieckim.

Pozytywnie natomiast na wyniki za drugi kwartał 2023 r. wpłynęła sprzedaż uprawnień do emisji CO2, zakupionych na rynku we wcześniejszych okresach przez spółki zależne: Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” SA, Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” SA i Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn SA. Łączny dodatni wpływ z tego tytułu na wyniki Grupy Kapitałowej w analizowanym okresie wyniósł 289 mln zł.

Szczegółowe wyniki Grupy Azoty za II kwartał br. w poszczególnych segmentach przedstawiają się następująco.

Segment Agro

Ze względu na relatywnie niski popyt sprzedaż nawozów była niższa o 24% w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego, a w samych nawozach wieloskładnikowych spadek sprzedaży sięgał 49%.

Koniunktura w polskim rolnictwie była niekorzystna, a ceny zbóż spadały. Do 17 czerwca br. obowiązywało zawieszenie ceł Unii Europejskiej na mocznik i amoniak. Wzrósł import nawozów na europejski i krajowy rynek. Ceny gazu ziemnego, kluczowego surowca do produkcji nawozów, także spadały. Notowania spot dla indeksu TTF w II kwartale kształtowały się na poziomie 35 EUR/MWh i w porównaniu z ubiegłym rokiem były niższe o 63%. Wszystkie te czynniki powodowały zmniejszenie popytu i presję na spadek cen nawozów. Grupa Azoty musiała więc dostosować produkcję do bieżącej sytuacji popytowo-podażowej na rynku europejskim.

Wypracowana w II kwartale 2023 r. marża EBITDA Segmentu Agro ukształtowała się na poziomie minus 28,8%.

Segment Chemia

W II kwartale odnotowano obniżoną aktywność zakupową w kluczowych dla tego segmentu sektorach gospodarczych: budowlanym i meblarskim. W porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego spadły ceny wszystkich produktów, przy czym największy spadek zanotowano w przypadku cen siarki, melaminy i mocznika na cele techniczne. Niższa była również sprzedaż produktów Segmentu Chemia, z wyjątkiem siarki.

Ceny głównych surowców do produkcji alkoholi OXO i plastyfikatorów, tj. propylenu i kwasu tereftalowego, obniżyły się, natomiast jednostkowe koszty ilmenitu wykorzystywanego do produkcji bieli tytanowej – wzrosły.

Wypracowana w II kwartale 2023 r. marża EBITDA Segmentu Chemia ukształtowała się na poziomie minus 43,3%.

Segment Tworzywa

W II kwartale br. spadła sprzedaż poliamidu 6, która była o jedną trzecią niższa w porównaniu z rokiem ubiegłym. Było to spowodowane zmniejszeniem europejskiego popytu wewnętrznego i ograniczonymi możliwościami eksportu. Ceny wytwarzanego w Grupie Azoty poliamidu 6 znajdowały się pod stałą presją spadkową. Ceny surowców – benzenu i fenolu – były niższe w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Europejscy producenci zmagali się z konkurencyjnym importem tańszych produktów (zwłaszcza z Azji). Natomiast zastosowania motoryzacyjne poliamidu 6, mimo wzrostu produkcji w sektorze i rosnącej sprzedaży nowych samochodów w UE, nie skutkowały wzrostem liczby zamówień, a tym bardziej nie zdołały podnieść ogólnego popytu na poliamid 6.

Wypracowana w II kwartale 2023 r. marża EBITDA Segmentu Tworzywa ukształtowała się na poziomie minus 47,7%.

W III kwartale – odbicie i wzrost popytu

Na szczęście w III kwartale tego roku sytuacja się już poprawia. Grupa Azoty obserwuje istotny wzrost popytu na swoje produkty w Segmencie Agro. W sierpniu br. spółki Grupy wyprodukowały 251 tys. ton nawozów azotowych (dla porównania: w maju było to 140 tys. ton). Można zakładać, że w kolejnych miesiącach producenci rolni będą nadal zwiększać swoją aktywność zakupową. Jeśli zaś chodzi o pozostałe segmenty – Chemia i Tworzywa – to również można zauważyć sygnały zatrzymania negatywnych trendów z pierwszego półrocza br.

31 sierpnia br. Grupa Azoty podpisała porozumienia z 13 instytucjami finansującymi, które wyraziły zgodę na odstąpienie od stosowania wybranych warunków umów o finansowanie Grupy Azoty oraz Grupy Azoty Police. Warto podkreślić, że przedsiębiorstwo wypracowało w 2021 i 2022 roku bardzo dobre wyniki, bez których sytuacja w pierwszym półroczu 2023 r. byłaby zdecydowanie trudniejsza.

– Równolegle wdrażamy projekty dekarbonizacyjne, które istotnie obniżą emisyjność i zwiększą konkurencyjność Grupy Azoty, a priorytetem na najbliższy okres pozostają ZEW Niedzica oraz projekt elektrowni fotowoltaicznej Brzezinka. Ważnym wydarzeniem było również uruchomienie w czerwcu br. instalacji polipropylenu w naszej nowej fabryce – Polimerach Police – informuje Marek Wadowski.

Podkreśla równocześnie, iż pomimo trudnej sytuacji rynkowej w I półroczu 2023 r. przedsiębiorstwo na bieżąco wypełnia wszystkie zobowiązania w zakresie obsługi i spłaty zobowiązań wynikających z umowy o finansowanie, a dostępne limity umów o finansowanie zapewniają bezpieczeństwo finansowania Grupy i jej dostawców oraz ciągłość działalności.

– Jednocześnie Grupa Azoty realizuje szereg działań zapewniających utrzymanie dyscypliny finansowej na maksymalnym poziomie: zwiększona dyscyplina kosztowa, dostosowywanie poziomów produkcji do aktualnego popytu i działania zmierzające do zmniejszania poziomu zapasów oraz intensyfikacja działań sprzedażowych poprzez własną sieć i kooperantów – wymienia wiceprezes Grupy Azoty SA.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski