18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Helikopter wyląduje w nocy

Redakcja
Fot. (MH)
Fot. (MH)
Plany budowy lądowiska przy szpitalu sięgają czterech lat, jednak przybrały realne kształty dopiero wówczas, kiedy pojawiła się możliwość uzyskania dofinansowania jego budowy.

Fot. (MH)

INWESTYCJE. W najbliższy czwartek nastąpi otwarcie nowego lądowiska dla śmigłowców sanitarnych. Szpitalny Oddział Ratunkowy ciągle nie ma jednak kontraktu na przyszły rok.

Ostatecznie udało się uzyskać 1,076 mln zł. Do inwestycji wartej 1,35 mln zł, szpital dołożył 100 tys. zł, natomiast resztę pokrył powiat. Na jego lokalizację wybrano plac od strony południowej, za budynkiem szpitala. Rosnące tam drzewa na potrzeby budowy lądowiska wycięto.

Wymóg posiadania przez placówki mające w swoich strukturach Szpitalne Oddziały Ratunkowe lądowiska sanitarnego nałożyło rozporządzenie ministra z marca 2007 roku. Mają one być zlokalizowane odpowiednio blisko, aby droga ze śmigłowca do szpitala lub z powrotem nie wymagała użycia środków transportu.

Rozporządzenie dopuszcza, aby w sytuacji, gdy szpital nie ma możliwości technicznych na posiadanie takiego lądowiska, pojawiło się ono w miejscu, skąd transport chorego nie przekraczałby 5 minut. Z takiego właśnie, zlokalizowanego obok "zakopianki" (po przeciwnej stronie niż szpital) korzystano dotychczas. Jego lokalizacja, a przede wszytym brak oświetlenia powodował jednak, że w godzinach nocnych, pozostawało bezużyteczne.

Sprawa budowy lądowisk stała się tym pilniejsza, iż od ich posiadania zaczęto warunkować podpisanie kontraktów na SOR-y (Szpitalne Oddziały Ratunkowe). Najpierw dano szpitalom czas na dopełnienie tego wymogu do końca bieżącego roku, ale w listopadzie złagodzono stanowisko. Jak powiedziała nam Jolanta Pulchna, rzeczniczka małopolskiego oddziału NFZ, szpitale mają czas do 1 stycznia 2014 roku na dostosowanie się do norm.

W tym tygodniu okazało się, że krakowski szpital MSWiA, z uwagi na to, iż nie ma lądowiska, ani możliwości jego budowy będzie zmuszony przekształcić SOR w Izbę Przyjęć.

Szpitalny Oddział Ratunkowy myślenickiego szpitala, choć lądowisko już posiada, kontraktu na przyszły rok wciąż nie ma.

Jak wynika z wypowiedzi Jolanty Pulchnej, rzeczniczki małopolskiego oddziału NFZ warunki finansowania mają zostać uzgodnione do końca grudnia i jeśli będzie spełniał wymogi to kontrakt zostanie zawarty.

Wiadomo, że oprócz lądowiska, SOR powinien mieć jeszcze tzw. sień ciepłą, gdzie pacjenci trafialiby z karetki na nosze lub odwrotnie. We wrześniu starosta myślenicki Józef Tomal mówił nam, że choć zdaje sobie sprawę, iż tego brakuje, to na razie budowa sieni jest niemożliwa ze względu na koszty (ok. 600-700 tys. zł). Wczoraj dyrektor szpitala powiedział nam, że prowadzi rozmowy z projektantami na temat możliwości budowy takiego pomieszczenia, żeby nie było konieczne np. przesunięcie ronda znajdującego się przed wejściem do szpitala. Jak jednak dodał, nie wyobraża sobie, aby brak sieni, nie mającej wpływu na wykonywanie świadczeń na SOR-ze, czyli ratowanie życia, stało się przeszkodą w zawarciu kontraktu z NFZ.

Na odlot wystarczą cztery minuty

Pole wzlotów - z wyjątkiem płaszczyzny przyziemienia, która jest utwardzona - ma nawierzchnię darniową i wymiary 25 na 25 metrów. Jest obramowane opaską (o szerokości 1,5 m) z kostki betonowej. System oświetlenia ma włączać personel SOR, a oprócz niego załoga śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego ma dysponować radiowym systemem włączania oświetlenia.
Procedura lądowania przewiduje fazę nalotu śmigłowca na lądowisko i lądowanie, które nie przekracza 1 minuty. Po wyłączeniu silników następuje przekazanie pacjenta personelowi szpitala, co też nie przekracza 1 minuty. Potem pilot uruchamia silniki i helikopter odlatuje, w czasie nie dłuższym niż 1 minuta. A zatem cała procedura lądowania i startu śmigłowca nie jest dłuższa niż 3-4 minuty.

Lądowisko często wykorzystywane

Marian Kowalczuk, dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Krakowie: - Lądowisko przy szpitalu w Myślenicach jest bardzo dobrze zaprojektowane, dzięki czemu jest dla nas - Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Przy jego budowie współpraca z dyrektorem szpitala też układała się bardzo dobrze.

Nowego lądowiska nie sposób porównywać do dotychczasowego, nieoświetlonego, znajdującego się wśród chaszczy. Nowe lokuje myślenicki szpital na "górnej półce", na której znajdują się takie szpitale jak: im. Narutowicza, im. Żeromskiego, im. Rydygiera czy w Oświęcimiu.

Lądowisko w Myślenicach jest wykorzystywane bardzo często, z powodu licznych wypadków, do jakich dochodzi na zakopiance; zwłaszcza na jej dalszym odcinku, od miejsca, gdzie kończy się dwupasmówka.

Krótsze kolejki do specjalistów?

Jolanta Pulchna, rzeczniczka oddziały NFZ w Krakowie: - Szpital w Myślenicach otrzymał aneks przedłużający umowę na świadczenia szpitalne (oddziały) i ambulatoryjną opiekę - propozycja finansowa jest wyższa od tegorocznego budżetu szpitala. Natomiast jeśli chodzi o SOR - warunki finansowania na przyszły rok zostaną uzgodnione do końca grudnia. Jeśli szpital będzie spełniał wymogi otrzyma umowę.

Adam Styczeń, dyrektor SP ZOZ w Myślenicach: - Na chwilę obecną, kiedy nie mamy podpisanych aneksów, nie mogę się zgodzić z twierdzeniem, że finansowanie na przyszły rok rzeczywiście będzie wyższe od tegorocznego. Z protokołu uzgodnień rzeczywiście tak wynika, ale on nie jest dokumentem wiążącym. Jeżeli chodzi o Ambulatoryjną Opiekę Specjalistyczną (poradnie specjalistyczne), rzeczywiście NFZ wykupił więcej świadczeń, co oznacza większą dostępność do specjalistów i krótsze kolejki, ale jeśli chodzi o lecznictwo szpitalne (oddziały) na dzień dzisiejszy nie zostały w pełni uzgodnione warunki. Nie mając pełnej wiedzy, nawet nie próbuję sumować kwot. (KAR)

Kalendarium

2.04.2010 - złożenie przez powiat i szpital wniosku o dofinansowania w ramach Programu "Infrastruktura i Środowisko"

19.05.2010 - ocena formalna wniosku, pozytywna

20.08.2010 - ocena merytoryczna, pozytywna

23.12.2010 - uzyskanie statusu projektu podstawowego

12.05.2011 - ogłoszenie przetargu na budowę lądowiska

30.05.2011 - zawarcie umowy pomiędzy powiatem a instytucją finansującą

9.06.2011 - wyłonienie wykonawcy

20.07.2011 - rozpoczęcie prac

8.12.2011 - oficjalne otwarcie lądowiska

Katarzyna Hołuj

[email protected]

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie