Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hipotonia czyli niedociśnienie. Hipotonia ortostatyczna i mięśniowa: przyczyny i objawy

Marek Bartosik
Hipotonia czyli niedociśnienie. Hipotonia ortostatyczna i mięśniowa: przyczyny i objawy
Hipotonia czyli niedociśnienie. Hipotonia ortostatyczna i mięśniowa: przyczyny i objawy pixabay.com
Słowo hipotonia służy do określenia dwóch sytuacji zdrowotnych: niedostatecznego napięcia mięśniowego (hipotonia mięśniowa) i zbyt niskiego ciśnienia krwi (niedociśnienie krwi). Dowiedz się, jakie są przyczyny i objawy hipotonii.

Hipotonia mięśniowa. Przyczyny i objawy

Hipotonia mięśniowa to choroba małych dzieci. Pierwszej oceny napięcia mięśniowego u noworodka dokonuje lekarz zaraz po przyjściu dziecka na świat, bo wchodzi ona w skład oceny jego stanu ogólnego dokonywanego według skali Apgar. Jednak napięcie mięśni noworodka jest zwykle wyższe niż dziecka kilkutygodniowego, dlatego w tej pierwszej fazie życia problem może pozostać niezauważony. Z tego powodu bardzo istotna jest wnikliwa obserwacja rozwoju ruchowego dziecka.

Obniżone napięcie mięśniowe (hipotonia mięśniowa) najczęściej rozpoznaje się u niemowląt i dzieci.
Obniżone napięcie mięśniowe (hipotonia mięśniowa) najczęściej rozpoznaje się u niemowląt i dzieci. pixabay.com

Jeśli zauważymy, że niemowlę:

  • „leci” przez ręce,
  • rzadko płacze,
  • nie chce ssać piersi czy smoczka,
  • jego główka opada do tyłu, gdy ciągniemy dziecko do góry za ręce,
  • nie próbuje raczkować,
  • ma kłopoty z przełykaniem.

powinniśmy potraktować takie sygnały bardzo poważnie.

Lekarze twierdzą, że symptomy hipotonii mięśniowej są łatwe do zauważenia, ale w praktyce bywają lekceważone. Rodzice uważają, że dziecko „wyrośnie z tego”.

Jakie są przyczyny hipotonii mięśniowej?

Hipotonia mięśniowa może być skutkiem powikłań porodowych związanych z niedotleniem mózgu, ale także objawem wielu poważnych chorób mechanizmów współpracy układu mięśniowego i nerwowego – m.in. neuropatii i miopatii, a także chorób warunkowanych genetycznie, w tym zespołu Downa.

Hipotonia mięśniowa może bardzo mocno wpływać na rozwój ruchowy dziecka. Dolegliwość bywa przyczyną wad postawy albo utrudnia odkrztuszanie wydzielin z oskrzeli i płuc. To zaś może skutkować częstymi stanami zapalnymi.

Leczenie hipotonii mięśniowej polega przede wszystkim na rehabilitacji kilkoma metodami. Sprowadzają się one do specjalnego uciskania mięśni, co ma je „nauczyć” prawidłowej pracy.

Hipotonia to także zbyt niskie ciśnienie tętnicze krwi

Co to znaczy zbyt niskie? Za granicę, która powinna skłonić do poważnej refleksji nad stanem naszego zdrowia uważa się wartości:

  • 100/60 mmHg dla kobiet,
  • 110/70 mmHG dla mężczyzn.

Jednorazowe spadki ciśnienia krwi mogą się pojawiać u każdego, ale gdy po kilku pomiarach wartość ciśnienia „nie chce” podskoczyć, powinniśmy mu się przyjrzeć bliżej. Zwłaszcza że niskie ciśnienie krwi, a więc spowolniony transport tlenu do organizmu, skutkuje:

  • poczuciem zmęczenia,
  • ospałością,
  • niechęcią do podejmowania wysiłku, także umysłowego,
  • problemami z koncentracją,
  • zawrotami głowy,
  • utrzymującym się uczuciem chłodnych dłoni lub stóp,
  • omdleniami.

Objawy hipotonii są podobne, ale jej przyczyny zróżnicowane. Dlatego lekarze wyróżniają trzy postacie tej dolegliwości:

  • hipotonia ortostatyczna,
  • hipotonia wtórna,
  • hipotonia samoistna.

Hipotonia ortostatyczna: przyczyny i objawy

Hipotonia ortostatyczna występuje zwłaszcza u osób starszych (szczególnie szczupłych mężczyzn w tym weku) i to leczących się na... nadciśnienie tętnicze. Hipotonia ortostatyczna to spadek ciśnienia, który następuje przy gwałtownej zmianie pozycji z leżącej na siedzącą lub stojącą. Ta postać hipotonii związana jest także z zażywaniem leków zwalczających depresję czy chorobę Parkinsona, ale też zmianami hormonalnymi. Występowanie nadmiernego spadku ciśnienia w takiej sytuacji obserwowane jest także u osób, które długotrwale nadużywają alkoholu.

Hipotonia wtórna jest jednym z objawów chorób układu krążenia, cukrzycy, stanów zapalnych, ale także odwodnienia organizmu wywołanym np. piciem zbyt małej ilości płynów, albo zażywaniem np. podczas diety odchudzającej preparatów odwadniających.

Sok z aronii a ciśnienie. ZOBACZ wideo:

Hipotonia samoistna z kolei to stały spadek ciśnienia, którego przyczyny nie są znane. Dotyczy przede wszystkim szczupłych kobiet do ok. 45 roku życia, które obniżką ciśnienia reagują na pogodę (spadek ciśnienia albo upały). Nadmiernej obniżce ciśnienia sprzyja również nasilenie stresu.

Hipotonia: jak sobie radzić z obniżką ciśnienia?

Podstawowe znaczenie ma właściwe nawodnienie organizmu, czyli wypicie minimum 2 litrów płynu dziennie. Trzeba także ograniczyć spożycie alkoholu, a zdobyć się na więcej wysiłku fizycznego, najlepiej na świeżym powietrzu. Pomaga oczywiście także kawa. Jednak jej nadużywanie jest groźne ze względu na zachodzące przy tym odwodnienie organizmu i wypłukiwanie z niego ważnych dla zdrowia mikroelementów, w tym bardzo ważnego magnezu. Poza tym na osoby o niskim ciśnieniu kawa z czasem przestaje zupełnie działać.

Podwyżce ciśnienia sprzyjają ostre przyprawy (chili, imbir) i niektóre zioła np. tymianek mięta pieprzowa czy majeranek. Z objawami hipotonii pojawiającymi się przy zmianie pozycji ciała można sobie poradzić zginając się w pół czy zakładając nogę na nogę.

Gdy te wszystkie metody nie pomagają, a objawy hipotonii są dokuczliwe, trzeba zwrócić się o pomoc do lekarza. Specjalista może zalecić leczenie farmakologiczne. Należy jednak pamiętać o tym, że bez zmiany diety i trybu życia farmakologia przynosi często krótkotrwałe efekty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski