MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Hutnik Kraków. Cognor przejmuje rządy! Ze stalowym potentatem klub dojdzie do ekstraklasy?

Tomasz Bochenek
Tomasz Bochenek
Od lewej: Artur Trębacz, Dominik Barszcz i Artur Kędziora
Od lewej: Artur Trębacz, Dominik Barszcz i Artur Kędziora Tomasz Bochenek
Hutnik Kraków. Walne zgromadzenie członków stowarzyszenia Nowy Hutnik 2010 w głosowaniu zadecydowało o przekazaniu drużyny seniorów i trzech zespołów juniorskich w zarządzanie powstającej spółce Hutnik Kraków sp. z o.o. Jej 100-procentowym udziałowcem będzie Cognor Holding, potentat z branży stalowej. Przemysław Sztuczkowski, szef i większościowy akcjonariusz Cognora, wszedł do rady nadzorczej nowej spółki. Jej prezesem będzie natomiast Artur Trębacz, dotychczasowy prezes Nowego Hutnika 2010.

Holding, który główną siedzibę ma w Poraju pod Częstochową, w 2022 roku uzyskał potężne 602,4 mln zł zysku netto. Z nowohuckim klubem współpracuje od czterech lat, jego logo znajduje się na froncie koszulek piłkarzy. - Przez ostanie lata Cognor wspomógł stowarzyszenie kwotą około miliona złotych, czyli generalnie mówimy o najpoważniejszym sponsorze w ostatnich latach. I też okres tych kilku lat zbliżał tę współpracę do takiej formuły, że chcemy razem pójść wyżej - mówi Artur Kędziora, wybrany na walnym zebraniu nowym prezesem stowarzyszenia Nowy Hutnik 2010.

Artur Trębacz podkreślił: - Cognor obejmuje sto procent udziałów spółki, natomiast stowarzyszenie pozostaje osobnym organizmem. Będą to dwa bardzo blisko ze sobą współpracujące organizmy, powiązane pewnymi umowami.

Przede wszystkim to Nowy Hutnik 2010 pozostaje dzierżawcą miejskich obiektów - stadionu, pozostałych boisk, hali Suche Stawy. Po negocjacjach z miastem stowarzyszenie uzyskało zgodę na możliwość użyczania tych obiektów spółce (według określonego harmonogramu). A ta zgoda była kluczowym warunkiem do zacieśnienia współpracy Cognora z Hutnikiem.

Spółka jest w organizacji, w jej zarządzie obok Trębacza znajdą się Leszek Janiczak i Arkadiusz Maśko. Radę nadzorczą tworzą ludzie Cognora. M.in. Dominik Barszcz, który był obecny na walnym zebraniu stowarzyszenia. On też podkreślił, że spółka i stowarzyszenie będą funkcjonować "w symbiozie, jak jeden organizm". - Będą dwa twory, bo tak po prostu musi być, z wielu przyczyn. Natomiast te dwa twory mają za zadanie robić awans sportowy, rozwijać się zarówno w strefie związanej z dziećmi i młodzieżą, jak i pierwszą drużyną.

W Nowym Hutniku 2010 pozostaje całe szkolenie grup poniżej zespołu trampkarzy. Ta drużyna (U-15) oraz juniorzy młodsi (U-17) i starsi (U-19) znajdą się już w gestii spółki. No i oczywiście pierwszy zespół. On wiosną 2023 będzie walczył o utrzymanie w II lidze, ale przecież pojawiły się głosy, i to na oficjalnej stronie internetowej w wypowiedzi jednego z pracowników Hutnika, że celem klubu w ciągu trzech lat miałaby być ekstraklasa.

Zarządzający Hutnikiem jednak wypowiadają się zdecydowanie ostrożniej.

Artur Kędziora : - Chcemy jako klub piłkarski wrócić do ekstraklasy, to jest cel oczywisty, ale chcemy go realizować krok po kroku. Bez rzucania się na głęboką wodę, bez określania, czy ma to być za rok, dwa czy trzy lata. Coś zostało nieopatrznie odebrane, a później tak ewaluowało w mediach, że to Cognor taki plan postawił. Nie, nie jest to prawda. Owszem, chcemy wrócić do ekstraklasy, ale powtarzam: nie ma żadnego planu konkretnych lat, chcemy iść w górę krok po kroku, a Cognor nam w tym pomoże.

Wiemy, ile Cognor włożył w Hutnika jako sponsor, finansując m.in. transfery do zespołu w tym okienku. A czy wiadomo, jakie konkretnie kwoty będzie wykładał na działalność nowej spółki?

- Nie. Nie ma tego określonego. Zaangażowanie będzie dostosowane do potrzeb. Wiadomo, że Cognor jest holdingiem o określonej klasie i renomie - mówi Artur Trębacz. - My mamy zapewnienie ze strony zarządu holdingu i pana Sztuczkowskiego, że nie chciałby, aby ta spółka odstawała od pozostałych w strukturach. To tylko pokazuje, gdzie, mam nadzieję, chciałby, żebyśmy się znaleźli.

Dominik Barszcz: - Kwot żadnych nie podamy, bo jeśli chodzi o koszt zrobienia awansu sportowego, to jest on wynikowy. Czyli przed zarządem będą stawiane cele i do tego dopasowany będzie budżet. Na pewno nie będziemy chcieli szastać pieniędzmi po to, żeby sztucznie przyspieszać pewne rzeczy. Natomiast jesteśmy trochę tutaj brakującym ogniwem. Od wielu lat współpracujemy z Hutnikiem jako jeden z głównych sponsorów, ale jeśli byśmy chcieli powiedzieć więcej, to w takiej strukturze, w której Hutnik jest nasz i jest kontrolowany przez nas. To się właśnie wydarza, to się właśnie finalizuje.

- A jedyny budżet i cel jaki jest dzisiaj określony, to utrzymać się w II lidze. Żeby na starcie nie zrobić falstartu. Dalsze cele, na kolejne sezony dopiero przed nami - podkreśla przedstawiciel Cognora.

Dodajmy, że w skład zarządu stowarzyszenia Nowy Hutnik 2010, obok prezesa Kędziory, weszli Artur Trębacz, Jakub Oważany, Arkadiusz Maśko i Tomasz Job. Artur Kędziora, absolwent Wydziału Prawa i Administracji UJ, dotychczas był doradcą zarządu ds. prawnych, od lipca 2022 jest reprezentantem klubu w organizacji Druga Liga Piłkarska; jest ojcem Łukasza Kędziory, byłego piłkarza Hutnika.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mbappe nie zagra z Polską?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Hutnik Kraków. Cognor przejmuje rządy! Ze stalowym potentatem klub dojdzie do ekstraklasy? - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski