MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ile wyniesie płaca minimalna w 2024 roku? Pojawił się pomysł, aby wysokość płacy minimalnej zależała od branży lub regionu

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W 2024 roku czekają nas dwie podwyżki płacy minimalnej. Od 1 stycznia 2024 roku płaca minimalna będzie wynosiła 4 240 zł, a od 1 lipca 2024 roku kwota ta wzrośnie do 4 300 zł. – Ustalanie jednej płacy dla całego kraju budzi wątpliwości, dlatego od dawna pojawiają się propozycje aby warunkować jej wysokość według innych kryteriów – mówi nam Joanna Torbé-Jacko, ekspertka BCC. To nie wszystkie zmiany, wkrótce pracodawcy będą musieli ujawniać oferowane wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę.

Spis treści

O ile wzrośnie płaca minimalna w 2024 roku? Jej wysokość będzie uzależniona od regionu lub branży?

Od 1 stycznia 2024 roku płaca minimalna będzie wynosiła 4 240 zł, a od 1 lipca 2024 roku kwota ta wzrośnie do 4 300 zł w przypadku umów o pracę – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Joanna Torbé-Jacko, ekspertka BCC. – Wzrasta także stawka godzinowa dla umów zleceń – dodaje.

W 2024 roku czekają nas dwie podwyżki minimalnego wynagrodzenia.
W 2024 roku płaca minimalna wzrośnie dwukrotnie. Od 1 stycznia minimalne wynagrodzenie będzie wynosiło 4 240 zł, a od 1 lipca 2024 roku kwota ta wzrośnie do 4 300 zł. Unsplash/ Scott Graham

Ekspertka przyznaje, że stanowi to obciążenie dla pracodawców, jednocześnie podkreślając, że wciąż znajdujemy się „w tyle Europy, jeżeli chodzi o stawki płacy minimalnej”. – Od lat pracodawcy postulują, aby stawka płacy minimalnej była inaczej kalkulowana – dodaje. – Chodzi o to, aby była dostosowana do danego regionu lub branż, czyli, żeby nie była to jedna stawka dla całej Polski, dzięki czemu moglibyśmy przyspieszyć, jeżeli chodzi o wysokość tej stawki, a jednocześnie nie stanowiłoby to takie obciążenia dla przedsiębiorców – wyjaśnia.

Czy takie rozwiązanie ma szansę na wprowadzenie w Polsce? Torbé-Jacko tłumaczy, że „wszystkie dane i doświadczenia ekonomiczne w innych krajach, potwierdzają, że migracje pracowników do regionów z wyższymi stawkami ma miejsce w niewielkim zakresie”. – Być może mogłoby to spowodować, że w ramach kraju nastąpiłyby jakieś migracje spowodowane rożnymi stawkami tej płacy ale w dłuższej perspektywie jest to dobre rozwiązanie – tłumaczy.

– Jest ono bardziej sprawiedliwe, a poza tym z punktu widzenia ekonomicznego jest również korzystniejsze – podkreśla.

Ekspertka podkreśla, że wspomniane obciążenie jest także spowodowane obecnymi realiami na rynku pracy, co przekłada się także na wzrost presji płacowej. – Pamiętajmy, że nie jest to tylko kwestia podwyższenia płacy minimalnej ale także oczekiwań pracowników, którzy zarabiają więcej w stosunku do płacy minimalnej, ponieważ również będą chcieli zarabiać więcej – mówi.

Jawność płac w ogłoszeniach o pracę

W maju 2023 Unia Europejska przyjęła nowe przepisy dotyczące jawności wynagrodzeń, która ma na celu redukcję nierówności płac między kobietami a mężczyznami. Docelowo może ona jednak posłużyć wszystkim uczestnikom rynku pracy.

Wynagrodzenia zawsze były tematem tabu w prawie pracy, a pracodawcy zasłaniali się tajemnicą przedsiębiorstwa ale w końcu się to zmieni – mówi ekspertka.

Jak wynika z badania Pracuj.pl „Wszystko, co chcieliście wiedzieć o zarobkach, ale baliście się zapytać” z kwietnia tego roku, 81 proc. Polaków nie słyszało jeszcze o planowanych zmianach. Dzięki nowym regulacjom pracodawcy będą musieli przekazać kandydatom informację o tym, jaki jest początkowy poziom wynagrodzenia na stanowisku lub podać widełki Firma zobowiązana jest zrobić to bezpośrednio w ogłoszeniu o pracę lub najpóźniej przed spotkaniem rekrutacyjnym.

– To nie jest prawo pracownika do sprawdzenia jakie wynagrodzenie otrzymuje kolega ale jest to prawo do żądania od pracodawcy podania kryteriów wynagradzania i jasnych kryteriów wynagradzania oraz ujawnienia całej polityki wynagradzania – tłumaczy Torbé-Jacko.

Ekspertka podkreśla, że założeniem wspólnotowego ustawodawcy jest to, żebyśmy dobrnęli do poziomu równych płac kobiet i mężczyzn, a luka płacowa na poziomie przedsiębiorstw nie była większa, niż 5 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile wyniesie płaca minimalna w 2024 roku? Pojawił się pomysł, aby wysokość płacy minimalnej zależała od branży lub regionu - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski