MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Inwestor nie przewiduje opóźnień

Redakcja
NOWY SĄCZ. Główny wykonawca Miasteczka Multimedialnego, katowicka spółka "Budus", złożyła w sądzie wniosek o upadłość.

- To dla nas pewne utrudnienie, ale doprowadzimy inwestycję do końca - mówi Krzysztof Wnęk, prezes zarządu spółki Miasteczko Multimedialne. I deklaruje, że do końca roku obiekt zostanie otwarty.

Firma z Katowic wnioskuje o tzw. upadłość układową, a to oznacza gotowość porozumienia się z wierzycielami w sprawie wypłaty zaległych należności. Nie można więc wykluczyć, że w przypadku przyjęcia przez sąd takiego wniosku, dojdzie do restrukturyzacji firmy i będzie ona mogła nadal funkcjonować na rynku. Inwestor, czyli Miasteczko Multimedialne, nie zamierza jednak czekać na te rozstrzygnięcia. W trosce o zabezpieczenie pieniędzy dla przeszło 20 podwykonawców, ustalono, że wypłaty za kolejne etapy robót będą płynąć bezpośrednio do nich, a nie generalnego wykonawcy w Katowicach.

- Nie znamy pełnego portfela inwestycyjnego spółki "Budus", więc nie możemy ryzykować tego, że pieniądze dla podwykonawców mogłyby zostać wypłacone komuś innemu - mówi Krzysztof Wnęk.

Z takiego rozwiązania cieszą się firmy pracujące przy robotach wykończeniowych obiektów Miasteczka Multimedialnego. Jedną z nich jest nowosądecka firma Hejan, należąca do Henryka Janusza. Na placu budowy jest obecna od czerwca ubiegłego roku, a obecnie wykonuje roboty związane z montażem instalacji wentylacyjnej i oddymiania.

- 90 procent pieniędzy za te prace już nam wypłacono - zaznacza Henryk Janusz. - Było to jeszcze przed złożeniem wniosku upadłościowego przez generalnego wykonawcę.

Obiekt przy ul. Tarnowskiej jest budowany od września 2010 r. Miasteczko Multimedialne - spółka wyłoniona przez WSB-NLU, ma zarządzać parkiem technologicznym, który od czerwca 2011 roku nosi nazwę MMC Brainville. To ponad 122 tys. metrów kwadratowych powierzchni zarezerwowanej przede wszystkim dla firm z branży IT. Krzysztof Wnęk podaje, że 60 proc. powierzchni już wynajęto. Część zajmują podmioty, które nie są związane z technologiami informatycznymi. W ogromnym budynku będą też laboratoria kreujące wirtualną rzeczywistość. W planach są m.in. studio telewizyjne i studio do animacji w 3D.

- Przyjęliśmy, że do końca grudnia całość zostanie oddana do użytku - mówi Krzysztof Wnęk.

Wybudowanie w Nowym Sączu nowoczesnego parku technologicznego ma kosztować 112 mln zł. 95 mln pochodzi z dofinansowania Unii Europejskiej oraz skarbu państwa. Resztę stanowi wkład własny spółki Miasteczko Multimedialne.

Paweł Szeliga

od 7 lat
Wideo

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski